Výhody
- atraktívny matný dizajn
- najlacnejší 4K UHD prehrávač
- vylepšený gamepad
Nevýhody
- odstránený port pre Kinect
- v balení chýba headset
- nemožnosť výmeny interného HDD
Koncom minulého roka spoločnosť Sony oficiálne spustila predaj novej konzoly PS4 Pro, ktorá však tak, ako aj jej predchádzajúca verzia, nedisponuje Ultra HD Blu-ray mechanikou.
Na rozdiel od nej Microsoft Xbox One S potešil fanúšikov až o 40% menšími rozmermi, nižšou spotrebou energie a zabudovaným 4K Ultra HD prehrávačom. Majitelia televízorov s podporou HDR technológie, ktorú tiež výrobca implementoval do konzoly, si budú môcť vychutnať nielen filmy či videá v krajších farbách, ale aj hry.
Tie v dôsledku nepostačujúceho výkonu nepobežia v natívnom 4K UHD rozlíšení, no Xbox ich upscaluje do UHD. V súčasnosti sa oplatí vyskúšať tituly Battlefield 1, Forza Horizon 3, alebo aj nami recenzovaný Gears of War 4 s podporou HDR.
HDR je to efekt, ktorý sa v hrách používa už viac než 10 rokov, ale doteraz chýbala aj hardvérová podpora v obrazovkách. Najnovšie TV ho už však majú, vďaka čomu dosiahnú zvýšenie svietivosti pixelov. V dôsledku toho sú niektoré miesta na obrazovke jasnejšie, viac farebné alebo kontrastnejšie, napríklad pri explóziách.
Od vydania pôvodnej veľkej, pre mnohých až škaredej konzoly ubehli už tri roky a za ten čas sa technológia výroby čipov posunula zas o pár krokov dopredu.
Pokiaľ vlastníte niektorý z digitálnych titulov služby Xbox Play Anywhere, môžete si ho zahrať na konzole Xbox One (S) a rovnako aj na počítači s operačným systémom Windows 10.
To umožnilo predovšetkým výmenu 28 nm APU od AMD za 16 nm FinFET procesor, ktorý je energeticky menej náročný a o kúsok rýchlejší. Konkrétne z pôvodného taktu 853 MHz sa prešlo na 914 MHz, čo umožňuje mierne zvýšenie počtu fps v niektorých hrách.
Teda výrazne sa hry nezrýchlia, ale napríklad pri hrách s maximom nastaveným na 30 fps sa minimalizovali prepady o 1 až 2 snímky za sekudnu, no pri 60 fps to môže pri niektorých herných tituloch predstavovať aj 5 fps.
Z testov vykonávaných YouTube kanálom DigitalFoundry sa najväčší rozdiel ukázal pri závodnej hre Project Cars, kde sa zlepšil framerate až o 11%.
Spolu s tým sa mierne vylepšili aj načítavania hier a reštart konzoly, rozdiel predstavuje len malé percentá. Zrýchlenie netreba brať ako zásadný rozdiel oproti pôvodnej konzole. Pri bežnom hraní to výraznejšie nespozorujete a ak máte pôvodný Xbox One, toto by nemal byť pre vás dôvod na zmenu.
Našťastie nezostalo iba pri konzole. Gamepad taktiež prešiel viditeľným vylepšením. Hneď na prvý pohľad sa mi ovládač zdal krajší a luxusnejší, ako jeho predchodca v čiernej farbe.
Nebolo to len farbou, ale aj zdrsneným materiálom zabezpečujúcim lepší úchop vo vypätých herných situáciách. Ocenil som aj jednoduché pripojenie ovládača k počítaču cez Bluetooth a 3,5 mm jack s podporou ľubovoľných slúchadiel.
Sklamalo ma však definitívne odpísanie Kinect senzoru odstránením jeho portu zo zadnej časti. Tí, čo v začiatkoch verili v potenciál novej verzie 2.0, sa pri prechode na Microsoft Xbox One S nezaobídu bez redukcie cez USB port.
Za zmienku stojí očakávaný Creators Upadate, ktorý vylepší okrem operačného systému Windows 10 na počítačoch aj užívateľské prostredie na konzole Xbox One.
Najzaujímavejšou novinkou je bezpochyby spojenie dvoch gamepadov do jedného cez Copilot funkciu. Tá umožní dvom hráčom hrať jednu hru na dvoch gamepadoch, teda navzájom si pomáhať alebo sa len zabávať.
Čo sa týka softvéru a aplikácií, nenájde sa asi nikto, komu by široká ponuka nestačila. Najviac zábavy som zažil s appkou Upload Studio, pomocou ktorej dokážete z vašich herných záznamov vytvoriť takmer profesionálne klipy.
Nemôžem nespomenúť dlho očakávanú aktualizáciu sprístupňujúcu prehrávanie obľúbených hudobných skladieb na pozadí hier, alebo webového prehliadača. Tí, ktorí si stále radi zahrajú starého dobrého Super Maria, sa ho ani na konzole Xbox One nemusia vzdať.
Stačí napísať do prehliadača Edge adresu nesbox.itch.io/x1 a prostredníctvom cloud úložiska a dostupného návodu sa môžu pustiť do starej klasiky. Staršie Xbox 360 tituly si tiež zahráte vďaka úspešnému programu spätnej kompatibility, ktorý funguje už od novembra minulého roka.
Listovanie zoznamu voľne dostupných hier, demo verzií, plných hier, alebo surfovanie na webe si môžete uľahčiť pripojením USB klávesnice (podporovaná je aj Bluetooth s USB prijímačom), alebo nainštalovaním Xbox aplikácie.
Ak zvažujete kúpu, určite sa zamerajte skôr na 1 TB verziu, alebo si dokúpte 500 GB externý USB 3.0 disk, ktorý sa vám pri neustále narastajúcich nárokoch na kapacitu hier určite zíde.
YouTube kanál DigitalFoundry sa na externé disky pozrel bližšie a zistil, že použite disku s USB 3.0 konektorom poskytne dokonca rýchlejšie načítavanie nainštalovaných hier. V prípade použitia SSD boli výsledky ešte o niečo lepšie.
Microsoft Xbox One S je ideálny pre nenáročného hráča, ktorý zároveň využije potenciál 4K UHD prehrávača. Atraktívny dizajn spojený s vylepšeným gamepadom ešte pridáva na hodnote úspešnej konzoly.