Reklama

Je naozaj iOS lepší ako Android? Pozreli sme sa obom systémom na zúbky

Richard Pliešovský, Michal Sobek

Čo bolo skôr? Android alebo iOS? História hovorí, že prvý bol iOS, ale to nie je v tomto prípade až také podstatné. Pýtať by sme sa mohli takto: Čo ste používali skôr, Android alebo iOS?

Odpovede by boli rôzne, tak ako i to, na akom systéme dnes fičíte. Nič nie je čiernobiele, preto ani jeden operačný systém nie je dokonalý a druhý nepoužiteľný. Rokmi vývoja sa oba systémy zdokonalili a prebrali od konkurencie zaujímavé prvky.

Základné rozdiely

Obsah pokračuje pod reklamou

iOS je po Androide druhý najrozšírenejší operačný systém. Dnes je rozvetvený na tri samostatné OS – iOS, iPadOS a watchOS. Predstavený bol spolu s iPhone na Macworld Conference 9. januára 2007, uvoľnený bol v júni toho istého roku. Od tohto moentu sa ho predalo skutočne veľa kusov naprieč všetkými generáciami. Konkrétne Apple vydal už 38 iPhonov.

Android bol predstavený v novembri toho istého roka. Pre pripomenutie, prvé komerčné zariadenie s Androidom bol smartfón HTC Dream, ktorý bol na našom trhu uvedený ako T-Mobile G1, na trh bol uvedený 23. septembra 2008. Ak by sme mali spočítať všetky smartfóny s Androidom, boli by sme tu skutočne dlho.

Android pôvodne vyvíjali Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White ako systém pre digitálne fotoaparáty. Veľmi rýchlo si však uvedomili, že takýto trh je pri ich systém príliš malý. V roku 2005 neodkúpil spoločnosť Android nikto iný ako Google. Stálo ho to 50 miliónov dolárov a išlo (vraj) o najlepšie investované peniaze Google. Prvé prototypy boli na nerozoznanie od BlackBerry, keďže nemali dotykový displej. Keď bol však v januári 2007 predstavený prvý iPhone, zavládlo v Google zdesenie a urýchlenie menili celý koncept.

Andy Rubin, duchovný otec Androidu, v roku 2017 predstavil vlastný Essential Phone, ktorý mal byť výkladnou skriňou Androidu a naplno schopný konkurovať priamo iPhonu. Smartfón však nedostával takú ukážkovú podporu, akú sľuboval a ani cena nebola najnižšia. V decembri 2018 bola jeho výroba ukončená a nástupca je v nedohľadne.

Ak by sme oba systémy v aktuálnych podobách dali vedľa seba, tak rozdiely medzi nimi sa stierajú. Oba systémy majú notifikácie, horné lišty, takmer rovnako pôsobiace menu aj nastavenia. Chceme tým povedať, že postupom rokov si tieto firmy od seba „prepožičiavali“ nápady, čím rozdiely nie sú také markantné ako kedysi. Trúfame si povedať, že ak niekto prejde z iOS na Android alebo naopak, aklimatizácia na nový operačný systém kvôli minimum rozdielov zaberie pár hodín.

Zdroj | Omid Armin/Unsplash

Ponuka

Android je otvorený systém, iOS uzavretý. Obe riešenia prinášajú praktické výhody, aj nevýhody. Vďaka uzavretosti je iOS len veľmi ťažko napadnuteľný a tým pádom oveľa bezpečnejší. Každá aplikácia má svoje vlastné „pieskovisko“ (sandbox) a aj keby bola potenciálne nebezpečná, nemá len tak ľahko prístup k iným častiam. Problém je, že na iPhone si nenainštalujete žiadne aplikáciu mimo AppStore, čo chce Európska únia údajne zmeniť a prinútiť Apple, aby si používatelia mohli inštalovať aplikácie aj z iných zdrojov, čo zase môže narušiť bezpečnosť tohto operačného systému.

Tiež je dobré poznamenať, že aplikácia pre iOS je určená len pre tento operačný systém a programátori tak môžu tieto aplikácie lepšie optimalizovať, pretože ich nemusia prispôsobiť na toľko veľkostí displejov, akými disponujú všetky smartfóny s Androidom.

Android je otvorený systém a tým pádom aj oveľa ľahšie napadnuteľný. Umožňuje však stiahnutie a otvorenie aplikácií aj mimo oficiálneho obchodu, čo sa však neodporúča. Na Android preto existujú aj vlastné antivírusové programy. Systém podporuje pamäťové karty, v iPhone to nebolo nikdy možné a zdá sa, že s nimi ani Google do budúcna veľmi nepočíta a spolieha sa na rýchlejšie interné úložiská a cloudy.

Pozrite si

Ako som z Androidu prešiel na Apple iPhone

Ekosystém

Možnosti vzájomnej spolupráce rôznych zariadení (interoperabilita), ktoré ponúka iOS sú pozoruhodné a Android sa jednoducho na ne nechytá. Druhým dychom však treba dodať že ekosystém funguje len v prípade Apple zariadení, napríklad Mac, či iPad. Ide o známe a mimoriadne obľúbené funkcie AirDrop a Hand-off. Android doteraz nič podobné nemá.

Problémom totiž je, že Android sa používa v stovkách rôznych zariadení od desiatok výrobcov. Samsung má napríklad DeX, čo je v podstate zrkadlenie displeja smartfónu na väčšiu plochu, Quick Share je alternatívou k AirDrop. Zdá sa, že práve Samsung je aktuálne najbližšie, čo sa týka spolupráce vlastných zariadení ako smartfón a tablet.

Prispôsobiteľnosť

Obsah pokračuje pod reklamou

iOS je iOS. Vyzerá presne tak, ako Apple chce, aby vyzeral a dovolí vám ho prispôsobiť len do istej miery. Chcete si zmeniť font písma? Smola. Chcete si zmeniť tvar ikon? Ani tu nepochodíte. Veľkým ústupkom používateľom bolo, keď v iOS 16 si môžete upraviť uzamykaciu obrazovku a zmeniť písmo alebo pridať rôzne miniaplikácie.

Android je zase z opačného súdka. Je čistá Android, ktorý používa samotný Google a ostatným výrobcom povoľuje, aby si naňho nasadili vlastnú nadstavbu, či už ide o MIUI, One UX, OxygenOS, My UX, EMUI a ďalšie názvy. Každá vyzerá inak, ma vlastné ikony, font aj špeciálne funkcie. Na prvý pohľad by ste teda netipovali, že ide o rovnaký operačný systém.

Zdroj | Daniel Romero/Usplash

Rôzne nadstavby sú dôvodom, prečo novú verziu Androidu majú Pixely hneď a iní výrobcovia vydajú aktualizácie až týždne alebo mesiace neskôr. Proste nové funkcie treba implementovať do rôznych nadstavieb a náročnosť už závisí už od konkrétneho výrobcu.

Ak sa zákazníkovi daná nadstavba alebo jej funkcie nepáčia, nie je problém zájsť do Obchodu Play a stiahnuť si jeden z desiatky launcherov, medzi ktorými je asi najpopulárnejší Nova Launcher. Opäť ide o prispôsobenie si rôznych funkcií, rýchlych ponúk, ikon a ďalších parametrov.

Funkcie a služby

iMessage je služba, ktorú si pochvaľujú používatelia iOS (a ďalších OS od Apple), majitelia Android zariadení k nej nemajú prístup. Google podobnú súžbu nemá, takže je nutné využívať ponuku tretích strán.

Výkon

Apple si už nejaký piatok vyrába vlastné procesory s označením Apple A Bionic, čo pretavil aj do vlastných procesorov pre notebooky a desktopy. Vlastné čipy totiž sú priamo prispôsobené pre iPhony a operačný systém iOS, čím tvoria nerozlučnú a extrémne výkonnú dvojicu. Ani operačná pamäť na úrovni 6 GB rozhodne nenadchne, veď Android smartfóny ponúkajú už aj 16 GB RAM. Stále nesmieme zabudnúť na to, že procesory aj aplikácie sú špeciálne optimalizované pre iOS. V priamom porovnaní s najvýkonnejšími procesormi pre Android má Apple, čo sa týka výkonu, stále navrch.

V smartfónoch s operačným systémom Android nájdeme procesory od dvoch veľkých firiem, a to Qualcomm a MediaTek. Tie od Qualcommu sú populárnejšie a nájdeme ich aj v drvivej väčšine vlajkových lodí. Najvýkonnejší je momentálne Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, čo už určite viete, ak pravidelne sledujete náš seriál o najvýkonnejších smartfónoch v rebríčku AnTuTu.

Spoločnosť MediaTek si v minulosti trošku poškodila meno tým, že jej procesory boli zle optimalizované a a zbytočne sa zahrievali. To je ale už preč a aktuálne tými najlepšími procesormi hrdo konkuruje Qualcommu.

S vlastnými procesormi to skúša ale aj Google, Samsung a Huawei. Americký gigant má už druhú generáciu svojho Tensoru, ktorý použil pri smartfónoch série Pixel 7. Samsung používal svoje Exynosy aj vo vlajkových smartfónoch na európskom trhu, pričom tie americké mali Qualcomm, ktorý bol v priamom porovnaní mierne výkonnejší a menej sa zahrieval. Aktuálne by však v sérii Galaxy S23 mal použiť celosvetovo len Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

V prípade Huawei to je skôr smutná pesnička. Ešte pred tým ako sa dostal na čiernu listinu USA, ktorá skoro kompletne znamenala jeho presun do úzadia, tak procesory Kirin patrili tiež medzi špičku. Aktuálne Huawei však používa procesory od Qualcommu a kvôli sankciám môže použiť len ich 4G verzie.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania

iPhony nikdy nevynikali svojou výdržou batérie. To sa ale týkalo základných menších verzií, ten kto chcel lepšiu výdrž siahol po modeloch s prídavkom Plus/Max. Treba však poznamenať, že ani tie najväčšie iPhony nedisponujú zázračnou kapacitou batérie, ktorá je zhruba o pätinu menšia ako tá v Androidoch.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tu sa však treba pozrieť na to, že Apple používa veľmi výkonné, ale zároveň úsporné procesory, ktoré si aj sám dizajnuje. V kombinácii so skvelo optimalizovaným operačným systémom iOS, ktorý je priamo určený len na iPhony, vo výdrži neraz prekonávajú aj tie najviac namakané Androidy.

Oblasť, v ktorej iPhony zaostávajú je rýchlosť nabíjania. Najnovšie iPhony série 14 podporujú len 20-wattové drôtové a 15-wattové bezdrôtové nabíjanie a aj to len cez špeciálnu magnetickú nabíjačku MagSafe. Bez nej to ide bezdrôtovo len rýchlosťou 7,5 W. Apple to odôvodňuje tým, že nižšia rýchlosť nabíjania znižuje degradáciu batérie. To, že Apple do balení nedáva nabíjací adaptér, je zas na iný článok.

V prípade smartfónov s operačným systémom Android vidíme kúsky, ktoré majú 150 alebo až 200-wattové nabíjanie. To znamená, že sa nabijú za pár minút, teda výdrž nie je až také potrebné riešiť, pričom výrobca v drvivej väčšine prípadov pridá takto výkonný adaptér aj do balenia. Bezdrôtovo sa tiež zvládajú smartfóny nabíjať výkonom až 50 W. Tam je dobré spomenúť, že vtedy treba špeciálnu bezdrôtovú nabíjačku s integrovaným ventilátorom, aby sa smartfón počas nabíjania neprehrial.

Aktualizácie

Tu je jednoznačným víťazom iOS. Aktualizácie vydáva pre naozaj staré iPhony, čo je vo svete zeleného robota nepredstaviteľné. I keď… za posledný rok a pol došlo aj tu k veľkému posunu. Google každý mesiac uvoľňuje aktualizácie, ktoré poskytujú záplaty pre známe exploity. Je ale na samotných výrobcoch smartfónov, či tieto softvérové ​​opravy pošlú do podporovaných zariadení.

Samsung poskytuje vlajkovým modelom (séria Galaxy S22) päť rokov pravidelnej podpory. To predstavuje štyri úplné aktualizácie systému Android a päť rokov pravidelných mesačných bezpečnostných záplat. Vlastný prísľub aktualizácií spoločnosti Google ponúka iba tri aktualizácie operačného systému, ale zodpovedá piatim rokom pravidelných mesačných opráv. K tomuto trendu sa postupne pridávajú aj iné spoločnosti ako napríklad Xiaomi alebo OnePlus.

Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Apple iPhone? Naučíme vás to

Príslušenstvo

Asi niet výrobcu, ktorý by disponoval väčšou ponukou príslušenstva ako je Apple. Ten ponúka vlastné obaly, puzdra, ktorých cena je ale občas privysoká. Tu prichádzajú na rad výrobcovia tretích strán, ktorí sa medze fantázie nekladú, pričom sa v poslednej dobe začali zameriavať aj na lepšie využitie magnetického MagSafe portu.

V prípade smartfónov s Androidom je ponuka zrejme vyrovnaná a aj výrobcovia smartfónov ponúkajú vlastné príslušenstvo. Trh je ale veľký a nemyslíme si, že dnes sa dá povedať, že na smartfóny ktorého operačného systému je viac príslušenstva. Dovolíme si však povedať, že príslušenstvo pre iPhony býva viac premyslené a chytajú sa ho aj väčšie mená.

Cena výrobkov

Dávno už neplatí, že Apple má v ponuke len drahé smartfóny. Veď iPhone SE 2022 dnes kúpite už za cenu zhruba 500 eur. Je pravda, že cena najlepšie vybaveného iPhonu sa môže vyšplhať až na 2 099 eur, ale to je už extrém s 1-terabajtovým interným úložiskom.

Ani smartfóny s Androidom dnes už nepatria medzi lacné hračky. Jasné, kúpite aj model za 150 eur, ale napríklad také vlajkové lode Samsungu série Galaxy S sa cenou vyrovnajú iPhonom Pro, pričom skladačky od Samsungu atakujú hranicu 1 800 eur!

Záver

Ako vidíte, naozaj nie je jednoduché povedať, ktorý operačný systém je lepší. V skutočnosti však len málokto kupujte mobil podľa systému. Veľké za má iOS. Okrem toho, že je bezpečnejší, s dlhou podporou je tiež stabilnejší. Nepadá, neseká, nerobí hlúposti. Okrem toho je to Apple. Ikonická značka s úžasným logom

Obsah pokračuje pod reklamou

A čo Android? Patrí Googlu, ktorý je vlastne Alphabet. Chaos. Taký je aj jeho systém. Ponúka toho veľa, väčšina výrobcov smartfónov si k čistému Androidu pripája vlastné funkcie, ktoré (na rozdiel od iOS) len málokedy fungujú stopercentne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.