Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Zariadenia od Apple na lyžovačku radšej neberte. Zbytočne privolávajú SOS

Zariadenia od Apple na lyžovačku radšej neberte. Zbytočne privolávajú SOS
Zdroj | unsplash/Karsten Winegeart
Michal Sobek
Zariadenia od Apple na lyžovačku radšej neberte. Zbytočne privolávajú SOS
Zdroj | unsplash/Karsten Winegeart
Zdroj | unsplash/Karsten Winegeart

Apple na svojej poslednej konferencii, kde predstavil iPhony série 14 a nové Apple Watch, prezentoval aj svoju detekciu autonehody. Niekde táto funkcia zachraňuje životy, ale na lyžovačke môže zbytočne zavolať záchranné zložky.

Nedávno sme písali o autonehode v susednom Česku, kde iPhone 14 po autonehode pomocou tejto funkcie privolal na miesto pomoc. Jedno lyžiarske stredisko v USA má na funkciu iný názor, pretože zaznamenalo až 71 oznámení o tom, že nejaký lyžiar spadol alebo mal úraz.

Obsah pokračuje pod reklamou

Všetky tieto oznámenia však boli falošné, pričom rýchle zabrzdenie zariadenie od Apple vyhodnotilo ako pád a zavolalo na SOS. Funkcia detekcia pádu a autonehody na smarfónoch iPhone 14 a novších Apple Watch automaticky zavolá v USA na 911. Núdzové centrum potom zavolá späť a ak volajúci nezdvihne, musí byť vyslané záchranné vozidlo.

Podľa Triny Dummerovej, dočasnej riaditeľky strediska Summit County 911, tieto výzvy zahŕňajú obrovské množstvo zdrojov, od dispečerov, cez zástupcov až po lyžiarskych patrolov, ale žiadna z nich nebola skutočnou núdzovou udalosťou.

Pozrite si

iPhone zachraňoval životy aj v Česku. K vážnej nehode sám privolal pomoc

Dispečeri z Grand County, Vail Police Department a Pitkin County dostanú každý deň okolo 20 automatických hovorov zo zariadení Apple. Pokúšajú sa každému z nich zavolať späť, no často majú lyžiari smartfón hlboko vo vreckách viacvrstvového oblečenia a nevedia odpovedať, čím posielajú záchranárov na poslednú známu polohu iPhonu.

Záchranári zriedkakedy odmietajú tieto volania o pomoc, pretože nedokážu rozlíšiť, či to nie je naozajstná núdzová situácia. Apple už údajne pracuje na náprave tejto funkcie. Uvidíme, či nejaké prípady sa zaznamenajú aj na našom území.