Reklama

Čo všetko nám zakázala Európska únia?

Zdroj | unsplash/Kateryna Hliznitsova
Richard Pliešovský
Zdroj | unsplash/Kateryna Hliznitsova
Zdroj | unsplash/Kateryna Hliznitsova

Byť členom skupiny zo sebou prináša nielen výhody, ale aj povinnosti. Toto všetko platí i pre naše členstvo v Európskej únii (EÚ).

O EÚ sa častokrát hovorí, čo všetko zakazuje, prikazuje a nariaďuje. Je toho naozaj dosť, o čom rozhoduje. „Montuje“ sa dokonca aj do toho, aké veľké môžu importéri dovážať banány.

Keďže sme technologický portál, viac ako ovocie nás zaujíma, čo EÚ zakázala z tohto segmentu. Spomeniete si aspoň na 5 zákazov?

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Výkon vysávačov

Svojho času bol okolo toho veľký humbug. Únia nám prikazuje, aký výkon môžu mať vysávače! V skutočnosti to bolo trochu inak. Energetické označovanie po novom znížilo maximálny príkon vysávačov z 1 600 W na 900 W. Dôležitý totiž nie je príkon, ale maximálny sací výkon vysávača. Nekvalitné vysávače mali obrovský výkon, pričom len zlomok z neho sa premietol do sacieho výkonu.

Zdroj | Dyson

Hlučnosť mohla podľa nových európskych pravidiel dosahovať maximálne 80 dB. Úroveň 85 dB sa pritom už považuje za hranicu, od ktorej je potrebné ľudský sluch chrániť. Opatrenie, ktoré sa prijalo malo (podľa výpočtov v EÚ) znížiť ročnú spotrebu energie o 30 % a emisie o 15 %.

2.

Zbohom klasickým žiarovkám

Podobne ako vysávače, aj klasické žiarovky sa dostali pod drobnohľad EÚ kvôli enormnej spotrebe a malému výkonu. Klasické volfrámové žiarovky sme vymenil za kompaktné žiarivky, halogénky, alebo LED žiarovky. Ich postupná výmena sa nestretla s takým odporom, aký sme zaznamenali pri vysávačoch. Dôvod je jednoduchý, rodinný rozpočet okamžite pocítil výrazné zníženie spotreby a tým pádom aj menší účet za elektrinu. ZSE svojho času vypočítala, že úspora priemernej domácnosti je zhruba 80 €. LED žiarovky majú pritom 15-krát dlhšiu životnosť.

3.

Zjednotenie portov

Únii záleží aj na ekológii. Pri pohľade na množstvo káblov, ktoré potrebuje každá domácnosť, napadlo kompetentných, či by sa to nedalo urobiť inak a lepšie. Najprv sa podarilo zjednotiť nabíjacie káble z rôznych typov na micro-USB a slúchadlový port na 3,5 mm Jack. Neskôr sa to zmenilo na USB-C, ktorý vďaka EÚ musel implementovať do iPhonov 15 aj zdráhajúci sa Apple.

Pozrite si

Poznáme dátum, od kedy bude v EÚ konektor USB-C povinný

4.

Vymeniteľné batérie

Toto je pomerne kontroverzný krok, ktorý môže nabúrať plány producentom smartfónom. EÚ totiž chce, aby sme sa vrátili o dekádu naspäť, keď bolo normálne, že v smartfónoch boli vymeniteľné batérie. Dnešné modely však ponúkajú oveľa lepšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi a z toho dôvodu sa batérie dajú vymeniť len v špecializovaných servisoch.

Zdroj | unsplash/frankie

EÚ chce optimalizovať všetko, čo sa týka batérií – od ťažby nerastných surovín až po hotové výrobky. V praxi to znamená návrat používateľsky vymeniteľných batérií. Batéria by tiež pomohla majiteľom predĺžiť životnosť ich smartfónov bez nákladov na opravu.

5.

Lampy do projektorov

EÚ oprášila zákaz klasických žiaroviek a preniesla ho aj na lampy do projektorovPodľa nariadenia EÚ ich už o pár rokov nebude povolené predávať. Pozor, stopku dostanú nielen samotné lampy, ale aj projektory s týmito typmi lámp.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Panasonic

Samozrejme, lampy do projektorov nie sú predávané a využívané v takých množstvách ako klasické žiarovky. Okrem toho sa postupne nahrádzajú modernejšími technológiami (LED lampy, laserové zdroje svetla). Bežné a lacnejšie lampy majú životnosť pár tisíc hodín (2 000 až 3 000 hodín), LED vydržia bez problémov 20 až 30 000 hodín.

Pozrite si

Máte lampu v projektore? Kúpte si aspoň jednu do zásoby, budú končiť

Ako vidíte, na prvý pohľad môže byť zákaz obmedzujúci, ale z odstupom sa javí ako správny krok. Všetko, čo EÚ robí, je založené na zmluvách, ktoré stanovujú pravidlá fungovania únie. Pripomíname, že tieto zmluvy boli dobrovoľne a demokraticky odsúhlasené všetkými krajinami EÚ. Pri podrobnejšom pohľade zistíme, že v mnohých prípadoch sa nejedná o „zákaz“ zo strany EÚ, ale o zákon, ktorý reguluje konkrétnu oblasť.

Dobrým príkladom môže byť zákon Európskej únie o umelej inteligencii. Tento zákon je vôbec prvým právnym rámcom AI, ktorý sa zaoberá rizikami AI a umožňuje Európe hrať vedúcu úlohu v globálnom meradle. Určite každý z nás chce, aby sme novú technológiu udržali v rozumných mantineloch a neprerástla nám cez hlavu.

Pozrite si

Na čo máte nárok, ak vám mešká lietadlo?

EÚ sa v poslednej dobe intenzívne snaží o to, aby sme dosiahli tzv. európsku technologickú suverenitu. Príklad? Aktuálne v Európe nemáme jedinú továreň, kde by sa vyrábali procesory, COVID-19 ukázal, ako veľmi sme závislí na dovoze (nielen) týchto komponentov.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.