Európska únia v rámci svojho úsilia v boji proti falšovaniu odhalila, že vyvíja stratégiu, ktorá by využívala technológiu blockchain a nezastupiteľné tokeny NFT. Bude to vyvrcholením takmer päťročnej práce.
Za tento projekt by mal byť zodpovedný Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo. Začiatkom septembra bol zverejnený dokument, v ktorom sa uvádza, že už je rozhodnuté pre architektúru na vysokej úrovni a definuje široké možnosti fungovania systému.
Vlastníci duševného vlastníctva vydajú digitálne tokeny, aby preukázali, že tovar je pravý a nefalšovaný. Následne aby bolo možné tieto položky vybudovať na sledovacom blockchaine, musia byť držitelia práv duševného vlastníctva najprv začlenení ako autorizovaní signatári.
Systém preto umožní vysledovať dodávateľský reťazec, keď sa položky presúvajú cez rôzne kontrolné stanovištia, čím umožní vlastníkom duševného vlastníctva mať istotu, že sú autentické.
Jednoducho povedané, Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo navrhuje vytvoriť digitálne dvojčatá produktov na ich sledovanie naprieč dodávateľskými linkami. Systém umožní sledovať dodávateľský reťazec pri pohybe položiek cez rôzne kontrolné miesta. Týmto majitelia duševného vlastníctva získajú istotu, že výrobky, ktoré sa predávajú v obchodoch, sú pravé.
Cieľom Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo je mať systém, ktorý bude funkčný do konca roku 2023. Na dosiahnutie tohto cieľa však bude musieť úrad EUIPO vyvinúť systém registra, ktorý bude zoskupovať všetky práva duševného vlastníctva, logistických operácií a maloobchodníkov v EÚ.
Systém by mal byť kompatibilný s inými technológiami monitorovania dodávateľského reťazca, ktoré už existujú. Ak sa Európskej únii podarí zaviesť tento systém pred koncom roka 2023, pôjde o jedno z prvých nasadení technológie blockchain v takom rozsahu.