Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

NASA

#Vesmír

Jadrový pohon bude pri letoch na Mars kľúčový, NASA ho už vyvíja

  • 5 min.
  • 25.1.2023

Tajomný americký vesmírny dron sa po rekordnej misii vracia na Zem. Bezpilotný raketoplán X-37B pristál v sobotu v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride po takmer dva a pol roku na obežnej dráhe. Misia mala otestovať, ako určité materiály reagujú vo vesmíre, vyhodnotiť, ako okolité žiarenie ovplyvňuje semená, a transformovať slnečné žiarenie na rádioelektrickú energiu.

Zobraziť celú správu

Spoločnosť SpaceX v sobotu neskoro večer vypustila na obežnú dráhu komerčný komunikačný satelit a zároveň stanovila nový štartový rekord svojej rakety Falcon 9. Tá vyštartovala na obežnú dráhu z Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride a niesla 34 internetových satelitov Starlink.

Zobraziť celú správu

Raketa SLS s kozmickou loďou Orion v rámci misie Artemis I. NASA poletí k Mesiacu z Kennedyho vesmírneho strediska. Cieľom misie Artemis je vybudovať vesmírnu stanicu Gateway, ktorá bude slúžiť ako medzizastávka pred pristátím na Mesiac. Štart je naplánovaný na krátko po 14-tej hodine nášho času.

Zobraziť celú správu

NASA bude vysielať naživo prenos rakety Artemis 1 na štartovaciu rampu v Kennedyho vesmírnom stredisku. Štartovať by mala v pondelok 29. augusta. Cieľom Artemis je vybudovať vesmírnu stanicu Gateway, ktorá bude slúžiť ako medzizastávka pred pristátím na Mesiac. Artemis I je letový test bez posádky, prvý zo série čoraz náročnejších misií na Mesiac. Prostredníctvom Artemis NASA vysadí na Mesiaci prvú ženu a prvého človeka, ktorý nemá bielu pleť

Zobraziť celú správu

NASA dolaďuje posledné detaily svojho budúceho programu, aby vrátila vzácne vzorky z Marsu. Európska vesmírna agentúra vyvíja Earth Return Orbiter, zariadenie, ktoré skutočne uskutoční historickú spiatočnú cestu zo Zeme na Mars a späť. Zmeny v novom dizajne programu sú inšpirované nedávnymi úspechmi v prebiehajúcich misiách.

Zobraziť celú správu
#Vesmír

Späť do jaskýň! NASA vie, ako môžeme prežiť na Mesiaci

  • 3 min.
  • 28.7.2022
#Vesmír

ESA testuje nový lunárny rover na najväčšej európskej aktívnej sopke

  • 3 min.
  • 15.7.2022
#Vesmír

Prvé snímky z teleskopu Jamesa Webba sú fascinujúce

  • 4 min.
  • 12.7.2022