Reklama

Kto z koho: Fitbit Charge 5 vs Huawei Band 6?

Richard Pliešovský

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, inteligencia vládne svetom. Všade, kde sa len pozriete, vidíte samú inteligenciu – smartfóny, smart TV, smarthodinky a, samozrejme, smart fitness náramky. Už aj z tých posledne menovaných je tak veľa, že sa v nich menej znalý ľahko stratí.

Tento rok sme boli svedkami prestavenia viacerých zaujímavých smart náramkov. Z dlhého radu vyčnievali modely Honor Band 6, Xiaomi Mi Smart Band 6, Fitbit Charge 5 a Huawei Band 6. Na posledné dva sa teraz pozrieme bližšie.

Fitbit Charge 5 bol predstavený koncom augusta a od septembra sa predáva aj na Slovensku. Ide o prvý náramok s EDA senzorom, doteraz mal tento senzor len model Fitbit Sense. K dispozícii máte 20 cvičebných režimov, ktoré vám pomôžu pri stanovovaní osobných cieľov. Dámy využijú menštruačný kalendár.

Huawei Band 6 sa predstavil ešte začiatkom apríla. Náramok podporuje 96 športových režimov. Z ďalších doplnkových funkcií nechýbajú notifikácie na hovory a zobrazovanie správ zo spárovaného smartfónu. Diaľková spúšť fotoaparátu doteraz skôr patrila do výbavy smarthodiniek, našla si svoje miesto aj tu. Funguje však len s OS Android. Aj tu je k dispozícii menštruačný kalendár.

Dizajn

Spoločnosti nám zhodou okolností poslali fitness náramky v podobných odtieňoch. V prípade Fitbitu je to mimoriadne elegantné zlaté prevedenie (White/Soft Gold), z Huawei poslali odtieň Sakura Pink, čo je vlastne staroružový odtieň. Zlatá od Fitbitu je vhodná aj pre pánov, čo sa nedá povedať o Sakura Pink, takže pri výbere sa zamyslite aj nad farbou náramku a remienka, aby ste sa cítili pri nosení náramku komfortne.

Fitbit Charge 5 je už na prvý pohľad exkluzívny fitness náramok z hliníkového tela, za ktorý sa rozhodne nebudete hanbiť. Na rozdiel od konkurencie nemá Charge 5 žiadne tlačidlá. Po bokoch má panely z nehrdzavejúcej ocele, slúžia ako senzory pre aplikácie EKG a EDA.

Huawei Band 6 má polymérové telo a tiež dvojfarebnú konštrukciu. Plast v spodnej časti nemá najlepšiu kvalitu, ale napriek tomu (a cenovú triedu) vyzerá solídne. Vďaka použitým materiálom má len 18 gramov, Charge 5 má 29 gramov a ten rozdiel je počas nosenia cítiť. Na pravej strane sa nachádza podlhovasté multifunkčné tlačidlo.

Oba modely majú vymeniteľné remienky s podobou konštrukciou. Fitbit má v balení aj druhý remienok, používateľ si tak vyberie podľa hrúbky svojho zápästia. Huawei má len jeden remienok, ten je však dlhší a mal by vyhovovať každej veľkosti.

Displej

Fitbit Charge 5 má dotykový 1,04″ AMOLED displej s jemnosťou zobrazenia 326 ppi, ktorý chráni Gorilla Glass 3. Ako prvý náramok z dielne Fitbitu ponúka Always-On Display. Mnohí používatelia túto funkciu vyžadujú, ja z nej taký nadšený nie som a bežne ju nevyužívam ani na svojich smarthodinkách. Ani nie kvôli nižšej výdrži batérie, jednoducho ma ruší stále svietiaci displej. Displej na Chrage 5 je tiež jediným spôsobom ako ovládať zariadenie.

Na výber máte 24 ciferníkov, bohužiaľ, nie sú však prispôsobované, nezmeníte si teda ich farbu, či prednastavenú funkciu, čo je škoda..

Huawei Band 6 má 1,47″ AMOLED displej s rozlíšením 192 x 368 px a jemnosťou 282 ppi. Rovnako ako v Charge 5, aj tu sa nachádza štvorsmerné dotykové ovládanie. Funkcia Always-On Display, ani ochranné sklo Gorila Glass sa tu nenachádza.

Displeje na oboch náramkoch sú dobre viditeľné aj na priamom slnku. Band 6 má väčší displej, zmestí sa naň viac informácií, Charge 5 má jemnejšie zobrazenie a pohotovejšie reakcie.

Funkcie

Fitbit Charge 5 má 20 režimov cvičenia, automatické rozpoznávanie cvičenia SmartTrack, metriku minút aktívnej zóny Fitbit, GPS na zmapovanie trasy počas cvičení v exteriéri (beh, bicyklovanie, turistika), mapy intenzity tréningu v aplikácii, zóny tempa a srdcového tepu. Charge 5 sleduje trvanie, kvalitu a fázy spánku (ľahký, hlboký a REM), ako i frekvenciu dýchania.

Senzorov je tu viac ako na kozmickej lodi. Nájdete tu optický monitor srdcového tepu, 3-osový akcelerometer, senzory na monitorovanie saturácie kyslíkom (SpO2), senzor teploty zariadenia. Nechýbajú vstavané pozičné systémy GPS a GLONASS.

Fitbit má applikáciu na skenovanie EDA. Aktivovaním EDA Scan vám systém odmeria elektrodermálnu aktivitu – drobné zmeny v úrovni potu pokožky, ktoré môžu naznačovať reakciu vášho tela na stres. Nájdete tu aj EKG, ktorý hodnotí srdce na fibriláciu predsiení, nepravidelnosť srdcového rytmu. Momentálne ešte nie je k dispozícii.

Fitbit počíta denné skóre zvládania stresu, pre lepšie vstávanie sú určené tiché budíky a inteligentné budenie. Nechýbajú inteligentné upozornenia na správy, e-maily, notifikácie z kalendárov a podobne. S náramkom zároveň získate 6-mesačné členstvo vo Fitbit Premium, ktoré využijete ak chcete mať pod lepšou kontrolou vaše zdravie a kondíciu.

Keďže Fitbit nemá tlačidlo, vyberáte si z menu potiahnutím do strán a klepnutím na displej. Nie každému sa takýto spôsob ovládania páči, zvlášť tým, ktorá si už zvykli na tlačidlá, resp. tlačidlo. Je to však vec zvyku. Navigácia je jednoduchá, rozhranie je dobre organizované, väčšinou s bielym textom a farebnými akcentmi na čiernom pozadí. Potiahnutím prstu doľava/ doprava máte prístup k aplikáciám: Budíky, Cvičenie, EDA Scan, Upozornenia a Časovače.

Potiahnutím nahor sa dostanete k aplikácii Today (zobrazuje dátum a percento batérie spolu so štatistikami, ako sú minúty aktívnej zóny, spálené kalórie, srdcový tep, hodinová aktivita, pokojový srdcový tep, trvanie spánku, skóre spánku, SpO2 a pod). Potiahnutím nadol získate prístup k Fitbit Pay, Nerušiť, Režim spánku, Vodný zámok a Nastavenia. Návrat na domovskú obrazovku vykonáte dvojitým kliknutím.

Huawei Band 6 dokáže monitorovať hladinu kyslíka v krvi (SpO2), sledovať srdcový rytmus (TruSeen 4.0), spánok (TruSleep 2.0) a tlak (TruRelax 2.0). Náramok tiež vie monitorovať zdravie srdca a identifikovať riziko spánkového apnoe. K dispozícii je tu akcelerometer a pohybové senzory gyroskopu na sledovanie pohybu.

V aplikácii Huawei Healt nájdete podrobné a prehľadne zobrazené štatistiky a grafy. Uvidíte tu napríklad fázy a skóre spánku, ale i ďalšie údaje o kontinuite spánku a kvalite dýchania.

Okrem krokov a spánku môžete prostredníctvom meraní variability srdcovej frekvencie sledovať stres. Nechýbajú dychové cvičenia, ktoré by vám mohli pomôcť v stresových chvíľach. Tempo dychových cvičení si viete prispôsobiť. Zdá sa však, že meranie stresu je len skôr ako doplnok a (zatiaľ) neposkytuje plnohodnotné údaje.

Základné a mnoho pokročilých funkcií nájdete v oboch modeloch. Charge 5 okrem nich prináša meranie EKG, tá však zatiaľ nie je uvoľnená. Možnosť bezkontaktných platieb je však funkcia, ktorú osobne veľmi vítam a patrí u mňa medzi najpoužívanejšiu. Ak by som si išiel kupovať náramok, určite by som si vybral ten, ktorý tento spôsob platenia umožňuje. Huawei ponúka na rozdiel od Charge 5 ovládanie hudby (v OS Android).

Batéria a výdrž

Fitbit Charge 5 ponúka 7-dňovú výdrž na jedno nabitie. V prípade aktivovanej funkcie Always-On Display sú to 2 dni, ak si zapnete GPS je to len zhruba 5 hodín. Každopádne, výdrž je reálna a nemal som problém v prípade bežného používanie vydržať bez nabíjačky týždeň. Informáciu o kapacite lítium-polymérovej batérie výrobca nezverejnil. Náramok podporuje Google Fast Pair pre používateľov Androidu, takže po nainštalovaní aplikácie Fitbit vás automaticky prenesie na obrazovku párovania.

Pozrite si

Apple iPhone 13 alebo Sony Xperia 5 III? Lepší je iba jeden!

Huawei Band 6 vás odbremení od nabíjačky až na 14 dní. Huawei nemá Always-On Display, ponúka však možnosť zapnúť displej na 5 minút. Ak zariadenie využívate aktívne, rátajte s jeho výdržou 9 až 10 dní. Batéria má 180 mAh.

Aplikácia

Fitbit Charge 5 spárujete so smartfónom s OS Android 8.0 a vyšším, alebo od iOS 12.2. Fitbit ponúka už tradične veľmi prepracovanú aplikáciu, ktorá poskytne podrobné informácie s veľmi pekným dizajnom.

Huawei Band 6 si rozumie s Android 6.0 alebo novším, resp. iOS od 9.1. Huawei popracoval na aplikácii, priblížila sa na úroveň Fitbitu. Ak ste v minulosti používali appku Hauawei Health, verte, že dnes je o triedu lepšia. Inštalácia a spárovanie je však o niečo komplikovanejšie ako v prípade Fitbit. Občas som tiež postrehol pomalšiu synchronizáciu údajov, čo môže byť nepríjemné, pretože môže narušiť sledovanie trasy pri prechádzkach a behu v exteriéri. Systém totiž pri mapovaní trasy využíva GPS smartfónu.

Fitbit Charge 5 Huawei Band 6
Cena 179,95 € 59,00 €
0 1
Rozmery (telo) 36,7 x 22,7 x 11,2 mm 25,4 z 43 x 11,45 mm
1 0
Hmotnosť 29 g 18 g
0 1
Displej 1,04″ AMOLED 326 px 1,47″ AMOLED, 194 x 368 px, 282 ppi
0 1
Always-On Display áno nie
1 0
Systém Fitbit OS Lite OS
1 1
Wi-Fi áno nie
1 0
Bluetooth áno, BT 4.0 áno, BT 5.0, BLE
1 1
NFC áno nie
1 0
GPS áno nie
1 0
Srdcový tep áno áno
1 1
SpO2 áno áno
1 1
EKG áno nie
1 0
Stres áno áno
1 1
Teplota pokožky áno áno
1 1
Monitoring spánku áno áno
1 1
Bezkontaktné platby áno nie
1 0
Výdrž batérie 7 dní 14 dní
0 1
Vodeodolnosť 50 m 50 m
1 1
Remienok navyše áno nie
1 0
Extra EDA Scan, beztlačítkový dizajn, Google Fast Pair 96 cvičebných režimov, rýchonabíjačka
Maximálny počet bodov 20 20
Celkový počet bodov 16 12
Hodnotenie 80% 60%

Verdikt

Ak ste si pozreli tabuľku, viete, kto je našim víťazom. Fitbit má oproti Huawei navrch v mnohých smeroch. Spomenúť môžem zabudované pozičné systémy, Wi-Fi, NFC na bezkontakné platby, či senzor elektrodermálnej aktivity (EDA). Hliníkové telo sa zas postará o dlhšiu výdrž oproti plastovému. Pomerne kontroverzným riešením je však absencia fyzických tlačidiel.

Huawei je šikovný náramok s pomerne vydareným dizajnom, nízkou hmotnosťou a množstvom funkcií. Oproti Fitbitu je viac ako trikrát lacnejší, čo tiež môže nakloniť misky váh pri rozhodovaní.

Víťaz však môže byť len jeden a tým je podľa tabuľky, ale i podľa naších reálnych skúseností Fitbit Charge 5. Od redakcie si odnáša zaslúženú cenu Víťaz súboja.

Fitness náramok Fitbit Charge 5 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.