Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme reproduktory IKEA SYMFONISK so systémom Sonos

Vyskúšali sme reproduktory IKEA SYMFONISK so systémom Sonos
Števo Porubský
Vyskúšali sme reproduktory IKEA SYMFONISK so systémom Sonos
87 %
IKEA a Sonos na jar minulého roku predstavili svoj spoločný produkt, presnejšie dva. Lampa a policový reproduktor SYMFONISK sa konečne dostáva aj na náš trh. Aké je toto duo?

Výhody

  • Štýlový dizajn
  • Pomerne slušná cena
  • Dvojité využitie

Nevýhody

  • Priemerný zvuk
  • Chýbajú smart funkcie
  • Absencia mikrofónov pre hlasových asistentov

Sonos pozná azda každý fanúšik moderných technológií a zvuku. Už dlhé roky táto americká firma produkuje bezdrôtové reproduktory pre multiroom systém domácností, kancelárií či reštaurácií a kaviarní. Najnovšie má v ponuke nabíjateľný prenosný reproduktor, ale aj outdoorové riešenia. Navyše s krabičkou Port, alebo Amp je možné do systému Sonos pripojiť aj svoje súčasné reproduktory.

V spolupráci so švédskym gigantom IKEA Sonos vytvoril (zatiaľ) dvojicu úplne nových reproduktorov pre svoj multiroom systém. Nebola by to však IKEA, keby svoj produkt nenazvala po švédsky. SYMFONISK môžeme doslova preložiť ako „symfonický“. A keďže ide o produkt IKEA, je akosi nutné, aby to malo niečo spoločné s nábytkom. Pred sebou tak mám dvojicu symfonických IKEA reproduktorov, ktoré majú viac ako len jednu funkciu.

Zoberme si takú lampu SYMFONISK. Tá okrem svietenia má zabudovaný aj reproduktor. Aby som bol presný, má dva – výškový a stredobasový. Tie sú spolu so zosilňovačmi a ostatnou elektronikou ukryté v spodnej časti, ktorá výrazne pripomína Apple HomePod. V základni nájdete tri hardvérové tlačidlá (oceňujem) pre úpravu hlasitosti a prehrávanie, resp zastavenie.

Z bočnej časti „homepodu“ trčí retro otočný ovládač, ktorý zapína, resp. vypína samotnú lampu, nie však reproduktor. Keďže ide o Sonos produkt, neexistuje na SYMFONISKu žiadne ON/OFF tlačidlo. Lampa, ale aj policový reproduktor sú stále v stand-by režime. V prípade otočného ON/OFF ovládania mi ale chýbala možnosť stmievania. Otočný volič si to priam pýta.

Mliečne sklo v tmavej alebo bielej farbe, v závislosti od zvolenej farebnej verzie SYMFONISK lampy, je vraj robené ručne, o čom informuje známa nálepka na skle. Na telo sa tienidlo jednoducho naskrutkuje. A hoci je lampa pomerne veľká, vzhľadom na použitie E14 pätice, veľa svetla z nej nezískate. Maximom je možnosť použitia 7W žiarovky, čo je v LED svete ekvivalent zhruba 40 W žiarovke.

Spomínaný „homepod“ je obalený do látky s výraznou štruktúrou, ktorá ale nie je pevne nalepená na plastovom tele, ale je možné s ňou nezvyčajne pohybovať, akoby šlo o nejakú ponožku.

V zadnej časti je otvor s Ethernet portom, v spondej časti je zas sieťový konektor na pripojenie pribaleného kábla, ktorý je potiahnutý látkou. Je však pomerne tvrdý a vyrovnať ho nie je vôbec jednoduché.

Až počas testovania som však zistil, že IKEA lampu SYMFONISK mohla ešte trošku domyslieť. Napríklad v spodnej časti mohla byť podstava o čosi väčšia a mohla pokojne obsahovať bezdrôtovú nabíjačku pre smartfóny a iné mobilné zariadenia. Cena nabíjačky, resp. systému pre nabíjačku stojí možno euro-dva.

Omnoho negatívnejšie sa ale pozerám na „hlúposť“ lampy. Ak by ste čakali, že lampa bude smart, ste na omyle. Pokiaľ si do lampy nenamontujete niektorú zo smart žiaroviek, lampu musíte ovládať manuálne. Veľká škoda, že aspoň v tomto prípade sa IKEA nedohodla so Sonosom, aby k lampe SYMFONISK nepridal do appky možnosť zapnutia a vypnutia svetla. Takto na ovládanie lampy potrebujete dve appky, jednu na hudbu, jednu na svetlo.

IKEA SYMFONISK obsahuje ale aj druhý produkt – policový reproduktor SYMFONISK. Hoci sa to nezdá, aj tento kúsok má dvojitú funkciu. Okrem reproduktora vie byť totiž aj poličkou! IKEA dizajn vymyslela tak, že dokúpením špeciálnej konštrukcie na stenu (cca 10 €) je z reproduktora za pár minút polička, napríklad aj k posteli pre malú lampičku či odloženie telefónu.

Aj v tomto prípade by som ale čakal, alebo skôr ocenil, keby IKEA SYMFONISK ešte trošku domyslela a na telo umiestnila bezdrôtovú nabíjačku. Alebo žeby elektromagnetické žiarenie z nabíjačky by rušilo reprodukciu hudby?

Aj policový reproduktor je odetý do na pohľad i dotyk príjemnej látky. V bielej verzii reproduktora je látka jemne sivá, v čiernej zas tmavosivá. V prednej časti sú opäť tri hardvérové tlačidlá pre základné ovládanie hudby.

Farbe reproduktora je prispôsobený aj látkou potiahnutý kábel. Vo farbe sú aj nenápadné pogumované nožičky, ktoré sú zdola i zboku, takže policový reproduktor je možné používať zvislo i vodorovne.

Za dizajn obom reproduktorom pokojne dávam jednotku. Hoci ceny sú 99 € za policový reproduktor a 179 € za lampu, oba produkty pôsobia nie len na pohľad prémiovo. Policový reproduktor je zároveň najdostupnejším Sonos reproduktorom na trhu.

A čím je Sonos taký unikátny? Práve tým, že do jedného systému, cez jednu appku, môžete ovládať zvuk pokojne aj v celej domácnosti. Sonos má aj soundbary, ku ktorým je práve vďaka celému systému možné pridať bezdrôtové zadné reproduktory či basový reproduktor a tak vytvoriť 5.1ch systém domáceho kina.

Zároveň ale cez toto „domáce kino“ môžete počúvať rádio či obľúbenú hudbu z prakticky akejkoľvek platformy, ktorú používate. Nevýhodou je, že bez aplikácie v smartfóne, tablete či počítači Sonos veľmi nevyužijete.

Poďme teda na samotnú inštaláciu. Tá je vcelku rýchla. Stačí si cez appku Sonos vyhľadať nové zariadenie, stačiť dve tlačidlá, ktoré vám appka ukáže. Prihlásenie reproduktorov do systému je otázkou pár minút.

Otázkou pevných nervov a nekonečnej trpezlivosti je ale použitie reproduktorov v inej sieti. Reproduktory som totiž najskôr vybalil v redakcii, kde som ich prihlásil na Wi-Fi. Všetko za pár minút, vrátane updatu.

Doma to bola ale nočná mora. Reproduktory sa ani za svet nechceli prihlásiť cez novú Wi-Fi sieť do Sonos systému, aplikácia ich nevedela vôbec vyhľadať. Nakoniec mi ponúkla, aby som reproduktory pripojil cez Ethernet!

Po strastiplnej inštalácii som si ale konečne mohol užívať zvuk oboch noviniek. Ten by som zaradil k priemeru, no vzhľadom na cenu ale patria k tým lepším. Ťažko môžem krabičku SYMFONISK porovnávať s 3x drahším reproduktorom od B&O. Plusom však je, že za dve stovky (2x SYMFONISK policovvý reproduktor) môžete mať doma v obývačke, pracovni či spálni bezdrôtový stereo systém, ktorý už vie ponúknuť podstatne krajší a plnší zvuk.

To isté platí aj o lampe. Viem si predstaviť mať doma v spálni dve lampy, z ktorých by bol zvuk omnoho lepší. Jedna síce nie je vyložene zlá, no tým, že reproduktory sú namierené iba dopredu (nejde o 360°) reproduktory ako Apple HomePod.

V oboch prípadoch mi chýbali ale aj mikrofóny. Mnohé Sonos produkty majú mikrofóny práve pre možnosť ovládania hlasom s pomocou Amazon Alexa alebo Google Assistant. Ani jeden z IKEA SYMFONISK mikrofón nemá, takže na ovládanie potrebujete iné zariadenie s týmito hlasovými asistentami. Pre systém TruePlay, pomocou ktorého sa reproduktory nastavia pre konkrétnu miestnosť, využíva mikrofón smartfónu.

IKEA SYMFONISK sú v konečnom dôsledku ale vcelku vydarené reproduktory s dvojitými funkciami. K dokonalosti im stále čosi chýba, no za svoju cenu ponúkajú slušnú dávku zvuku, dizajnu i funkčnosti. Ak už využívate Sonos, SYMFONISK ho vedia celkom slušne doplniť za podstatne nižšiu sumu, ako originálne produkty.