Reklama

Xiaomi 12T Pro je rýchly ako blesk vďaka špičkovému čipsetu a nadstavbe MIUI 13

TECHBOX

V redakcii sa už dlhšie hráme so smartfónom Xiaomi 12T Pro, ktorý disponuje 200-megapixelovým hlavným fotoaparátom.

prvej časti tohto seriálu sme sa venovali jeho prémiovému dizajnu a skvelému AMOLED displeju a v druhej epizóde sme poukázali práve na jeho super fotoaparát. Tentokrát sa zameriame na výkon smartfónu a prostredie nadstavby MIUI 13.

Keďže smartfón hrdo nesie názov série Xiaomi 12, tak výrobca tým mieri čo najvyššie medzi najvybavenejšie vlajkové lode, kam procesorom rozhodne tento smartfón patrí. Spoločnosť sa totiž rozhodla nasadiť aktuálne najvýkonnejší čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a urobila dobre.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ten pozostáva z ôsmich jadier, pričom je vyrobený 4-nanometrovým výrobným procesom s maximálnym taktom 3,2 GHz. Inak povedané, na výkonnostné limity tohto smartfónu len tak nenarazíte. Procesor je jedným z hlavných rozdielov oproti klasickému modelu Xiaomi 12T, ktorý obsahuje čipset MediaTek Dimensity 8100-Ultra.

V kombinácii s 12 GB RAM ide o skutočnú strelu, na žiadnu akciu či úkon nečakáte a dojmy z používania môžeme pokojne prirovnať k iPhonom. K fyzickej pamäti RAM sa pripočítajú ďalšie 3 GB virtuálnej pamäte. Kľúčom tejto funkcie je rozšírenie pamäte prostredníctvom rýchleho interného úložiska. Ak by sme sa pozreli na hrubý výkon pomocou populárneho benchmarku AnTuTu, tak smartfón v ňom prekonal hranicu milióna bodov, čo hovorí samo o sebe.

Ak patríte medzi náruživých mobilných hráčov, tak vám smartfón nebude nadbytočne zohrievať prsty a hranie bude vďaka tomu oveľa príjemnejšie, keďže medzi novinky procesora patrila aj lepšie správa tepla bez zbytočného prehrievania sa, čo môžeme len potvrdiť. K tomu sa pridá skvelá výdrž a hranie na niekoľko hodín máte zaručené.ň

Pozrite si

Xiaomi 12T Pro si vás získa prémiovou konštrukciou a AMOLED displejom

Celý chod smartfónu Xiaomi 12T Pro má pod palcom operačný systém Android 12 s masívnou nadstavbou MIUI 13. Xiaomi sa na túto nadstavbu spolieha už roky, pričom je plná nastavení a prispôsobenia si vecí podľa seba. Príbuznosť s čistým Androidom by ste tu ale hľadali márne a nesmieme zabudnúť ani na doinštalovanie si rôznych motívov, takže nadstavbu MIUI 13 viete premeniť na nepoznanie. V spojení s najvýkonnejším procesorom od Qualcommu dostávate rýchle a plynulé zariadenie do vrecka.

Xiaomi tu predinštalovalo viacero vlastných aplikácií na čele s internetovým Mi Prehliadačom, počasím a čističom zbytočných a nepoužívaných súborov ako aj cache pamäte. Práve tento čistič sa nám v praxi veľmi osvedčil a denne nám dokázal ušetriť až 2 GB nepotrebných súborov a cache pamäte.

Skvelou správou tiež je, že spoločnosť Xiaomi pri modeli 12T Pro deklaruje 3 roky veľkých aktualizácii operačného systému Android vždy s najnovšou verziou nadstavby MIUI, čo znamená, že tento kúsok dostane ešte aj Android 15! To je, mimochodom, rovnaký počet aktualizácií, aký sľubuje sám Google pri svojich Pixeloch 7. Čo k tomu viac dodať?

Vnútorné úložisko môže mať až 256 GB, čo sa hodí vzhľadom na veľkosť mobilných hier alebo fotografií z hlavného 200-megapixelového senzora, kde sa veľkosť jednej takejto fotografie pohybuje na úrovni 60 MB. Pozor však len na to, že smartfónu Xiaomi 12T Pro chýba slot na pamäťové microSD karty, preto si poriadne premyslite, ktorú pamäťovú verziu si vyberiete.

Pozrite si

Xiaomi 12T Pro nasadzuje proti konkurencii 200-megapixelový snímač

Ak sme už spomenuli hranie hier, tak ak nie ste fanúšikom slúchadiel, použitie vstavaných stereo reproduktorov neoľutujete. Určite poznáte firmu Harman/Kardon, ktorá sa primárne zameriava na svoje slúchadlá. Práve tá v tomto smartfóne ladila zvuk a musíme konštatovať, že aj po tejto stránke patrí smartfón Xiaomi 12T Pro medzi to najlepšie na trhu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Navyše musíme pochváliť aj samotné umiestnenie reproduktorov. Ten spodný je štandardne na hrane vedľa USB-C konektora, ale ten vrchný nie je integrovaný do telefónneho slúchadla, ako to výrobcovia radi robia s cieľom ušetriť miesto na vrchnej hrane. Xiaomi išlo svojou cestou a práve na hornej hrane sa nachádza zvukový výstup meniča. Výsledok? Zvuk sa vám bude zdať oveľa viac priestorový, navyše si ho len tak nezakryjete pri hraní hier alebo pozeraní videí. Geniálne!

Za zmienku stojí podpora technológie Dolby Atmos a v nastaveniach je graficky pekne spracovaná voľba ekvalizéru a ďalšie nastavenia sú prístupné po pripojení slúchadiel. Zvuk je teda nadpriemerný, ale ešte si ho viete doladiť podľa vlastných preferencií do absolútnej dokonalosti. Kvôli absencii audio konektora treba zvoliť redukciu alebo sa spoľahnúť na bezdrôtové riešenia.

Xiaomi 12T aj Xiaomi 12T Pro sú oficiálne dostupné aj na e-shope mi-store.sk, kde si ich môžete ihneď zakúpiť, a to rovno vo všetkých dostupných pamäťových verziách.

V ďalšej časti tohto seriálu sa pozrieme na konektivitu a bleskurýchle nabíjanie výkonom až 120 W. Percentá totiž budú pribúdať priamo pred vašimi očami!

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.