Reklama

Eve - jednoduchý, spoľahlivý a funkčný smart systém pre správneho applistu

Richard Pliešovský

Inteligentná domácnosť už dávno nie je sci-fi, ale bežná realita v tisíckach slovenských domácností. Ako to už býva, systémov je viacero, samotných výrobcov smart zariadení je neúrekom.

Používatelia zariadení od Apple majú k dispozícii platformu HomeKit. Združuje všetky kompatibilné smart zariadenia, zabezpečuje bezpečný prenos dát a bezproblémové ovládanie cez appku Domácnosť a hlasového asistenta Siri.

Na trhu môžeme nájsť množstvo produktov, medzi tie najznámejšie zaraďujeme zariadenia pre osvetlenie Philips HueIKEA TRÅDFRI, bezpečnostné kamery D-Link Omna či Logitech Circle. Ako referenčné príslušenstvo pre Apple HomeKit sa považujú výrobky od Eve systems. Práve tie sme dostali do redakcie na niekoľkotýždňové otestovanie.

Konkrétne nám prišlo: Eve light strip (LED pásik), Eve thermo (termostatická hlavica), Eve room (merač teploty, vlhkosti a čistoty vzduchu), Eve energy (smart zásuvka) a Eve motion (detektor pohybu). Táto pestrá nádielka rozšírila moju výbavu príslušenstva pre inteligentnú domácnosť.

Pozrite si

Apple HomePod mini je naživo ešte zaujímavejší

Pridávanie smart príslušenstva je rýchle a absolútne pohodlné. V aplikácii Eve for HomeKit kliknete na Settings (dole vpravo) a + Add Accessory. Kameru namierte na QR kód, resp. číslo zariadenia.

Po spárovaní si vyberiete miestnosť, kde sa bude (v našom prípade) pohybový senzor nachádzať a potvrdíte tlačidlom Hotovo.

Podobným spôsobom si pridáte všetko príslušenstvo, ktoré máte a pridáte tak svojej dumb domácnosti trošku inteligencie.

Aplikácia Eve ponúka prehľadné rozhranie s rýchlym prístupom k požadovanému príslušenstvu a zaznamenaným hodnotám.

Eve light strip

Priznám sa, že najviac som sa tešil z LED pásika. Čo vám budem hovoriť, je dlhý, farebný, dá sa všelikde nalepiť – jednoducho super vec! Hlavne počas pochmúrnych jesenných dní, týždeň pred Vianocami.

Eve light strip má 2 metre, svietivosť 1 800 lúmenov a maximálny príkon 24 W. Ako vidíte na obrázku, okrem samotného pásu a adaptéra je v balení smart modul aj obojstranná lepiaca páska 3M. Celkovo môže byť v systéme Eve light strip spojených 5 pásov.

Farby sú presné, oveľa presnejšie, ako na lacných (no-smart) LED pásoch. Dizajnovo sa podobá na iné produkty napríklad na najväčšieho konkurenta, Philips Hue (ten má svietivosť 1 600 lúmenov).

Eve light strip podporuje Apple adaptive lighting, jednu z najlepších nových funkcií HomeKit v iOS 14. Vďaka tejto vychytávke si môžete nastaviť farby tak, aby mali počas dňa chladný odtieň a s príchodom večera prešli to teplejších odtieňov.

Nastavenie a funkčnosť tohto smart produktu bolo bezproblémové a maximálne splnilo moje očakávania. Náladu osvetlenia, ako aj jeho intenzitu, som si vedel upraviť v aplikácii, kde som mal k dispozícii 5 posledných farieb. Možno keby som chcel veľmi hľadať chybu, bola by to absencia farebnej hudby. Veď kto by netúžil po tom, aby mu LED pásik blikal v rytme hudby z Apple music?

Eve light strip som nalepil za gauč a spolu s pohyblivým senzorom som urobil radosť nielen sebe a psíkovi, ale – čuduj sa svete – aj manželke. Horšie zrejme bude vysvetľovanie, prečo to odliepam, keď bude treba vrátiť tento perfektný gadget.

Eve thermo

Inteligentná termostatická hlavica je perfektná vec, vďaka ktorej budete mať teplotu v miestnosti úplne pod kontrolou. Tým pádom budete mať veľký vplyv aj na spotrebu, čo v praxi znamená ušetrené peniaze.

Dá sa naprogramovať podľa vašich preferencií, zabudovaný teplomer vás informuje nielen o okamžitej teplote v miestnosti, ale poskytne aj graf, kde si môžete pozrieť teplotný priebeh.

Eve thermo prišiel na trh v roku 2017, v súčasnosti sa predáva už tretia generácia. Termostat reguluje prietok horúcej vody cez radiátor. Hlavica je vyrobená z bieleho lesklého plastu, v balení sa nachádzajú batérie a redukcie, je kompatibilná s ventilmi typu RA, RAV a RAVL.

Výmena klasickej hlavice za inteligentnú nie je veľkým problémom a trúfam si povedať, že to zvládne každý, kto dokáže chytiť kombinačky do ruky. Návod nájdete dokonca aj v aplikácii.

Nastavenie teploty urobíte buď dotykom na hlavici, alebo v aplikácii. Poslednou možnosťou je nastavenie pomocou hlasového asistenta Siri. Páči sa mi, že Eve thermo automaticky pozastaví vykurovanie, ako začnete v miestnosti vetrať. Je to hlavička.

https://youtu.be/w6FVbScjJ3o

Tip: Ak rozmýšľate o kúpe Eve thermo, pozrite sa aj po cenovo výhodnejších baleniach s viacerými kusmi.

Eve room

Štýlový interiérový senzor ma prekvapil miniatúrnymi rozmermi. Pokukoval som po ňom už dlhší čas, z fotografií nepôsobil takýmto nenápadným dojmom (má 54 x 54 x 15 mm).

Párovanie prebieha klasicky cez QR kód. Po aktualizácii sa načítajú prvé namerané hodnoty. Senzor ich potom priebežne sníma a zaznamenáva kvalitu ovzdušia, teplotu a vlhkosť.

Eve room meria koncentráciu znečistenia vzduchu v miestnosti v PPB (parts-per-billion). Ak napríklad nameria 1 PPB, znamená to jednu znečistenú časticu v miliarde častí vzduchu. Pre SO2 pri štandardných podmienkach zhruba platí, že 1 PPB = 2,66 µg.m–3, resp. 1 µg.m–3 = 0,38 PPB.

Eve room má zabudovanú batériu, nemusíte teda riešiť ich výmenu. Keď sa začne vybíjať, stačí k nemu pripojiť microUSB kábel, ktorý sa nachádza zrejme v každej domácnosti. Keďže ide o príslušenstvo výlučne pre ekosystém Apple, nebolo by od veci, keby sa nabíjal cez Lightning port.

Eve energy

Vážení, toto je najužitočnejšie smart príslušenstvo! Ak uvažujete nad jeho kúpou a uvidíte niekde zľavu, nakúpte týchto zásuviek dostatočné množstvo. Viete si ich naprogramovať podľa potreby a tak sa vám napríklad po príchode domov po zotmení rozsvieti v chodbe svetlo. Ja mám v pracovni takto zapojenú lampu a pri západe slnka sa automaticky zapne. V spojení s pohybovým senzorom viete nastaviť ďalšie automatizácie a scenáre. Fantázii sa medze nekladú.

Pozrite si

Ako zdieľať prístup HomeKit na iPhone?

Aj toto smart príslušenstvo môžete ovládať hlasom, čo je v niektorých situáciách praktickejšie, ako hľadať najbližšie Apple zariadenie. Aplikácia Eve vám to uľahčí. Nájdete si konkrétne príslušenstvo, kliknete na Nastavenia (ozubené koliesko vpravo hore) a tam na Type & Name. Ako vidíte na obrázku, v mojom prípade si lampu zapnem povelom Hey Siri turn on Lampa. Ak plánujete využívať Siri na ovládanie, myslite na to, že je Američanka a rýdzo slovenským slovám neporozumie.

Pripomínam, že aj Eve energy si môžete kúpiť vo výhodnejších baleniach s viacerými kusmi.

Eve motion

Posledne menový senzor slúži na detekciu pohybu. Ja som ho prepojil s Eve light strip a jednou zásuvkou Eve energy, ktorá rozsvecovala vianočný stromček. Efektné, praktické a vzhľadom na časovač, ktorý zariadenia po pár minútach vypol, aj ekologické.

Snímač informuje o zaregistrovaní pohyby bliknutím červenej LED diódy. Ak vám to prekáža, môžete si túto signalizáciu vypnúť. Počas nastavovania automatizácie však doporučujem nechať ju zapnutú, aby ste videli, kedy senzor zachytil pohyb.

Čo sa mi páčilo

Ekosystém Apple je perfektná a návyková vec, ktorú vám žiaden iný výrobca neponúkne. Priznám, že aj ja som mu podľahol a dnes už zrejme okrem rúška používam všetko s logom nahryznutého jablka.

Celú smart domácnosť môžete obsluhovať nielen z iPhonu a iPadu, ale aj z Apple Wach a Macu. Centrom HomeKit môže byť Apple TV, iPad, alebo inteligentné reproduktory HomePod a najnovšie aj HomePod mini.

Produkty od Eve skvelo zapadajú do tohto systému a pokračujú v línii, ktorú ponúka Apple svojim používateľom: jednoducho, spoľahlivo, funkčne s nadčasovým jednoduchým a čistým dizajnom.

Čo by mohlo byť lepšie

Kompatibilita – najväčší nedostatok Eve je, že si rozumie len s Apple HomeKit. Ak členovia domácnosti používajú nielen iPhone, ale aj smartfóny s Androidom, môže to byť veľký problém. U nás doma si manželka so svojim Samsungom ani „nešťukne“. Samozrejme, myslím tým smart domácnosť, inde jej hlavné slovo ostalo.

Cena výrobkov – nie je najnižšia, no na druhej strane si treba uvedomiť, že ide o produkty dlhodobej spotreby. Eve Weather (teplomer s vlhkomerom a barometrom) mám na balkóne už štyri roky a zatiaľ som v ňom nemusel meniť ani batériu.

Automatizácia – neviem presne, či ide o nedostatok HomeKit, alebo Eve. V aplikácii som si nevedel nastaviť, aby sa spúšťala pri západe slnka a vypla v konkrétny čas. Dá sa nastaviť zapnutie/vypnutie podľa slnka, alebo zapnutie podľa slnka a vypnutie max. po 4 hodinách. Keď som chcel, aby sa mi lampa zapla pri západe slnka a vypla o 22.00 hod, nepochodil som. Je však možné, že som neprišiel na to, ako to urobiť.

Záver

Smart príslušenstvo od Eve je hodné svojej povesti. Vďaka minimalistickému štýlu zapadne do každého interiéru, nízka energetická náročnosť vás nebude nútiť vymieňať batérie každú chvíľu. Produkty sú spoľahlivé a čo považujem za dôležité – veľmi ľahko sa pridajú do smart domácnosti. Perfektná je aj aplikácia Eve, ponúka podrobné nastavenia, informácie o jednotlivých moduloch, vrátane stavu batérie, v prípade zásuviek aj spotreby energie.

Určite sú na trhu lacnejšie produkty, ktoré si rozumejú s Apple HomeKit. Príslušenstvo Eve totiž neprináša len spoľahlivosť a nízku energetickú náročnosť, ale aj bezpečnosť. Každý produkt z jeho portfólia si totiž svoju inteligenciu prináša v hardvérovej podobe, vďaka čomu sa na rozdiel od iných produktov (napr. aj Philips Hue, nehovoriac o čínskych značkách) nemusí spoliehať na podporu z cloudu. Vďaka tomu sú tak výrazne bezpečnejšie a je minimálna pravdepodobnosť, že prestanú fungovať ak výrobca vypne príslušný server.

Roky osobne používam práve tohto Eve, testovanie spomínaného príslušenstva ma len utvrdilo, že ide naozaj o referenčnú značku pre každého správneho applistu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.