Reklama

Čističky vzduchu nie vždy zachytia vírusy. Riešenie s grafénovými platňami áno

Zdroj | UC Nation
TECHBOX
Zdroj | UC Nation
Zdroj | UC Nation

V rámci nášho seriálu o UV-C žiaričoch sme vám predstavili rôzne spôsoby dezinfekcie domácnosti. Posledný, a pre zdravie najdôležitejší scenár, z nášho seriálu je dezinfekcia vzduchu.

Zabezpečiť čistý vzduch v domácnosti môže byť poriadne zložitý oriešok. Dôvod? Riešenia na čistenie vzduchu majú svoje limity. Napríklad veľmi rozšírené HEPA filtre dokážu zachytiť len častice väčšie ako 0,3µm. Na prvé počutie to znie ako solídny výkon. Keď sa na veľkosť častíc vo vzduchu pozriete bližšie, rýchlo si všimnete, že napríklad také vírusy môžu mať veľkosť len 0,12µm.

Zdroj | UC Nation

Môžete namietať, že vírusy a baktérie na pohyb využívajú väčšie častice. Teda aj vírusové ochorenia sa lepšie síria v prostredí plnom rôznych častíc, napríklad prachu. Je pravda, že v takomto prípade HEPA filter zachytí časticu aj s vírusom či baktériou. Problém je, že tie na filtri zostanú živé.

Čistička sa môže zmeniť na zdroj baktérií a vírusov

Čistička vzduchu, na ktorej sa pravidelne nečistí a nemení filter – pravidelná údržba totiž môže byť finančne náročná, môže mať v konečnom dôsledku úplne opačný efekt. Teda môže zhromažďovať vírusy a baktérie, čo je pre citlivých ľudí, napríklad alergikov, neprijateľné.

Pozrite si

Zdravý spánok? Dezinfikujte si nielen spálňu UV-C žiaričmi

Aké je teda riešenie? Logika káže, že naozaj efektívna čistička vzduchu musí okrem fyzického zachytenia častíc zo vzduchu aj zlikvidovať mikroorganizmy, plesne, vírusy a baktérie. Teda čistiť vzduch v dvoch krokoch. Napadli vás ionizátory? Áno, tie sú určené primárne proti baktériám a vírusom, no tiež majú svoju slabinu.

Zdroj | UC Nation

Množstvo aniónov, ktoré čistička vyprodukuje a sú nevyhnutné na zlikvidovanie mikroorganizmov, zásadným spôsobom klesá, čím ste ďalej od prístroja. V číslach to vyzerá asi takto. Do pol metra od čističky je okolo 400 000 negatívnych iónov na cm3, vo vzdialenosti dva a pol metra od čističky ich už je len 300 na cm3.

UV-C žiariče dokážu dezinfikovať vzduch, no má to svoje ale…

V rámci nášho seriálu o UV-C žiaričoch sme si predstavili viacero riešení, ktoré dokážu dezinfikovať až s účinnosťou 99 %. Germicídne žiariče totiž rozkladajú bunky DNA, čím vás veľmi efektívne zbavia takmer všetkých mikroorganizmov. Rovnaký účinok však má UV-C žiarenie aj na človeka.

Preto sú dezinfekčné žiariče do domácností vybavené bezpečnostnými senzormi, ktoré zariadenie automaticky vypnú, keď sa priblížite na určitú vzdialenosť. Naviac, UV-C neprejde cez tuhé látky a zastaví ho už záves.

Pozrite si

Pomocou UV-C žiaričov môžete dezinfikovať aj kľučky, WC alebo zubné kefky

Dezinfekcia vzduchu takýmto spôsobom by preto bola komplikovaná a v domácnosti aj nebezpečná. Inak sa napríklad na dezinfikovanie operačných sál využívajú veľké germicídne žiariče, ktoré dokážu vydenzifikovať celú miestnosť vrátane vzduchu. Proces však prebieha automaticky bez prítomnosti ľudí v miestnosti.

Riešením je grafénová platňa a plazmové pole

Spoločnosť UVC Nation, ktorej UV-C žiariče sme vám predstavili počas nášho seriálu, však ponúka unikátne riešenie aj na dezinfekciu vzduchu. Čistička vzduchu AirSoap je naviac ekologická nespraví vám prievan v peňaženke. Ako funguje?

Zdroj | UC Nation

Ekologická bezfiltrová čistička vzduchu od UVC Nation dokáže zachytiť aj tie najmenšie mikroorganizmy vďaka grafénovým platniam, ktoré v tomto prípade nahradili už spomenuté HEPA filtre. Platne majú okrem toho, že dokážu zachytiť naozaj všetky čiastočky zo vzduchu aj tú výhodu, že ich netreba meniť. To znamená, že sú bez údržbové, nakoľko ich netreba meniť vyrobí sa ich menej, vďaka čomu sú ohľaduplné k životnému prostrediu a v neposlednom rade aj k vašej peňaženke.

AirSoap je tiež eko friendly

Po tom, čo sa baktérie a vírusy zhromaždia na grafénovej platni, čistička vzduchu pomocou technológie Electric Wind vytvorí vysoko energetické plazmové pole, ktoré pomocou polarizácie vzduchu zničí všetky nežiaduce mikroorganizmy. Veľmi všeobecne povedané ide o akési spojenie filtra a ionizátora, teda dvoch bežne používaných riešení, ktoré sa v tomto prípade veľmi efektívne dopĺňajú. A to až tak, že efektivita čistenia čističky vzduchu AirSoap je 99 %.

Zdroj | UC Nation

Čistička má účinnosť 99 % pri čistení organických prchavých látkach, je efektívna na ploche do 40 m2, teda sa hodí aj do kancelárie, hlučnosť je v príjemnom rozmedzí 33-58dB, nebude vás rušiť pri práci, či odpočinku a má senzor častíc vzduchu PM2,5.

Pozrite si

Kľúče, peňaženku aj smartfón dokonale vydezinfikujete pomocou UV-C za pár minút

Pri rozmeroch 53,5 cm x 26,04 cm x 26,92 cm dokáže za hodinu prefiltrovať 200 m3 vzduchu. Pri tomto údaji veľmi dôležité, že čistička vzduchu AirSoap od UVC Nation je o polovicu menej energeticky náročná ako zariadenia, s rovnakým výkonom. Cena čističky vzduchu AirSoap je 478,80 € na stránkach výrobcu UVC Nation. Ak pri nákupe zadáte promokód „techbox10“ získate zľavu 10 %. V tomto prípade ide o nezanedbateľnú sumu  takmer 50 eur.

Dezinfekcia vzduchu je posledný scenár z nášho štvordielneho seriálu o germicídnych žiaričoch. Veríme, že vďaka vychytávkam, ktoré sme vám predstavili sa vám podarí vytvoriť zdravší domov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.