Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

iPhone zachraňoval životy aj v Česku. K vážnej nehode sám privolal pomoc

iPhone zachraňoval životy aj v Česku. K vážnej nehode sám privolal pomoc
Zdroj | Hasiči Praha
Michal Sobek
iPhone zachraňoval životy aj v Česku. K vážnej nehode sám privolal pomoc
Zdroj | Hasiči Praha
Zdroj | Hasiči Praha

Neraz sme počuli príbehy o tom, ako iPhone alebo hodinky Apple Watch privolali pomoc a tým zachránili ľudské životy. Nový prípad je priamo od susedov z Čiech, kde iPhone 14 reálne zachránil život privolaním pomoci.

Novinka v sérii iPhone 14 spočívala aj v tom, že Apple pridal funkciu Crash Detection (detekcia autonehody). Pomocou rôznych senzorov vie iPhone sám rozpoznať, kedy dôjde k nehode a tým pádom vie hneď privolať pomoc. Túto funkciu zvládajú všetky iPhony série 14Apple Watch Series 8, SE 2. generácie a Ultra.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako uvádza oficiálny účet hasičov Praha, tak základný iPhone 14 detekoval dopravnú nehodu u jedného z vodičov v Prahe 7 a automaticky uskutočnil hovor na tiesňovú linku 112. K zrážke došlo 10. decembra zhruba okolo štvrtej hodiny popoludní. V nie príliš vysokej rýchlosti sa čelne zrazili vozidlá značiek Škoda a Mazda, pričom nebolo nutné nikoho ošetrovať. Na túto udalosť upozornil portál smartmania.cz.

iPhone sa najskôr spýtal majiteľa, či je v pohode a potom už následne odznelo automatické hlásenie z iPhonu, že majiteľ tohto iPhonu mal ťažkú autonehodu a nereaguje na výzvy. Hlas iPhonu neskôr prečítal súradnice a oznámil, že správa bude o 5 sekúnd zopakovaná.

Fuguje to presne tak, ako Apple uvádza na svojich oficiálnych stránkach, teda zariadenie rozpozná náraz a spýta sa majiteľa, či je všetko v poriadku. Ak reakcia neprichádza, po uplynutí 20-sekundového oneskorenia automaticky vytočí tiesňovú linku a prečíta vyššie spomínanú správu.

Zároveň tiesňovým kontaktom uložených v Zdravotnom ID odošle správu s polohou a upozorní ich, že sa stala vážna autonehoda. Funkcia Detekcie autonehody je v predvolenom stave stále zapnutá.

Kedy sa takéhoto niečoho dočkáme aj pri smartfónoch s Androidom? Možno vás prekvapíme, ale napríklad zariadenia Pixel priamo od Google touto funkciou disponujú už od modelu Pixel 3. Google však neuvádza, že by táto funkcia bola dostupná pre český a slovenský trh, keďže svoje smartfóny tu ani oficiálne nepredáva. Uvidíme, kedy sa funkcie zhostia iní populárni výrobcovia smartfónov.

Tlačový hovorca pražských hasičov upozornil aj na technológiu eCall, ktorú musia v rámci Európskej únie od apríla 2018 povinne obsahovať všetky nové autá. Podstatne závažnejšia nehoda sa stala v Prahe na ulici Nuselská a jeden z vodičov potreboval z nabúraného auta vyslobodiť. Pri tejto nehode dobre zareagoval práve tento systém tiesňového volania eCall.