Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Smartfón rozpoznal nehodu, na miesto automaticky privolal záchranné zložky

Smartfón rozpoznal nehodu, na miesto automaticky privolal záchranné zložky
Zdroj | Apple/Holden Baxter
Stanislav Vinc
Smartfón rozpoznal nehodu, na miesto automaticky privolal záchranné zložky
Zdroj | Apple/Holden Baxter
Zdroj | Apple/Holden Baxter

Apple do novej série smartfónov iPhone 14, ako aj nových smart hodiniek Apple Watch Series 8, SE (2. gen) a modelu Ultra implementoval inteligentné rozpoznávanie dopravnej nehody. V prípade detekcie nárazu a následnej absencie reakcie zo strany majiteľa, dokážu tieto zariadenia automaticky privolať pomoc.

Zrejme po prvý krát sa táto funkcia prejavila v praxi pri včerajšej nehode v americkom Lincolne v štáte Nebraska, kedy smartfón automaticky privolal záchranné zložky na miesto nehody po náraze vozidla Honda Accord do stromu.

Nehodu žiaľ neprežil ani jeden zo šiestich členov posádky vozidla. Piati muži vo veku 21-23 rokov vrátane vodiča zomreli na mieste nehody, 24-ročná spolujazdkyňa podľahla zraneniam v nemocnici, kde bola prevezená v kritickom stave. Príčina nehody je v tejto chvíli predmetom vyšetrovania.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Slovenskom sa šíri nový bankový podvod. Na čo si treba dať pozor?

Na miesto nehody privolal záchranné zložky automaticky iPhone, ktorý na tieto účely využíva akcelerometer schopný snímať pohyb, ako aj GPS či Bluetooth a funkciu CarPlay, vďaka ktorému je zariadenie prepojené s vozidlom. Smartfón podľa slov spoločnosti dokáže rozpoznať čelný náraz, bočný náraz, náraz zozadu a prevrátenie, vrátane sedanov, minivanov, SUV, pick-upov a iných osobných áut.

Funkciu rozpoznávania dopravnej nehody sa nedávno rozhodla rozpoznať redakcia denníka Wall Street Journal s rozpačitým výsledkom. Nový iPhone a Apple Watch v teste rozpoznali len niektoré nárazy, na čo veľmi rýchlo zareagoval Apple.

„Keď som kontaktovala Apple ohľadom výsledku testov, hovorca spoločnosti odpovedal, že podmienky testovania funkcie na vrakovisku neposkytli zariadeniu dostatok signálov na spustenie tiesňového volania. Zariadenie nebolo pripojené k Bluetooth systému alebo CarPlay, čo by indikovalo, že je vo vozidle a vozidlo zároveň možno neprešlo dostatočnú vzdialenosť aby zariadenie rozpoznalo, že sa pohybuje v aute. Ak by iPhone tieto dodatočné indikátory obdržal – a videl by vozidlá podľa GPS na reálnej ceste – pravdepodobnosť spustenia núdzového volania by bola vyššia.“, uviedla redaktorka WSJ Joanna Stern.

Zariadenie na rozpoznávanie nehody využíva pohybové senzory, mikrofóny, GPS, CarPlay a Bluetooth či dokonca barometer, ktorý dokáže rozpoznať zmenu tlaku spôsobenú výbuchom airbagov v prípade, že boli vo vozidle predtým zatvorené okná. Tieto detaily uvádza Apple aj na svojej webovej stránke podpory.

Zdroj