Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Xiaomi 12T Pro nasadzuje proti konkurencii 200-megapixelový snímač

Xiaomi 12T Pro nasadzuje proti konkurencii 200-megapixelový snímač
TECHBOX
Xiaomi 12T Pro nasadzuje proti konkurencii 200-megapixelový snímač

Najnovší smartfón Xiaomi 12T Pro zaujme hlavne svojím 200-megapixelovým fotoaparátom. Túto novinku vám postupne podrobne predstavujeme.

prvej časti nášho seriálu sme sa pozreli na prémiové spracovanie a špičkový AMOLED displej smartfónu. Čo však dokáže novinka vďaka unikátnemu fotoaparátu?

Už na prvý pohľad je jasné, že Xiaomi 12T Pro sa zameriava na fotografiu, a to najmä svojim obrovským modulom na zadnej strane. Neprehliadnete ho, zvlášť v oblasti hlavného snímača. Nechýbajú však ani zvyšné dva snímače, ktoré sú od seba oddelené frézovanou linkou, LED blesk a nápis 200MP.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hlavnou hviezdou je práve snímač Samsung ISOCELL HP1 s rozlíšením 200 Mpx. Zostavený je až z ôsmich šošoviek, má clonu f/1,69 a veľkosť 1/1,22-palca. Táto zmes parametrov zabezpečí, že fotografie budú špičkové za každej situácie aj kvôli väčšiemu senzoru so schopnosťou absorbovať viac svetla. Takto aj snímky v tmavom prostredí budú svetlejšie a prirodzenejšie.

Smartfón však primárne nefotí do tohto rozlíšenia, prednastavené je 12 Mpx rozlíšenie. To je dostatočná hodnota na to, aby snímky boli veľmi použiteľné. Výhodou je, že nezaberajú veľa miesta v pamäti smartfónu.

Pozrite si

Xiaomi 12T Pro si vás získa prémiovou konštrukciou a AMOLED displejom

Ak chcete kvalitnejšie fotografie, tak vedzte, že napríklad 50-megapixelové senzory spájajú 4 pixely do jedného, a v prípade Xiaomi 12T Pro je to až spájanie 16 pixelov do jedného! A tu prichádzame k obrovskej výhode novinky, výrobca totiž povoľuje manuálne zapnutie rozlíšenia 50 Mpx, teda spájanie 4 pixelov do jedného alebo si fotografiu môžete vytvoriť aj v maximálnych 200 Mpx! Potom sa len budete čudovať, až aké detaily vám fotografia ukáže. Toto by v prípade menších snímačov nebolo možné.

Vysoká kvalita si vyberá svoju daň v podobe úložného priestoru. Jedna takáto fotografia v plnom rozlíšení má okolo 50 až 60 MB, preto si poriadne zvážte, po ktorej pamäťovej kapacite siahnete. My odporúčame rovno tú 256-gigabajtovú.

Za hlavnú výhodu použitia takto vysokého rozlíšenia je náhrada za dedikovaný snímač dvojnásobného priblíženia. Xiaomi 12T Pro to vynahradí výrezom z hlavného fotoaparátu. V tomto prípade je výrez veľmi kvalitný a ku žiadnej degradácii obrazu nedochádza. Približovať sa dá až 10-násobne.

Práve hlavný snímač je jeden z hlavných rozdielov medzi smartfónmi Xiaomi 12T a 12T Pro. Základná verzia totiž obsahuje 108-megapixelový snímač, ktorý je taktiež špičkový, ale za kvalitu väčšieho a lepšieho senzora sa priplatiť oplatí. Zvyšné snímače sú totožné s výbavou Pro modelu.

Jedným z nich je ultraširokouhlý snímač s rozlíšením 8 Mpx. Jeho výhodou je až 120-stupňové zorné pole, takže sa hodí aj na fotenie vysokých budov a je to ideálny parťák na fotenie výhľadov. Škoda len trochu nižšieho rozlíšenia, ale je zjavné, že výrobca sa zameral na prvok hlavného fotoaparátu. Aj tak však s fotografiami budete spokojný.

Tretím senzorom je 2-megapixelové makro. S ním dokážete zachytiť aj kvalitný záber, ale rozlíšenie je v tomto prípade nízke. Lepšou voľbou by bolo použitie ultraširokouhlého snímača s automatickým zaostrovaním, ktorý by tento senzor dokázal nahradiť a fotografie by boli kvalitnejšie.

Nie je to len o samotnom senzore, ale aj o aplikácii. Tá je vskutku prehľadná, základné režimy máte hneď „pod palcom“. Čo sa rozhodne hodí je režim fotenia dokumentov. Časy skenovania sú už dávno preč, opäť nahradené smartfónmi. Nočný režim rozjasní aj ten najtemnejší kút, pričom výsledné fotografie nevyzerajú, ako keby boli vyfotené počas slnečného dňa, takže stále majú nočnú patinu.

Čo sa týka videa, tak snímač aj procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 dovoľujú smartfónu nahrávať až 8K video! Otázkou je len to, či si takto vysokokvalitný obsah budete mať kde pozrieť. Určite je to výhoda do budúcna, zatiaľ by sme však používali radšej 4K rozlíšenie, ktoré je tiež veľmi kvalitné a hlavne zaberie na úložisku podstatne menej miesta.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak radi tvoríte online obsah napríklad na YouTube či TikTok, určite vás zaujme vydarený vlogovací režim. K dispozícii je tu aj viacero motívov na stiahnutie. Taktiež veľkou výhodou je režim Duálne video, kedy sa simultánne nahráva obraz zo zadnej aj selfie kamery, čo sa tiež do videí rozhodne hodí.

Mimochodom, o kvalite fotoaparátu svedčí aj skutočnosť, že renomovaný a pravdepodobne najznámejší portál zameraný na profesionálne testovanie fotoaparátov DxOMark si zobral pod svoj drobnohľad práve aj vlajkovú loď Xiaomi 12T Pro. Podľa výsledkov testu je práve táto novinka najlepšie fotiaci mobil na trhu v segmente Premium – teda mobilov do 800 dolárov.

Zdroj | dxomark

Ak máte chuť zažiť, ako nová séria smartfónov Xiaomi 12T fotí, choďte do toho. Xiaomi 12T aj Xiaomi 12T Pro sú oficiálne dostupné nielen v e-shope mi-store.sk, kde si ich môžete zakúpiť rovno vo všetkých dostupných pamäťových verziách a farebných variantoch.

Už o týždeň sa pozrieme na beštiálny výkon noviniek, ktorý sa snúbi s podarenou a masívnou nadstavbou MIUI 13.