Reklama

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo? Aké sú jeho nevýhody?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Tepelné čerpadlá boli dôležitou témou aj pred „veľkou energetickou revolúciou“, po slovensky zdražovaním. Teraz uvažujú o využití tejto technológie aj tí, ktorí doteraz netušili, že existuje.

Tepelné čerpadlá predstavujú popri solárnych kolektoroch a fotovoltaických paneloch možnosť, ako využiť vo svoj prospech energiu zadarmo. Téme sme sa venovali vo viacerých článkoch, napr. Tepelné čerpadlo: zdroj lacnej energie nie je len klimatizácia naopak, alebo Viete, aký je rozdiel medzi fotovoltikou a solárnymi panelmi? Dnes si v krátkosti povieme o výhodách a nevýhodách tepelného čerpadla.

Teplené čerpadlo využijete najmä vtedy, pokiaľ sa chystáte stavať, alebo rekonštruovať. Prináša veľmi zaujímavú možnosť efektívneho vykurovania a ohrevu teplej vody. Tepelných čerpadiel je niekoľko druhov, výber a návrh systému je komplikovaná záležitosť, ktorú je nevyhnuté zveriť do rúk odborníkov.

Pozrite si

Poznáte najväčších žrútov energie v domácnosti? Skúste si tipnúť prvých troch

Výhody tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo predstavuje v súčasnosti jeden z najúspornejších typov vykurovania. Úspora predstavuje približne 75 %, platíte teda len za zvyšok. Prax naozaj potvrdzuje, že priemerná rodina ušetrí vďaka takémuto systému dve tretiny nákladov na vykurovanie.

Keď už šetríte, tak poriadne. Vďaka využitiu tepelného čerpadla máte nárok na lacnejšiu sadzbu elektrickej energie, 20 hodín denne máte nočný prúd. Lacnejšiu elektrinu môžete, samozrejme, využiť aj na ďalšiu prevádzku domácnosti – osvetlenie, umývačka riadu, práčka či sušička.

Nočný prúd môže znamenať lacnejšie nabíjanie elektromobilu, čo rozhodne poteší nielen dnes, keď ceny benzínu dosahujú rekordy.

Tepelné čerpadlo predstavuje čisté a bezpracné vykurovanie, ktoré nevyžaduje prakticky žiadnu obsluhu. Stačí, keď na termostate nastavíte požadovanú teplotu. Dnes sú už k dispozícii aj mobilné aplikácie, takže všetko si dokážete obslúžiť zo smartfónu, alebo pomocou inteligentnej domácnosti.

Významným benefitom je aj ekologickosť takéhoto riešenia. Princíp, na ktorom čerpadlo funguje je prakticky nevyčerpateľný zdroj energie, čo sa určite nedá povedať napr. o plyne.

Pozrite si

Tepelné čerpadlo: zdroj lacnej energie nie je len „klimatizácia naopak“

Nevýhody tepelného čerpadla

Hlavnou nevýhodou použitia tepelného čerpadla je vysoká vstupná investícia. Náklady sa však pomerne rýchlo vrátia, vďaka využitiu štátnej dotácie, čo môže byť aj menej ako 5 rokov.

Musíte tiež počítať s náročnými zemnými prácami. To znamená opäť väčšie náklady, ale aj zničenie trávnika, dlažby či iného povrchu. Mnohých ľudí to môže odradiť, ale treba si uvedomiť, že ide o jednorázovú záležitosť, ktorá mu prinesie veľa výhod.

Mnohým môže prekážať hluk tepelného čerpadla. Ten sa dá úspešne eliminovať použitím moderných technológií, ktoré sú už veľmi tiché.

Poslednou nevýhodou tepelných čerpadiel je, že sa nedajú využiť všade. Ak bývate v paneláku a chcete platiť za kúrenie len 25 %, máte jednoducho smolu. Toto sa však môže v priebehu pár rokov zmeniť, ak bude energetická kríza pokračovať, môžu mať paneláky v budúcnosti vlastné systémy s tepelnými čerpadlami.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.