Apple sa zbláznilo! Monitor za 5 tisíc nemá ani stojan!

ZDROJ | Apple

Apple je známe tým, že mu občas preskočí. Veď predávať nabíjačky k notebookom bez prívodného kábla nie je normálne asi v žiadnej inej firme. Počas keynote na WWDC 2019 ale Apple dosiahol vrchol (zatiaľ). Predstavil totiž monitor pre profesionálov, ktorý ale v balení nemá stojan! Otázne je, či bude mať vôbec el. zdroj…

Pozrite siApple Mac Pro konečne poteší profesionálov, zaplatia zaň tisíce

ZDROJ | Apple

Apple Pro Display XDR (Extreme Dynamic Range) je unikát po viacerých stránkach. Je to prvý 6K displej od Apple, dizajnom ladí s najnovším Mac Pro počítačom a má množstvo plusov. Napríklad o chladenie sa stará práve špeciálny dizajn v zadnej časti. Má ale aj neodpustiteľné mínus – v balení nie je stojan. Za ten si musíte zaplatiť navyše neskutočných 999 dolárov! Apple sa jednoducho zbláznilo.

Navyše displej nie je možné zavesiť na nejaký svoj VESA stojan len tak, ešte aj za VESA úchyt si Apple necháva zaplatiť 199 dolárov. Špeciálny stojan na stôl je síce luxusný kúsok sám o sebe, ale prečo ho Apple nemohol dať rovno do balenia? Nech aj za vyššiu konečnú cenu? Stojan je inak schopný otočiť displej o 90° pre prácu na výšku.

ZDROJ | Apple

Mimochodom, Apple Pro Display XDR vyzerá dizajnovo veľmi vyvážene a luxusne dovtedy, kým k nemu nepripojíte káble. Potrebujete napájací i obrazový, Thunderbolt 3. A kým Apple myslelo na to, aby zo zákazníka vycucalo maximum, akosi zabudlo na efektné ukrytie týchto káblov. V domácej krajine Apple sa to nazýva cable management. Ten je v tomto prípade nulový. Celkom hanba na monitor za 6 000 dolárov.

ZDROJ | Apple

Apple Pro Display XDR má uhlopriečku 32 palcov a rozlíšenie 6 016 x 3 384 px (218 PPI), čo predstavuje 20,4 miliónov pixlov. Má to ale háčik, k bežnému počítaču si ho pripojiť nemôžete. Za bežný sa v tomto prípade považuje aj MacBook Air. 13 a 15-palcové verzie s dedikovanou grafikou by ho mali zvládnuť. Presnejšie, 13″ MacBook Pro zvládne jeden, 15″ MacBook Pro zvládne 2 takéto displeje cez Thunderbolt 3 port. Apple Mac Pro vraj dokáže naraz operovať so šesticou takýchto displejov.

Displej podporuje 100% P3 wide colour, HDR, ale aj 10-bitové farby. Podľa Apple je kalibrovaný priamo vo fabrike, takže ho nie je potrebné kalibrovať ešte aj doma či v práci. Navyše má niekoľko módov, z ktorých si môže majiteľ vybrať podľa konkrétnej situácie. V predaji má byť s antireflexnou vrstvou, no v prípade záujmu je možné prednú časť dostať aj v matnom spracovaní. Za to si ale priplatíte 1 000 dolárov!

ZDROJ | Apple

Displej je podsvietený 576 modrými LEDkami pre maximalizáciu jasu a kontrastu. Jas výrobca udáva na 1 000 nitov, resp. 1 600 nitov max. Kontrast má byť 1 000 000:1. Tým patrí k špičke na trhu bežne dostupných monitorov. Patrí tam ale aj svojou cenou, ktorá určite nie je pre bežného spotrebiteľa. Preňho ani monitor nie je stavaný, nedokázal by ho využiť ani na pár percent.

Displej Pro Display XDR má byť taktiež dostupný na jeseň s cenou 4 999 dolárov + 999 dolárov za stojan. Na otázku z úvodu poznáme odpoveď. V balení je displej, ale aj napájací kábel a Thunderbolt 3 kábel. Navyše vám Apple pribalí aj čistiacu handričku!!! Ceny sú mimochodom bez dane, keďže v každom štáte USA sú rozdielne dane.

ZDROJ | Apple

Ešte sa ale vráťme k cene. Je síce vysoká, no ak pôjde o kvalitný referenčný monitor, je nízka. Takýto kúsok (ak vôbec je s 6K rozlíšením) stojí 3-4-násobok ceny Apple Pro Display XDR aj keď k nemu pripočítame stojan. Prvé testy ukážu, či Apple Pro Display XDR budeme vídať u profesionálov, alebo ostanú u zabehnutých značiek.

ZDROJ | Apple

ZdrojApple

Komentáre k článku