Reklama

9 tipov pod stromček pre milovníkov LP platní

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Napriek tomu, že nám kráľuje dátová doba, svoje miesto a nespochybniteľné čaro stále majú aj vinylové albumy a gramofóny. Hudba z gramofónu je jednoducho iná a zdá sa, že si svoje miesto, vedľa tej digitálnej definitívne obhájila.

Ďalšie rady a tipy na produkty z iných oblastí nájdete v našej vianočnej sekcii Čo pod stromček 2020.

Všetky tipy, ktoré vám v tejto sekcii prinášame, sme vybrali sami. Nie sú to teda modely vybrané výrobcom alebo distribútorom. Ani my však nie sme dokonalí, takže sa môže stať, že odporučíme niečo, čo by sme po skutočnom teste neodporučili.

Zdroj | Pixabay

Ak vás niektorý produkt u nás zaujme, nezabudnite si pozrieť ich recenzie ešte pred samotnou kúpou. Ani cena, ktorú ste našli na webe, nemusí byť najlepšia. Pozrite sa preto na portály Heureka.sk Pricemania.sk, či ho náhodou niektorý e-shop nepredáva lacnejšie.

Pre pokoj v duši ešte odporúčame i článok – 14 tipov ako nakupovať on-line bezpečnejšie.

Pozrite si

Bang & Olufsen Beogram 4000c – návrat legendárneho gramofónu za cenu auta

Čo vedieť pred kúpou?

Majiteľov gramofónov dokážete milo prekvapiť aj drobnosťou a nemusíte hneď rozmýšľať nad tým, aký album by ste mu kúpili. Jeho výber totiž vôbec nie je jednoduchý a ak nemáte veľmi dobrý tip, môžete svojho blízkeho rovnako dobre potešiť aj drobnosťou.

Zdroj | Pixabay

Iným levelom je, ak sa rozhodnete kúpiť gramofón. Na trhu ich je veľké množstvo – od renomovaných až po neznáme značky. Cena gramofónu začína na pár desiatkach eur, zázraky však od zariadenia do 100 € nečakajte. Ak chcete obdarovať audiofila, vyjde vás to na inú sumu, ako v prípade nadšeného amatéra, ktorý doteraz k platniam a analógovému zvuku zatiaľ nestihol prepadnúť.

Gramofóny môžu byť automatické, poloautomatické, alebo manuálne. Okrem dizajnu je dobré poznať aj technické parametre. Dôležitý je údaj odstup signálu od šumu (SNR). Toto číslo uvádza koľko šumu v pozadí budete počuť, ideálne hodnoty sú od 65 dB.

Ceny gramofónov môžu dosahovať celkom slušné sumy. Nižšia trieda sa dá kúpiť zhruba do 600 €, stredná trieda sa pohybuje v pásme do 2 000 €, vyššie triedy začínajú nad 2 000 €.

Zdroj | Pixabay

Zhrnutie:

  • V prípade kúpy gramofónu, resp. reproduktorov, sa presvedčte, že darček dotyčného naozaj poteší.
  • Ďalšou vecou, nad ktorou sa treba zamyslieť je celkom prozaická, je v miestnosti dostatočný priestor na gramofón a reproduktory? Takáto sústava zaberá pomerne dosť miesta, čo môže byť nečakaný, ale riešiteľný problém.
  • Niektoré „gramce“ sú dodávané s predinštalovnaou prenoskou, k iným ju treba dokúpiť samostatne. Prenoska sa stará o prenos zvuku, ten zabezpečuje hrot (ihla), ktorý sníma záznam v drážkach platne. Začiatočníkom stačí predinštalovaná prenoska s ihlou, avšak skutočne detailný zvuk získate až s kvalitnejšou ihlou.
  • Prenosky sa delia na dva typy, lacnejšie piezoelektrické a kvalitnejšie elektromagnetické. Elektromagnetické môžu mať pohyblivý magnet (MM), tá ponúka skvelý pomer ceny a kvality zvuku, a pohyblivou cievkou (MC), ktorá je to najlepšie, čo môžete mať.
  • Gramofón môže byť vybavený zabudovaným predzosilňovačom, no môže byť aj bez neho. Na hlasitý posluch potrebujete okrem predzosilňovača aj zosilňovač s reproduktormi.
  • Jednotlivé tipy sú zoradené podľa abecedy.

Audio-Technica LP-120

279,00 €

Zdroj | Audio-Technica

Prečo kúpiť?

Elegantný gramofón s nadčasovým dizajnom má priamy pohon vďaka DC servo-motora. Zariadenie má prenosku AT-VM95E Dual Magnet, prenoskovú hlavu AT-HS6 ½, ramienko v tvare S a nastaviteľný prítlak. Poradí si s tromi rýchlostiach (33/45/78 otáčok za minútu), rýchlosť otáčania je riadená kryštálom.

Nechýba možnosť vypnutia predzosilňovača, nastaviteľná dynamická kontrola Anti-skate či USB výstup pre digitalizáciu platní. Gramofón má manuálne ovládanie.

Prečo nekúpiť?

Gramofón potrebuje zosilňovač a reproduktory, nemá Bluetooth. Ak je cena problémom, skúste si pozrieť model Audio-Technica LP-60, ten sa dá kúpiť za necelých 200 €.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Auna TTS6

Od 39,90 €

Zdroj | Auna

Prečo kúpiť?

Prenosný kufor na 30 LP platní v retro štýle 60. rokov. Má ľahkú vinylovú konštrukciu so zamatovo jemným vnútorným čalúnením, ochranné kovové hrany a zámok. Kufor vinylové platne optimálne chráni pred vlhkosťou a ušetrí časovo náročné oprašovanie jednotlivých platní. Na výber je v čiernom alebo hnedom prevedení.

Prečo nekúpiť?

Pre tých, ktorí necestujú spolu s LP platňami, to nemusí byť ideálny darček.

Klipsch R-41PM

449,00 €

Zdroj | Klipsch

Prečo kúpiť?

Klipsch R-41PM je pár kvalitných aktívnych reproduktorov s vynikajúcou akustikou. Ponúkajú 70 W výkon na každý kanál, majú 8-ohmovú impedanciu a sú pomerne malé (287 x 146 x 216 mm). Frekvenčný rozsah je od 76 Hz do 21 kHz. Ponúka pestré možnosti pripojenia (Bluetooth, USB Audio, optika, AUX, a CINCH). Na zadnej strane sa nachádza aj tlačidlo, ktorým môžete prepnúť vstupy medzi Line a Phono – ten slúži na pripojenie signálu z gramofónu.

Reproduktory sú vybavené 3/4″ kompresnými meničmi s hliníkovou membránou spojenými so štvorhranom Tractrix Horn a 4″ medenými IMG basovými meničmi s magnetickým tienením.

Prečo nekúpiť?

Vyššia suma, konzervatívny dizajn.

Pozrite si

Nový bezdrôtový reproduktor Klipsch The Three je sila v jednoduchosti

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

PreSonus Eris E3.5 BT

126,00 €

Zdroj | PreSonus

Prečo kúpiť?

Dvojpásmové reproduktory ponúkajú nielen výborný zvuk, ale aj kvalitnú konštrukciu s výkonom 2 x 25 W a frekvenčnou charakteristikou 80 Hz až 20 kHz. Okrem Bluetooth sa k nim pripojíte cez AUX, CINCH, 3,5 mm a 6,3 mm jack. Zvuk zabezpečuje 3,5″ woofer a 1″ tweeter.

Prečo nekúpiť?

Nemajú gramofónový predzosilňovač, aktívny je len jeden reproduktor, ktorý sa s druhým spája cez kábel.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Pro-Ject Brush it

14,99 €

Zdroj | Pro-Ject

Prečo kúpiť?

Kefka z uhlíkových vlákien s antistatickým účinkom slúži na očistenie prachu z gramofónových platní. Eliminuje nepríjemné praskanie počas prehrávania, antistatický účinok zamedzí zanášaniu ihly prachom.

Prečo nekúpiť?

Pro-Ject nevyrába len kvalitné gramofóny, ale aj praktické a funkčné príslušenstvo. Kto to myslí s prehrávaním vinylových platní vážne, časom sa mu táto vecička určite zíde.

Pro-Ject Debut Carbon DC Piano

349,00 €

Zdroj | Pro-Ject

Prečo kúpiť?

Za kvalitným prenosom zvuku a jeho čistotou má zásluhu veľmi tichý synchrónny motor s TPE tlmením a ťažší a väčší tanier. Ten obmedzí nežiadúce vibrácie. Osadené rameno je z uhlíkových vlákien, ktoré svojou tuhosťou takisto účinne zamedzuje vibráciam. Takéto riešenie bolo možné doteraz vidieť v oveľa drahších high-end gramofónoch.

Prenoska Ortofon OM10 má eliptický hrot a 8,6″ rameno z kvalitných uhlíkových vlákien. Odstup signálu od šumu je 86 dB.

Prečo nekúpiť?

V prípade tohto modelu sa ťažko hľadajú dôvody prečo si ho nevybrať.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)

Original Master Sleeves

od 29,90 €

Zdroj | Mobile Fidelity Sound Lab

Prečo kúpiť?

Vnútorné antistatické obaly na LP platne chránia nosič pred fyzickým poškodením (poškrabaním). Zamedzujú tiež vzniku statického náboja. Obal sa skladá z papierovej vrstvy vloženej medzi dve vrstvy high-polyetylénu (HDPE) s priesvitnou HDPE vrstvou na vrchnej strane.

Pozrite si

Technics SL-1210GAE – gramofón snov v limitovanom počte

Výrobcom je Mobile Fidelity Sound Lab, jedno z najkvalitnejších hudobných vydavateľstiev v USA. V balení sa nachádza 50 ks, rozmery sú 305 x 305 mm.

Prečo nekúpiť?

Pre začínajúcich zberateľov LP sa môže zdať 50 ks balenia príliš veľa.

Ortofon Stylus 2M Red

od 63,00 €

Zdroj | Ortofon

Prečo kúpiť?

Kvalitný a odborníkmi veľmi oceňovaný náhradný hrot (nielen) pre prenosky Ortofon 2M Red a 2M Red Verso.

Prečo nekúpiť?

Keďže ide o veľmi dobre predávaný produkt, môžete naraziť (za lacný peniaz) na jeho ázijské falzifikáty. Dajte si pozor, aby ste ihlu kupovali od overeného predajcu, ktorý nakupuje tovar z oficiálnej distribúcie.

Pozrite si

Už aj Sony má gramofón s bezdrôtovým prenosom zvuku

Set na čistenie platní HAMA 181421

8,99 €

Zdroj | HAMA

Prečo kúpiť?

Čistiaci set pre jednoduché a efektívne čistenie klasických gramofónových platní. Odstránením prachu sa zbavíte nežiadúceho šumu a praskaniu počas prehrávania. V balení sa nachádza čistiaca kefka pre väčšie nečistoty a 100 ml čistiaca tekutina pre dôkladné odstránenie prachu.

Prečo nekúpiť?

Ak ste prívržencom šumu a praskania, nekupujte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.