Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone 14 prichádza so satelitnou konektivitou, prišli sme však o mini

Apple iPhone 14 prichádza so satelitnou konektivitou, prišli sme však o mini
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Apple iPhone 14 prichádza so satelitnou konektivitou, prišli sme však o mini
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Spoločnosť Apple dnes v podvečerných hodinách nášho času predstavila svetu novú sériu smartfónov iPhone 14. Ich dizajn a niektoré funkcie boli už niekoľko mesiacov verejným tajomstvom. Oficiálne predstavenie však aj napriek tomu prinieslo viacero noviniek, o ktorých aj napriek početným únikom a informáciám od analytikov vopred nevedeli.

To, o čom sa šepkalo už minulý rok, sa dnes večer stalo skutočnosťou. Apple podľa očakávaní zrušil najmenší model „mini“ a novú sériu iPhone 14 otvoril už len s väčšími modelmi. Tohtoročný základný model sa namiesto zmenšenia zväčšil a vrátil tak do hry variant Plus.

iPhone 14 a 14 Plus

Obsah pokračuje pod reklamou

Základnú ponuku tohtoročných smartfónov od Apple tak budú tvoriť modely iPhone 14 a 14 Plus vybavené 6,1″ a 6,7″ Super Retina XDR displejmi. Ide o špičkové panely s maximálnym jasom až 1 200 nitov, vďaka čomu smartfónom nechýba podpora HDR formátov Dolby Vision a HDR10+.

Pod týmito displejmi chránenými keramickým sklom sa tento rok ukrýva minuloročný čipset Apple A15 Bionic tvorený 6-jadrovým procesorom, 5-jadrovým grafickým jadrom a 16-jadrovým procesorom Neural Engine, ktorý sa postará o ešte efektívnejšie fungovanie umelej inteligencie. Smartfóny majú ponúkať aj lepšie chladenie, vďaka čomu ponúknu stabilný výkon aj pri dlhodobom zaťažení, napr. pri hraní hier.

Zdroj | Apple

Na zadnej strane základných modelov bude figurovať nový 12 Mpx hlavný fotoaparát s 1,9um pixelmi a clonou f/1.5, ktorá zabezpečí lepší výkon fotoaparátu v zlých svetelných podmienkach. Apple v tomto prípade hovorí až o 49 % zlepšení v oblasti večernej fotografie.

Vo sfére videa Apple prináša do svojich smartfónov nový akčný režim, ktorý využíva plný potenciál senzoru na vytvorenie dokonalejšej stabilizácie. Na nahrávanie dynamických športových videí tak už podľa Apple nebude potrebné nosiť so sebou gimbal.

Satelitná konektivita

Kľúčovou novinkou tohtoročnej série je satelitná konektivita, ktorú bude možné využiť na núdzové volania. Záchranu si tak bude možné privolať napr. aj v horách, kde zvyčajne nie je dokonalé pokrytie klasickou mobilnou sieťou.

Smartfón dokáže používateľa naviesť na to, aby smartfón otočil správnym smerom tak, aby sa dokázal pripojiť na najbližší satelit, na ktorý má výhľad. Následne sa začne používateľa pýtať rôzne otázky, ktoré Apple vytvoril v spolupráci so záchrannými zložkami. Tým tak iPhone 14 dokáže odovzdať dôležité informácie nielen o polohe, ale aj stave núdze bez potreby písania správy či telefonovania.

Satelitná konektivita bude spočiatku dostupná v Spojených štátoch a Kanade od novembra, ďalšie krajiny by mali pribúdať neskôr.

Klasický iPhone 14 bude v predaji od 16. septembra za 799 dolárov, väčší iPhone 14 Plus dorazí do predaja 7. októbra s cenou 899 dolárov. Predobjednávky budú otvorené už tento piatok.

Zdroj | Apple

iPhone 14 Pro a Pro Max

Klasickým modelom bude už podľa očakávaní v portfóliu Apple robiť spoločnosť dvojica Pro modelov zameraných na náročných používateľov. Ich spoločným menovateľom, ktorý ich odlíši od predchádzajúcich generácií, je nový výrez v tvare pilulky, ktorý nahrádza doterajší „notch“.

Apple túto dizajnovú zmenu docielil umiestneným niektorých komponentov pod povrch displeja. Dizajnovo sa s novým výrezom vyhral aj vďaka softvéru, ktorý s týmto novým výrezom počíta a zahŕňa ho do notifikácií či vyskakovacích okien. Apple toto riešenie nazýva „Dynamic Island“.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Apple

Pro modely budú taktiež vybavené novými OLED displejmi s uhlopriečkami 6,1″ a 6,7″, ktoré ponúkajú tenšie rámčeky, ale najmä nový maximálny jas až 2 000 nitov, čím sa iPhone 14 Pro a 14 Pro Max pri sledovaní HDR obsahu vyrovnajú Pro Display XDR monitoru.

Novinkou pre tieto displeje bude aj možnosť zníženia ich obnovovacej frekvencie až na 1 Hz, podobne ako na Apple Watch, vďaka čomu dokáže Apple po rokoch konečne v iPhone ponúknuť funkciu podobnú always-on obrazovke.

Pod povrchom Pro modelov bude operovať nový čipset Apple A16 Bionic postavený na 4nm výrobnej architektúre. Zložený je zo 16 miliárd tranzistorov, pričom hlavnú úlohu v ňom bude zohrávať 6-jadrový procesor využívajúci dve výkonné a štyri energeticky efektívne jadrá. Celý čipset má tak využívať o 20 % menej energie ako Apple A15 Bionic naďalej používaný v štandardných modeloch iPhone 14.

Na zadnej strane Pro modelov bude figurovať nový 48 Mpx hlavný fotoaparát využívajúci o 65 % väčší senzor ako klasický iPhone 14. Spoločnosť mu bude robiť nový 12 Mpx teleobjektív s 2-násobným optickým priblížením. V hre však zostáva aj 3-násobné priblíženie, ako aj ultraširokouhlý záber vytváraný novým 12 Mpx snímačom s 3-násobne lepším obrazom v zlých svetelných podmienkach.

Vo formáte ProRAW bude iPhone 14 Pro a Pro Max schopný po novom vytvárať fotografie až v 48 Mpx rozlíšení. Režim Film (Cinematic mode) zas po novom podporuje nahrávanie v 4K UHD rozlíšení pri 30, resp. 24 snímkach za sekundu.

Zdroj | Apple

Na rozdiel od základných modelov sa Pro modely dostanú do predaja naraz 16. septembra, pričom predobjednať si ich bude možné už tento piatok. Menší iPhone 14 Pro bude začínať na cene 999 dolárov, väčší iPhone 14 Pro Max bude v základnej kapacite o stovku drahší, pričom jeho maximálna kapacita sa zastaví na 1 TB.