Európsky parlament schválil Smernicu o energetickej hospodárnosti budov (EPBD), ktorá má pomôcť zmierniť environmentálne dopady a pripraviť Európu na klimatickú neutralitu.
Pomerne rozsiahla smernica rieši rezidenčné aj nebytové priestory súkromníkov i štátnej správy. Novelizovaná kontroverzná smernica prešla búrlivou diskusiou, no napokon bola schválená 370 hlasmi, proti bolo 199 hlasov.
O čo ide?
Fakty sú jasné. Milióny budov v EÚ stoja za spotrebou tretiny energií vypúšťajú takmer 40 % emisií CO2. Nový zákon má zvýšiť klesajúce renovácie a pripraviť budovy na to, aby spĺňali požiadavky na klimaticky neutrálnu Európu. Aktuálne je až 75 % budov v únii energeticky nevýhodných, vykurujú sa fosílnymi palivami.
Pôvodný návrh Európskej komisie má dátum z konca roka 2021, no zostalo z neho len torzo. Pôvodne išlo totiž o dômyselné plánovanie, ktoré si kládlo za cieľ renováciu energeticky najmenej efektívnych budov. Výsledok je nemastný a neslaný, umožňuje krajinám EÚ dosiahnutie 20 až 22 % zníženie spotreby energie obytných budov do roku 2035.
Zachované ostalo prísnejšie posudzovanie nebytových budov. Do roku 2030 je nutné zrekonštruovať 16 % budov s najhoršou výkonnosťou, napríklad kancelárie a školy, do roku 2033 to už musí byť 26 % najhorších.
Dôležitým bodom nového zákona je ustanovenie, že do roku 2050 by mali mať všetky budovy v EÚ nulové emisie. Znamená to, že po tomto roku sa už nebudú môcť používať plynové kotly. Avšak pozor! Toto ustanovenie sa bude týkať len nových budov, resp. nehnuteľností, ktoré prejdú významnou renováciou (zvyčajne spojenou s výmenou vykurovacieho systému). Nebude to teda vôbec znamenať, že budú zakázané súčasné vykurovacie kotly, žiaden úradník z Bruselu ich nepríde demontovať zo slovenských domov.
Nové opatrenia vstúpia do platnosti koncom roka 2026 a zaväzujú krajiny EÚ predložiť súbor opatrení, ktorými chcú dosiahnuť tieto ciele pre rezidenčný a nebytový sektor.
Alternatívou voči plynovým kotlom sú tepelné čerpadlá. Ide o mimoriadne účinnú technológiu, ktorá je schopná vyprodukovať až 4-krát viac tepla ako bežné ohrievače pri použití rovnakého množstva elektriny. Energiu nespaľujú, len premieňajú, neprodukujú skleníkové plyny a iné škodliviny, čiže patria k udržateľným zdrojom energie. Ide o ekologický zdroj kúrenia.
Ďalšou alternatívou sú solárne panely, tento systém absorbuje teplo zo slnka v solárnych kolektoroch a mení ho na elektrickú energiu. Fotovoltika slúži na výrobu elektriny, fototermika na výrobu tepla.
Zaujímavou náhradou za konvenčné vykurovacie systémy sa javia aj infračervené vykurovacie panely. Neohrievajú vzduch, panely infražiaričov vyžarujú infračervenú energiu, ktorá je absorbovaná predmetmi.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.