Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung DeX - vytvorí zo smartfónu počítač

Samsung DeX - vytvorí zo smartfónu počítač
Roman Calík
Samsung DeX - vytvorí zo smartfónu počítač
80 %
Nápadov, ako výkon vášho smartfónu využiť aj pre používanie v režime počítača, tu bolo už viacero. Samsung DeX sa javí ako najvyzretejšie riešenie a má rozhodne potenciál.

Výhody

  • prenositeľnosť
  • jednoduchá obsluha
  • množstvo portov

Nevýhody

  • len vybrané aplikácie
  • obmedzenie iba na S8/S8+
  • otázna využiteľnosť

Výrobca vyrobil malú prenosnú okrúhlu krabičku, kde posunutím vyklopíte „stojan“ pre váš smartfón aj s USB-C konektorom. DeX však funguje len s novinkami Samsung Galaxy S8 a S8+, čo považujem za asi najväčšiu nevýhodu. K Samsung DeX tak nepripojíte napríklad modely Samsung Galaxy A3 či A5 (2017).

Naopak, príjemným prekvapením je funkčnosť celého zariadenia. Stačí doň vložiť smartfón a na pripojenom monitore sa zobrazí úplne nová pracovná plocha, na míle vzdialená tej vo vašom zariadení. V podstate máte pocit, akoby ste pracovali na plnohodnotnom počítači so softvérom, ktorý pripomína známy Windows 10.

DeX však musí byť pripojený na sieťovú rýchlonabíjačku, a to počas celej prevádzky. Nestačí klasická USB-C nabíjačka, rýchlonabíjanie je nutnosť. Má to aj výhodu, váš smartfón sa v Samsung DeX nabíja.

Prostredie v režime počítača je prehľadné, funguje tu multitasking, a tak môžete mať otvorených viacero okien naraz. Nechýba ani stavová lišta informujúca o aktuálnom dátovom pripojení, spustených aplikáciách či batérii. K dispozícii je aj režim pre rýchle snímanie obrazovky.

Klávesnicu a myš pripojíte cez USB konektory priamo na DeXe, alebo aj cez Bluetooth. To sa hodí, aby vám zostal USB konektor napríklad aj pre USB kľúč. Monitor zase pripojíte cez HDMI (podpora len Full HD rozlíšenia) a nechýba ani sieťový adaptér pre pevné pripojenie na internet.

Nie všetky aplikácie sú však pre DeX optimalizované, našťastie je tu plne funkčný balík Office. A tak so Samsung DeX môžete dokumenty upravovať, vytvárať, ale využívať ho napríklad aj na prezentácie. Všetky spustené aplikácie pritom vidíte v spodnom riadku.

Počas práce so Samsung DeX môžete samozrejme aj telefonovať. Buď využijete vstavaný reproduktov v DeXe, alebo si pripojíte Bluetooth slúchadlá. Na SMS tiež jednoducho odpoviete cez rozhranie DeX. Na prichádzajúce správy vás upozornia notifikácie v pravej spodnej časti obrazovky.

Veľmi vydarený je práve multitasking, skutočne sa medzi jednotlivými aplikáciami veľmi rýchlo prepnete aj pomocou ALT+TAB. Ja osobne som rád využíval dvojicu okien na ploche naraz.

Síce všetko funguje, ako som si predstavoval, ale rozmýšľam nad využitím stanice Samsung DeX. Predsa len investícia 149,90 € nie je malá. Nie je jednoduchšie zobrať si so sebou na dovolenku malý tenký notebook ako Samsungu DeX, klávesnicu, myš, HDMI kábel a dúfať, že na hotelovej izbe sa na nejaký TV alebo monitor pripojíte?