V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, čo nám Európska únia zakázala, samozrejme, venovali sme sa technologickému segmentu.
Dnes sa zamyslíme nad tým, čo nám únia prikázala. Aj keď sa to môže zdať na prvý pohľad obmedzujúce, v skutočnosti vďaka novým zákonom a nariadeniam ako používatelia iba získavame.
Európsky roaming
Dnes si na to už zrejme nik nespomenie, ale v skutočnosti to bolo len nedávno, keď sa vycestovať za hranice síce dalo len s občianskym preukazom, ale využívať mobil bola poriadne drahá záležitosť. Dokonca aj keď vám niekto zavolal zo Slovenska, platili ste veľké poplatky za roaming. Dátový roamnig bol v tej dobe doslova luxusom.
Európska únia sa veľmi správne zamyslela, ako je možné, keď si ten istý operátor účtuje poplatky za využívanie siete inej svojej národnej pobočky. Od roku 2017 sa tak neustále znižuje prepojovací poplatok medzi operátormi v Európskej únii, a to iba vďaka nariadeniu o zrušení európskeho roamingu.
Nariadenie EÚ o zmene roamingových poplatkov vstúpilo do platnosti 15. júna 2017, najprv sa to týkalo hlasového roamingu, od roku 2019 aj dát. Od 2017 v krajinách EÚ a niekoľkých ďalších neplatíme za hovory, ale aj SMS správy tak isto, ako na Slovensku. Okrem krajín Európskej únie (Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko), to platí i v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande.
Pripomíname, že dátový roaming je bez príplatku obmedzený na určitý objem dát, ktorý ale stále vychádza z cien na Slovensku. Od 1. januára 2024 je suma opäť znížená na 1,86 €/1 GB, pred rokom to bolo 2,16 €/1 GB.
Spočiatku sa operátori búrili a hovorili o konci poskytovania služieb, pretože budú výrazne v strate. Zjavne sa tak nestalo, naopak ceny za mobilný internet klesajú dokonca aj na Slovensku, ktoré je známe špecifickým prostredím.
Bezpečnostné prvky v autách
Bezpečnosť na cestách sa dosiahne aj vďaka bezpečnejším vozidlám. Únia pomerne intenzívne zasahuje do povinnej výbavy, dnes už to zďaleka nie je len kontrola tlaku v pneumatikách (TPMS). Pripomíname, že len takáto drobnosť má priamy a merateľný vplyv okrem zníženia rizika nehody aj na spotrebu, opotrebovanie pneumatík a zmenšuje environmentálnu záťaž.
EÚ zavádza aj nové pravidlá rozširujúce zoznam systémov požadovaných pre homologizáciu vozidiel. Už onedlho, od 7. júna 2024, vstúpi do platnosti nový bezpečnostný štandard, ktorý bude platiť celoplošne. Ten zahŕňa povinný inteligentný tempomat, zadné senzory (alebo kamery), ako i systém sledujúci pozornosť vodiča. V aute tiež bude musieť byť umiestnená tzv. čierna skrinka.
Boj proti falšovaniu NFT
EÚ sleduje aj moderné technológie. Už od v roku 2022 predstavila stratégiu, ktorá využíva technológiu blockchain a nezastupiteľné tokeny NFT. Ide o výsledok takmer päťročnej práce projektu Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo.
Vlastníci duševného vlastníctva vydajú digitálne tokeny, aby dokázali, že tovar je pravý a nefalšovaný. Následne, aby bolo možné tieto položky vybudovať na sledovacom blockchaine, musia byť držitelia práv duševného vlastníctva začlenení ako autorizovaní signatári.
Opravy elektronických zariadení
Európska únia kladie dôraz na ekológiu, ale i ochranu spotrebiteľov. Záleží jej na tom, aby výrobcovia umožňovali opravy elektronických zariadení, vďaka čomu sa minimalizuje vznik nového elektroodpadu.
Európska rada a Parlament dosiahli predbežnú dohodu o konkrétnych právnych predpisoch. Výsledkom je napríklad to, že predajcovia musia predĺžiť záručnú dobu o ďalších 12 mesiacov po oprave produktu v rámci záruky. Pre výrobcov to bude znamenať, že sa musia podeliť o podrobnostiach o náhradných dieloch a umožniť opravy servisom tretích strán.
Do iPhone si stiahnete appky z tretích strán
EÚ má silné slovo, dokáže skrotiť aj Apple. Technologický gigant musel minulý rok vymeniť Lightning porty za univerzálne USB-C, tento rok musel ešte viac ustúpiť. EÚ totiž v zákone DMA (Zákon o digitálnych trhoch) požaduje, aby sa uzavretý operačný systém iOS otvoril aj tretím stranám. Apple pri takto inštalovaných aplikáciách (sideloading) príde o províziu 15 % až 30 %, za tento poplatok však mali používatelia k dispozícii najbezpečnejší systém na svete. Samozrejme, nikto nám neprikazuje, aby sme si sťahovali aplikácie bez rozmyslu a odkiaľkoľvek.
Kryptografické pravidlá
Európska únia už pred rokom schválila prvé komplexné kryptografické pravidlá na svete. Na stretnutí ministra financií EÚ v Bruseli sa schválili pravidlá, ktoré už boli dohodnuté s Európskym parlamentom. Ten ich odsúhlasil minulý mesiac. Pravidlá majú byť zavedené od tohto roku, budú požadovať, aby firmy, ktoré chcú vydávať, obchodovať a chrániť kryptoaktíva, tokenizované aktíva a stablecoiny v EÚ, získali licenciu.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.