Reklama

Kľúče, peňaženku aj smartfón dokonale vydezinfikujete pomocou UV-C za pár minút

Zdroj | UVC Naion
TECHBOX
Zdroj | UVC Naion
Zdroj | UVC Naion

Predmety každodennej potreby sú prirodzeným zdrojom nechcených baktérií, vírusov, plesní a iných mikroorganizmov. Ak sa chcete ochrániť, mali by ste ich pravidelne dôkladne dezinfikovať. V rámci nášho seriálu o UV-C žiaričoch sme sa pozreli ako na to. Ste zvedaví?

Zostaviť rebríček najznečistenejších predmetov dennej potreby môže znieť ako téma pre oddychový magazín. V skutočnosti je takýto zoznam niečo, čo môže ochrániť naše zdravie. Znečistené predmety totiž môžu na prvý pohľad vyzerať čisto.

Zdroj | UVC Nation

Jednoduché odobratie vzoriek by však rýchlo odhalilo nemilú pravdu o kontaminácii nebezpečnými baktériami, vírusmi, plesňami a inými mikroorganizmami. E.coli, salmonela, toxoplazma alebo streptokok sú neslávne známe a môžu číhať aj vo vašej domácnosti.

Najšpinavšia miestnosť domácnosti nie je toaleta

National Science Foundation, americká štátna výskumná agentúra, po odobratí vzoriek z 22 domácností a áut vytvorila zoznam najznečistenejších predmetov dennej potreby. Ak tipujete, že najšpinavším miestom domácnosti je kúpeľňa, resp. toaleta, bude pre vás prekvapením, že najšpinavším miestom je kuchyňa.

Pozrite si

Dezinfekcia zariadení je nutnosť dnešnej doby. Vyskúšali sme, ako to funguje

Ak sledujete náš seriál o UV-C žiaričoch do domácnosti, tak vás toto zistenie zasa až tak neprekvapilo. V ostatnej časti Pomocou UV-C žiaričov môžete dezinfikovať aj kľučky, WC alebo zubné kefky sme už totiž prezradili, že práve hubky a kuchynský drez sú rajom pre baktérie.

Plesne na ovládači hernej konzoly nie sú nič výnimočné

NSF vo svojom výskume uvádza, že v kúpeľni sú najviac znečistené držiaky na kefky a rukoväť vodovodnej batérie. V kuchyni si okrem už spomenutého musíme dať pozor na kávovary. Ak ich nečistíme dostatočne pravidelne a pedantne, sú doslova rajom pre plesne. Podobne ako každé iné vlhké a teplé prostredie.

Zdroj | UVC Nation

Vo všeobecnosti sú pomerne bezpečné predmety s hladkým a studeným povrchom. Napriek tomu NSF našla v skúmaných domácnostiach plesne na diaľkových ovládačoch, ovládačoch herných konzol alebo na klávesnici počítača. „Zahviezdili“ tiež perá. Samostatnou kategóriou sa ukázali byť všetky predmety spojené s domácimi miláčikmi.

Ako UV-C žiarenie funguje?

Z tých najosobnejších vecí sú podľa americkej štátnej výskumnej agentúry najviac znečistené peniaze, peňaženka, kľúče, osobný prenosný prehrávač hudby a, samozrejme, smartfón. Ten sme ako príklad jednej z najviac znečistených vecí vôbec spomínali už aj v prvom článku nášho seriálu o germicídnych žiaričoch do domácnosti, Zdravý spánok? Dezinfikujte si nielen spálňu UV-C žiaričmi.

Pozrite si

Pomocou UV-C žiaričov môžete dezinfikovať aj kľučky, WC alebo zubné kefky

Ak chcete mať bezpečnú domácnosť, musíte nie len umývať a čistiť, ale aj dezinfikovať. Ostatne rebríček NSF je jasným dôkazom. Najúčinnejším a v podstate asi aj jediným dostupným riešením sú germicídne žiariče. Ako fungujú?

  • UV-C žiarenie je ultrafialové žiarenie s vlnovou dĺžkou 253,7 nm.
  • Germicidné žiariče sú vybavené výbojkou, ktorá toto žiarenie produkuje.
  • Vplyvom žiarenia sa rozkladajú bunky DNA, v dôsledku čoho prichádza k úhynu organizmu.
  • UV-C žiarenie neprejde cez sklo ani nepriehľadné materiály, zastavia ho už látkové závesy.
  • Nesmie sa používať v bezprostrednej blízkosti ľudí, v prípade malých žiaričov. V prípade dezinfekcie celej miestnosti sa v nej nesmú zdržiavať ľudia.
  • Germicidné žiariče sú tak účinné, že sa využívajú napríklad na dezinfekciu operačných sál.
  • Dezinfikovať dokážu vzduch, kvapaliny a všetky druhy povrchov.
  • Účinnosť dezinfekcie UV-C žiarením je 99,9 %.

Germicídne žiariče v domácnosti môžeme používať aj vďaka spoločnosti UVC Nation. Tá má vo svojom portfóliu hneď niekoľko riešení, ktoré sú určené práve na dezinfekciu predmetov dennej potreby. Pomocníci z UVC Nation sú z pravidla vybavení bezpečnostným senzorom, ktorý keď deteguje pohyb na určitú vzdialenosť, automaticky sa vypne. Bezpečne dezinfikovať teda môže každý a môže tak zvýšiť kvalitu prostredia nielen vo svojej domácnosti.

Dezinfikujte v kompaktnom riešení

Pomyselným základom výbavy na domácu dezinfekciu predmetov dennej potreby je UV-C krabička PhoneSoap Wireless, strieborná alebo biela. Puzdro s rozmermi 173mm x 95mm x 20mm je skonštruované tak, že sa doň vojde takmer akýkoľvek smartfón. Ten však nie je jedinou vecou, ktorá sa v tomto zariadení môže dezinfikovať. Vložiť môžete čokoľvek, čo sa vojde.

Zdroj | UVC Nation

Čistiaci cyklus trvá 10 minút a PhoneSoap Wireless sa nezapne, kým nie je perfektne zatvorený. Keby ste krabičku chceli otvoriť počas dezinfikovania, UV-C žiarenie sa okamžite vypne. UV-C dĺžka je v tomto riešení 253.7nm a výkon 4W. Nabíjanie je pomocou USB-C, váš smartfón sa pritom počas dezinfekcie nabije bezdrôtovo. PhoneSoap Wireless má príjemnú cenovku 126,00 €, ak pri nákupe priamo u výrobcu UVC Nation použijete kód „techbox10“ získate 10% zľavu.

Nabite smartfón, zatiaľ čo sa bude dezinfikovať

PhoneSoap GO, biely alebo tmavomodrý, môže na prvý pohľad pôsobiť, akoby sa od PhoneSoap Wireless ničím nelíšil. Opak je pravdou. Riešenie s prívlastkom GO je vôbec prvou a zatiaľ jedinou kombináciou nabíjačky smartfónov a germicídneho žiariča. Teda počas toho, ako sa vám smartfón nabíja sa aj dôsledne vydezinfikuje. GO značí, že si svoje zariadenia môžete dezinfikovať kľudne aj v prírode počas pikniku.

Zdroj | UVC Nation

Dezinfekčný cyklus trvá 10 minút. Na plné nabitie batérie PhoneSoap Go zvládne až 45 cyklov! Alebo 4-krát nabije váš smartfón. Aby ste energiu doplnili UV-C vychytávke, budete potrebovať USB-C kábel. Aj tu platí, že ak pri nákupe PhoneSoap GO na stránkach UVC Nation použijete kód „techbox10“ dostanete 10% zľavu z pôvodnej ceny 126,00 €.

O polovicu rýchlejší

Sériu PhoneSoap uzatvára PhoneSoap PRO. Tento model je najvýkonnejší zo série, čo v praxi znamená, že sterilizačný cyklus trvá len 5 minút. Ak si vážite každú minútu svojho času, ide o jasnú voľbu. Počas sterilizovania smartfónu sa nemusíte báť, že by ste nepočuli notifikácie. Konštrukcia je navrhnutá tak, aby dobre viedla zvuk.

Zdroj | UVC Nation

Ak budete chcieť smartfón aj dobíjať, PhoneSoap PRO bude musieť byť pripojený do elektrickej siete. Inak môžete tiež sterilizovať rôzne predmety, napríklad rúška, či kľúče. 10% zľavu z cenovky 150,00 € získate zadaním kódu „techbox10“ pri nákupe na UVC Nation. A aby toho nebolo málo, na výber máte 7 farebných verzií zariadenia. Vyberie si naozaj každý, PhoneSoap PRO je totiž aj pekným štýlovým doplnkom.

Box pre domáce dezinfikovanie

Doslova riešením na domáce, ale aj časté firemné dezinfikovanie väčšieho množstva predmetov, je univerzálny dezinfekčný box HomeSoap. Je určený na statické používanie a vojde sa doň až 13-palcový notebook. S rozmermi 93.04mm x 234.61mm x 380.76mm ponúka UV-C dĺžku 253.7nm a vyžaduje 220V napájanie.

HomeSoap za 10-minútový cyklus zvládne zničiť 99,9% baktérií. Okrem elektroniky môžete dezinfikovať naozaj všetko, čo sa do boxu vojde. Napríklad aj detské fľašky, či hračky. Vo výbave tejto vychytávky nechýbajú porty USB-A a USB-C, ktoré môžete využiť na dobíjanie vašich smart zariadení počas dezinfekcie. Box HomeSoap má na UVC Nation cenovku 248,40 €, ktorú vďaka kódu „techbox10“ viete znížiť o 10%. Vybrať si viete štýlové biele alebo čierne prevedenie.

Zdroj | UVC Nation

Presvedčte sa naživo

Dobrou správou je, že zariadenia spoločnosti UVC Nation môžete naživo vidieť a zakúpiť si aj v bratislavskom Auparku do 30. marca 2022 v stánku UVC Nation Aupark LoveBrands.

Pozrite si

Zdravý spánok? Dezinfikujte si nielen spálňu UV-C žiaričmi

Zdroj | UVC Nation

Dezinfekcia predmetov dennej potreby je tretím zo štyroch scenárov, ktoré sme si v rámci nášho seriálu o dezinfekcii pomocou UV-C žiaričov pripravili. V poslednej časti seriálu sa pozrieme na to, akými vychytávkami môžete efektívne dezinfikovať vzduch. Dovidenia o týždeň priatelia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.