Reklama

Nemecko zakáže už aj kotly na kúrenie. Náhradou majú byť tepelné čerpadlá

Zdroj | Olga Müller/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Olga Müller/Unsplash
Zdroj | Olga Müller/Unsplash

Keby bolo keby, nebolo by vedy a my by sme aj dnes, v najlepšom prípade, cválali mestami na koňoch. Ba vlastne ani tie mestá by asi žiadne megalopolisy neboli. Pokrok so sebou logicky prináša aj zmeny, ktoré vítané nie sú.

Mnohým sa dnes môže zdať, že veľkým „hitom“ je zbavovanie sa tradičných spaľovacích motorov. Ovzdušie, ktoré na nás každé leto padá čoraz viac však znečisťujú aj ďalšie činitele.

Zdroj | Daikin
Obsah pokračuje pod reklamou

V Kalifornii si uvedomili, že ani taká kosačka, či fukár lístia nie je k prírode príliš „friendly“. Svoje polienko do ekologického ohňa teraz prikladá Nemecko. Ide zakázať klasické kotle na vykurovanie. Trúfne si aj na krby?

Všetko naberá rýchly spád. Nemecká vláda už stihla prijať zákon nariaďujúci zákaz inštalácie nových kotlov na plyn a olej. Od budúceho roku sa majú inštalovať len vykurovacie systémy s podielom minimálne 65 % energie z obnoviteľných zdrojov.

V praxi to znamená, že sa domácnosti budú musieť spoľahnúť na tepelné čerpadlá, hybridné tepelné čerpadlá s fosílnou zálohou, diaľkové vykurovanie a biomasu. V podstate sa prestáva počítať s plynovým a olejovým kúrením. Nový zákon vyvoláva medzi vlastníkmi domov a bytov paniku.

Pozrite si

Slováci sa bijú o energiu zo solárnych panelov a tepelných čerpadiel

Budúci rok bude teda zaujímavý, nielen kvôli krkolomnému dátumu, ale i preto, že v Európe patrí Nemecko medzi ťažko závislé krajiny od vykurovania fosílnym plynom. Až 30 miliónov domácností kúri plynom. Nemci si pritom prednedávnom podpílili konár i tým, že odstavili jadrové elektrárne.

Ako isto viete, tepelné čerpadlá nie sú lacná záležitosť. Tu pomáha skutočnosť, že Nemecko je jeden z najbohatších štátov Európy a tak si môže dovoliť štedré dotácie. Vláda pripravila podporný program, ten uľahčí rýchlejšiu inštaláciu tepelných čerpadiel.

Zdroj | Daikin

Tepelné čerpadlá fungujú na elektrinu. Ak sa vyrába z obnoviteľných zdrojov, vykurovací systém je prakticky klimaticky neutrálny.

Základná podpora vo výške 30 % je určená pre tých, ktorí prejdú na čisté vykurovanie päť rokov pred skončením životnosti vykurovacieho systému. K dispozícii budú pripravené dodatočné prostriedky, ktoré pokryjú ďalších 20 % investícií do čistého vykurovania. Okrem toho pripravila vláda ďalších 20 % pre najmenej zarábajúcich občanov.

Koľko vás bude stáť fotovoltika na rodinný dom? Budete prekvapení!

Ďalší bonus je vyčlenený pre tie domácnosti, ktoré prejdú na plne elektrické tepelné čerpadlo namiesto čerpadla s fosílnou zálohou. Vďaka tomu získajú ďalších 10 % podpory. Vláda bude v snahe eliminácie vysokých počiatočných nákladov poskytovať pôžičky s nízkym úrokom, suma má byť až do výšky 60 000 eur.

Robert Habeck, vicekancelár a minister hospodárstva povedal, že Nemecko nesmie s výmenou vykurovacích systémov otáľať a zdôraznil, že ináč krajina nemá šancu dobehnúť štáty ako je Francúzsko, Dánsko, Fínsko alebo Švédsko, ktoré už dávnejšie prešli na čisté vykurovanie.

Od roku 2024 sa Nemecko chystá nainštalovať 500 000 tepelných čerpadiel ročne. Na porovnanie, v minulom v roku to bolo zhruba 200 000. V Nemecku bolo doteraz nainštalovaných 1,2 milióna tepelných čerpadiel, väčšinou v nových budovách. Polovica z 19 miliónov nemeckých obytných budov vykuruje zemným plynom a štvrtina ropou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.