Philips Hue Outdoor – na toto sme čakali!

Philips Hue už roky patrí medzi najlepšie smart svietidlá a svetlá na trhu. Tento rok ale nastavil konkurencii latku opäť ešte vyššie a predstavil Hue pre exteriér. Konečne sa nám dostalo na test niekoľko modelov a výsledok? Čítajte.

Naše hodnotenie

97%
0 100

Výhody

  • extrémne jednoduchá montáž
  • špičkové spracovanie
  • mobilná appka

Nevýhody

  • vyššia cena
  • slabší jas
  • nutnosť mať Philips Hue Bridge 2.0

Jednou vetou

Philips zas ukázal, že to so svetlami vie. Hoci mu trvalo dlhé roky, kým priniesol na trh Hue pre vonkajšie použitie, oplatilo sa počkať.

ZDROJ | Philips

Pozrite siSmart svetlá Philips Hue sú už konečne aj pre exteriér

Keď som pred časom dokončoval záhradu, logicky som vymýšľal aj možnosti jej osvetlenia. Keďže v dome máme viacero smart svietidiel od Philipsu, voľba bola jasná – bežné svietidlá, do ktorých namontujem žiarovky Hue a je po probléme.

Ani nie. Dôvodov je hneď niekoľko. Najzásadnejší je napríklad zhruba 9 583 možností exteriérových svetiel, z ktorých si vybrať nie je ľahké. Ešte ťažšie je však potom sa zhodnúť aj s polovičkou, ktorá má tiež slovo a bez súhlasu oboch to nejde. Do detailov zachádzať nebudem, no vyše roka sme neboli schopní nájsť jediné exteriérové svietidlo (nástenné lampy zavesené prakticky hneď po kúpe domu sa nepočítajú).

Potom som dostal tajnú informáciu, že Philips Hue bude aj pre exteriér a vraj sa oplatí počkať. Počkal som a na jar tohto roku sa objavili prvé svietidlá Hue Outdoor. Neskôr prišiel aj LED pás v dvoch veľkostiach. Kým však dorazili na trh a aj na test, prešlo pár ďalších mesiacov a zrazu je jeseň. Našťastie je stále čas svietidlá nainštalovať a tešiť sa aj počas jesene a zimy na osvetlenú záhradu.

Na test mi dorazilo 6 rôznych krabíc, v ktorých sa ukrývajú rôzne svietidlá Hue Outdoor. Konkrétne ide o modely Lily (bodové), Calla (stĺpové malé) a Lightstrip (LED pásy) v dvoch veľkostiach. Okrem nich si môžete aktuálne ešte kúpiť modely zo sérií Turaco, Lucca a Tuar. Časom prídu na trh i ďalšie modely.

Začal som teda postupne rozbaľovať pomerne ťažké krabice. Po vybalení mi bolo jasné, prečo je každá tak ťažká. Svietidlá sú z masívneho kovu, resp. kombinácie kovu a plastu. Každý Hue Outdoor má pritom v balení zdroj (pokiaľ nekupujete svietidlo bez zdroja iba do série), 5-metrový predlžovací kábel a rôzne nadstavce na kotvenie.

Bodové svetlá Lily majú buď malý kruh s možnosťou kotvenia na pevné predmety, ale aj bodec pre zapichnutie do zeme. V balení je aj predlžovacia rúrka ak by boli prvé dve kotvenia krátke. Svietidlo Calla má len bodec. Kotvenie na pevný predmet, napríklad terasovú dosku, je vyriešené priamo v spodnej časti svietidla.

Veľmi milo ma prekvapilo spracovanie, ale aj farba. Všetky svietidlá sú v matnej takmer čiernej, myslím, že sa nazýva gunmetal. Pozitívne na tom je to, že sa nemusíte s drahou polovičkou dohadovať nad farbou a materiálom. Philips, resp. Signify to vyriešil za vás.

Spracovanie je ukážkové. Bodaj by aj nie, svietidlá sú určené pre exteriér, ale aj tak máte v rukách pocit niečoho vyladeného do detailu. Všimnite si napríklad systém naklápania bodoviek Lily…

Alebo zjednodušenie života zákazníkov takýmto detailom pre montáž bodca v svetle Calla. Matica zapadne do šesťhranu a bodec stačí krútiť. Nemusíte hľadať kľúč 12-ku…

A to som ešte nespomenul systém spájania káblov… šípky vám presne povedia, kde sa majú spojiť a následne už len zoskrutkovať.

Ďalším pozitívom je tak to, že sa nemusíte starať o nič. Všetko je v balení. Nemusíte rozmýšľať kde a aký kábel potrebujete a nemusíte volať ani elektrikárov. Philips všetko vytvoril tak, aby to dokázalo zapojiť aj malé dieťa. To oficiálne nie je pravda, svetlá by mal zapájať dospelý človek, no ak sa lepšie pozriete na fotky, pochopíte.

Návod na montáž, a teda i samotná montáž je ešte jednoduchšia. Teda pokiaľ máte v záhrade, alebo na terase aspoň jednu elektrickú zásuvku. Svetlá Philips Hue Outdoor totiž fungujú po hneď po zapojení do siete.

To je aj trošku nevýhodou, pretože pokiaľ nemáte smartfón s aplikáciou, ani ich nezapnete, ani nevypnete. Teda áno, vytiahnete, alebo zasuniete ich do elektrickej zásuvky, ale neupravíte ich jas a ani farbu.

Chápem však, prečo Philips vytvoril svietidlá do zásuvky. Je to podstatne jednoduchšie na inštaláciu a dokáže to aj minimálne zručný používateľ. V ďalšom článku vám ukážem, ako to ide aj inak, ale o tom inokedy.

Plastový kúsok na svietidle Calla v sebe neukrýva snímač pohybu, ale vysielač pre sieť Zigbee, v ktorej svietidlá komunikujú s Hue Bridge 2.0.

Takže, všetko je rozbalené a pokiaľ máte predstavu kde a aké svetlo chcete, môžete začať inštalovať. 5-metrové predlžovacie káble dávajú veľkú voľnosť. Káble sú masívne a nie je nutné ich ani zakopávať do zeme. Vydržia extrémne podmienky.

V našom prípade som ich ale zahrabal do štrku a zdroj ukotvil na vyvýšený záhon zo zadnej strany. Výrobca píše, že by mal byť 30 cm nad zemou. Dôvod je rovnaký, ako v prípade elektrických zásuviek či vypínačov v exteriéri – voda. V prípade prívalových dažďov budú v bezpečí aj keď sa dovalí záplava.

Mimochodom, svetlá Lily si môžete kúpiť ako set 3 svietidiel, alebo samostatne. V prípade trojbalenia v ňom nájdete síce iba jeden zdroj, ale zato dva adaptéry s trojicou koncoviek na spojenie svetiel. Takto si teoreticky môžete spojiť niekoľko svetiel a to nielen z jednej série, ale pokojne aj viacerých – napríklad na jeden zdroj môžete pripojiť Lily i Calla svietidlá.

Toto je ďalšia drobnosť, ktorú Philips vymyslel na uľahčenie inštalácie. Adaptéry sú pritom súčasťou balení svietidiel, v ktorých nie je zdroj. Pri novej inštalácii tiež myslite aj na to, že budete potrebovať Philips Hue Bridge 2.0. Bez neho nebudú svetlá komunikovať so smartfónom.

Aj svietidlá Calla som nakoniec iba napichal do zeme a kábel skryl do štrku. Úprimne, pre LED pás som ešte nenašiel využitie v záhrade, takže som ho mohol otestovať iba „nasucho“. LED pásy majú iba jednu chybu – nie je ich možné skracovať ani predlžovať. Škoda. Predávajú sa výlučne v 2, alebo 5-metrových dĺžkach. Súčasťou balenia je viacero úchytiek pre kotvenie na pevné predmety.

Následne stačilo cez appku v smartfóne vyhľadať jednotlivé svetlá. Teda až také jednoduché to nebolo. Hľadanie chvíľu trvá. To ale nie je žiadny problém. Svietidlá je dobré si pomenovať a zaradiť napríklad do „miestnosti“ Záhrada.

Ovládať je možné iba svietidlá v niektorej z miestností. Zároveň všetkým, alebo vybraným svietidlám viete meniť farby, jas či ich vypínať a zapínať na diaľku. Nechýbajú ani známe svetelné scény od Philipsu, no vďaka podpore IFTTT si môžete vyklikať svietidlá na záhrade, alebo prístupovej ceste, ktoré sa zapnú keď prídete domov.

Toto stále nefunguje na 100%, pretože smartfón sa vie počas noci odpojiť od GPS a po následnom pripojení IFTTT vyhodnotí vašu polohu ako príchod domov a všetky svetlá budú svietiť celú noc.

Vzhľadom na LED technológiu vo vnútri sa ale nemusíte báť vysokých účtov za elektrinu. Spotreba jednotlivých svietidiel je minimálna. Všetky testované by som skôr zaradil medzi náladové svietidlá, ktoré dotvárajú v záhrade atmosféru. Škoda však, že Philips zatiaľ nemá v portfóliu nejakú silnejšiu lampu.

Neskôr som sa dozvedel, že v predaji sú predsa len aj výkonnejšie svietidlá zo sérií Turaco, Lucca a Tuar (doplnené aj v úvode článku). Ich inštalácia je klasická – kábel-kábel a ako svetelný zdroj využívajú 806-lúmenovú LED-ku s E27 päticou. K dispozícii sú nástenné alebo stĺpové svietidlá.

Ešte by sa ale jedna výčitka našla, a tou je cena. V prípade Philipsu sú jednotlivé ceny pomerne vysoké, no ak si spočítate špičkové spracovanie, pokročilú LED technológiu s prepojením do smarthome, bohaté balenie a vytvorenie pre exteriér, cena až taká vysoká nie je.

Môžem vám tiež povedať, že pri hľadaní svietidiel s bežnými päticami do záhrady som často narážal na podobné a často i vyššie sumy. Navyše tie svietidlá nemali určite tak prepracovaný systém zapojenia.

Philips Hue Lily stojí samostatne 129,99 €, resp. 89,99 € za verziu do série, v trojbalení zaň zaplatíte 299,99 €. Hue Calla stojí 139,99 €. 2-metrový LED pás vás vyjde na 89,95 € (iba o 10 € viac ako klasický Hue LED pás), 5- metrový zas 159,95 €. Ak nemáte Hue Bridge 2.0, kúpite ho za 59,95 €.

Mimochodom, svietidlá z outdoorovej série Hue zvládajú vodu a prach (IP67, resp. IP65). Menší LED pás dokáže vyžarovať maximálne 900 lúmenov pri 6 500 K a so spotrebou 19 W, väčší zvláda 1 810 lúmenov pri 6 500 K a 37,5 W. Svietidlo Calla má maximum na 640 lúmenoch so spotrebou 8 W. Svietidlá Lily podávajú taktiež 640 lúmenov pri 6 500 K a so spotrebou 8 W.

Philips zas ukázal, že to so svetlami vie. Hoci mu trvalo dlhé roky, kým priniesol na trh Hue pre vonkajšie použitie, oplatilo sa počkať. Tí z vás, ktorí ste už problém osvetlenia v záhrade vyriešili to už máte za sebou, no tí z vás, ktorí toto ešte iba riešia, odporúčam sa pri výbere pozrieť aj na Philips Hue Outdoor. Je si z čoho vyberať a kúpu určite neoľutujete.

Aj preto si od nás spoločnosť Sygnify zaslúži za Philips Hue Outdoor ocenenie Tip redakcie.

Komentáre k článku