Reklama

Poznáte najväčších žrútov energie v domácnosti? Skúste si tipnúť prvých troch

Zdroj | NordWood Themes
Richard Pliešovský
Zdroj | NordWood Themes
Zdroj | NordWood Themes

Účty za energiu, účty za elektrinu… ach tie nešťastné účty! Doba praje pripraveným a tak je namieste položiť si otázku, či nevyhadzujete peniaze von z okna len preto, lebo je vám ľúto nahradiť starý spotrebič modernejším.

V článku Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt? sme sa zamysleli nad tým, či má význam odpájať od čoraz drahšej elektrickej energie zariadenia, ktoré ju odoberajú aj keď sa nepoužívajú. To je ale vrchol ľadovca, naozajstné „pálky“ za účet majú iné zariadenia. Ktoré to sú?

Zdroj | Pixabay

Hitparáda kWh

Energiu platíme za kWh (kilowatt/hodinu). Keďže na Slovensku je viacero dodávateľov elektrickej energie, povieme si orientačnú cenu. Celková cena za elektrinu (elektrina, variabilná zložka, straty, systémové služby a pod.) je dnes zhruba 0,18 eur za 1 kWh, čo sa na prvý pohľad nezdá veľa, ale verte, že jedno žehlenie vás môže stáť pokojne aj 20 centov. Koľkokrát sa žehlí vo vašej domácnosti?

Pozrite si

Solárne nabíjačky – aká drahá je elektrina zadarmo?

Okrem aktuálnej celkovej ceny energie má vplyv na výslednú cenu aj typ vašej domácnosti (rodinný dom, byt), spôsob kúrenia a ohrievanie vody (ústredné kúrenie a distribúcia teplej vody vs. vlastný kotol), spotreba vašich spotrebičov a intenzita ich používania. V našom prípade sme sa pozreli na domácnosť v byte.

Najhoršia varianta je, ak máte často, resp. neustále zapnutý spotrebič, ktorý má zároveň aj vysokú spotrebu. Pre príklad si nemusíme ísť ďaleko, v dnešných dňoch je to často spomínaná klimatizácia. Tá môže mať príkon napr. 3,5 kWh. Samozrejme, klíma nejde 24/7, ani stále naplno. Experti však udávajú, že treba počítať minimálne s 1 až 2 eurami na deň.

Každá domácnosť má minimálne jednu chladničku. Pozreli sme sa na kombinovanú chladničku s mrazničkou 251 + 114 litrov. Ročná (annum) spotreba energie je v tomto konkrétnom príklade 166 kWh. V prepočte na eurá je to 29,88. Ide o energetickú triedu C. V prípade, že máte triedu B, alebo A, je to ešte nižšia spotreba. Horšie je to pri triede D, či dokonca E, kedy môžete čakať so spotrebou 250 kWh ročne. Konkrétne údaje nájdete pri každej chladničke. Takýto prepočet vám pomôže napríklad vtedy, keď rozmýšľate nad kúpou novej chladničky.

Zdroj | Philips

Máte doma televízor? Hovoríte, že nie jeden? Výborne. V priemere vás vyjde spotreba energie jednej telky na 15 eur ročne. Záleží však na vás, ako dlho je zapnutá, akú veľkú uhlopriečku má a tak ďalej.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Vyťahovať spotrebiče zo zásuvky, má to nejaký efekt?

Nenápadným, ale vytrvalým žrútom sú neustále zapnuté spotrebiče. Nemajú veľký príkon, ale máme ich relatívne veľa a idú v podstate nonstop. Zrátajte si všetky nabíjačky, televízory v stand-up režime, uspané monitory a notebooky.

Možno vás prekvapí ďalšia položka, osvetlenie. Opäť záleží na tom, koľko svetiel v domácnosti máte, koľko hodín svietite a hlavne, aký typ svetiel používate. Halogénka má rádovo vyššiu spotrebu ako dnes rozšírené LED svetlá.

Bežná domácnosť sa nezaobíde ani bez ďalšieho pomocníka – automatickej práčky. V tomto prípade tu platíte nielen za elektrickú energiu, ale i vodne a stočné. Využívanie sušičky je další žrút energie. Jedno sušenie vás vyjde minimálne 0,50 eur.

Za práčkou sa vedľa seba ocitá spomínaná žehlička, vysávač, ale prekvapujúco aj rýchlovarná kanvica. Veľkú spotrebu má aj mikrovlnka.

Pozrite si

Kedy sa oplatí vymeniť chladničku a koľko tým dokážete ušetriť?

Pozrite si našu tabuľku, ktorá je určená pre tých, ktorí bývajú v byte. Náklady v rodinných domoch sú odlišné, pretože sa tam pripočítava ohrev teplej vody a kúrenie. Domy majú väčší obytný priestor a pod.

Typ spotrebiča Ročná spotreba Mesačne (0,18 €/kWh)
Chladnička s mrazničkou 166 kWh 2,49 €
Televízor 128 kWh 1,92 €
Trvalo zapnuté spotrebiče 83 kWh 1,24 €
Osvetlenie 78 kWh 1,17 €
Práčka 70 kWh 1,05 €
Žehlička 52 kWh 0,78 €
Rýchlovarná kanvica 51 kWh 0,76 €
Vysávač 50 kWh 0,75 €

* klimatizácia má síce najväčšiu spotrebu, ale nie je štandardom v každej domácnosti a nepoužíva sa celoročne, preto sme ju do tabuľky nezaradili. Z toho istého dôvodu tu nenájdete ani sušičku bielizne.

Pripomíname, že naše výpočty slúžia len ako orientačné príklady. Uvedené čísla však veľmi dobre ilustrujú, kto sa stará o vysoké účty za energiu a pomôžu vám ho eliminovať. Dodávame, že skutočnú cenu elektriny si môžete vypočítať podľa reálnej spotreby vašej domácnosti pomocou kalkulačiek na webe.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.