- #Vesmír
- 4 min.
- 17.9.2024
Potvrdené: Čína plánuje postaviť základňu na južnom póle Mesiaca do roku 2035
Spoločný plán Čínskej vesmírnej agentúry CSNA a Ruskej vesmírnej agntúry Roskosmos na vybudovanie Medzinárodnej lunárnej výskumnej stanice (International Lunar Research Station, ILRS) bol predstavený už v júni 2021. Dvojica krajín vtedy uviedla, že plánuje vybudovať základnú robotickú základňu na Mesiaci prostredníctvom piatich štartov superťažkých rakiet v rokoch 2030 až 2035.
Čína teraz prevzala iniciatívu v projekte a 5. septembra odhalila podrobnejšie detaily dvojfázového plánu budovania ILRS na druhej Medzinárodnej konferencii o výskume hlbokého vesmíru v čínskej provincii Anhui.
Prvá fáza čínskej lunárnej základne v blízkosti mesačného južného pólu bude dokončená okolo roku 2035 a približne do roku 2050 má byť postavená rozšírená verzia, uviedol Wu Yanhua, hlavný dizajnér čínskeho projektu prieskumu hlbokého vesmíru na podujatí pre médiá.
Čína odhalila, že jej plány na mesačnú základňu budú realizované v dvoch odlišných fázach, pričom nakoniec vytvoria sériu uzlov na mesačnom povrchu a na obežnej dráhe.
Rozšírený model čínskych lunárnych základní má predstavovať „komplexnú sieť mesačných staníc, využívajúcich mesačnú orbitálnu stanicu ako svoj centrálny uzol a stanicu v oblasti južného pólu ako svoju primárnu základňu. Má zahŕňať prieskumné uzly na mesačnom rovníku aj na odvrátenej strane Mesiaca. Informovalo o tom štátne médium Xinhua.
Wu Yanhua vo svojom prejave zmapoval zloženie plánovaných ILRS, ktoré budú poháňané solárnymi, rádioizotopovými a jadrovými generátormi. Budú zahŕňať aj komunikačné siete medzi Mesiacom a Zemou a vysokorýchlostný lunárny internet, ako aj mesačné rovery rôznych kategórií. Má ísť o nákladné vozidlá, autonómne vozidlá s dlhým dojazdom a hermetizované, aj otvorené pilotované vozidlá.
Wu poznamenal, že orbitálne a mesačné povrchové tankovacie stanice, nosná raketa, orbiter, pristávacie a výstupné vozidlo a návratová kapsula sú vo vývoji, aby sa zabezpečila preprava Zem-Mesiac. Na konferencii Wu pozval národy z celého sveta, aby sa zúčastnili na čínskom lunárnom programe na rôznych úrovniach, ktoré zahŕňajú koncepčnú štúdiu, vybavenie, systém a samotné misie. Aktuálne účasť na projekte deklarovalo 13 krajín.
V súčasnosti má Čína ambície pristáť s ľudskou posádkou na Mesiaci do roku 2030. Ak sa to podarí, nebude mať veľký sklz za americkým programom Artemis. Misia Artemis III mala podľa pôvodných plánov vrátiť amerických astronautov na Mesiac už v roku 2024, ale po dvoch odkladoch je pristátie v oblasti južného pólu Mesiaca reálne najskôr v septembri 2026.
Karty môžu ešte zamiešať súkromníci, ale jediným relevantným hráčom je v súčasnosti SpaceX a tá vyvíja pre NASA a jej program Artemis lunárny pristávací a vzletový modul na báze upravenej lode Starship. Je menej pravdepodobné, že sa v najbližších rokoch bude priamo angažovať na Mesiaci. SpaceX má „trochu“ ambicióznejšie plány – chce kolonizovať Mars a v optimálnom prípade tam chce poslať astronautov už v roku 2028. Mesiac je oproti tomu „brnkačka“.