Reklama

VR od Apple či skladací Pixel? Toto sú najočakávanejšie TECH novinky roka 2023

Zdroj | Christine Sandu
Stanislav Vinc
Zdroj | Christine Sandu
Zdroj | Christine Sandu

Technologický svet nespí na vavrínoch a už teraz sa nám črtá rok plný zaujímavých noviniek, produktov a služieb, o ktorých vieme vďaka únikom alebo minimálne o nich tušíme na základe istých indícií a analýz expertov. Čo teda prinesie rok 2023?

Ešte skôr než si zvykneme na písanie nového čísla na konci dátumu, odštartuje v americkom Las Vegas ďalší ročník svetoznámej výstavy CES. Aktuálny ročník otvorí svoje brány už 5. januára 2023 a jeho súčasťou bude tentokrát viac ako 4 500 spoločností z celého sveta.

Keďže oficiálne predstavenie noviniek v rámci CES 2023 je doslova na spadnutie, celú túto výstavu preskočíme a budeme radi, keď ich spoznáte priamo už o pár dní na našom portáli. Čo však prinesú dni, týždne a mesiace po tejto výstave?

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Samsung Galaxy S23

Začiatok roka už tradične patrí Samsungu a jeho vlajkovej sérii Galaxy S a inak tomu nemá byť ani tento rok. Podľa dvojice dôveryhodných informátorov sa dokonca tento rok máme novej generácie smartfónov tejto série dočkať už o pár dní skôr ako zvyčajne a to už 1. februára 2023.

Čo čakať od novej série Samsung Galaxy S23, sa dozviete v našom špeciálnom článku. Všetko však treba brať s istou rezervou, kým tieto smartfóny nebudú oficiálne predstavené.

2.

PlayStation VR2

599,99 €

Ako jedna z prvých noviniek, o ktorej už oficiálne prakticky všetko vieme, je 2. generácia VR okuliarov od Sony stvorená pre hernú konzolu PlayStation 5. Headset ponúkne napr. nový transparentný režim zobrazenia okolia hráča či možnosť hrania vo VR hier, ktoré oficiálne túto funkciu nepodporujú. Nové okuliare pretkané novými technológiami a novými funkciami, budú v predaji od 22. februára 2023 za cenu 599,99 €.

https://youtu.be/u5L9Mvh7tAk
3.

Akvizícia Activision Blizzard-u

Pri hrách ešte chvíľku zostaneme, no očakávanou novinkou z trochu iného súdka. Microsoft oznámil odkúpenie hernej spoločnosti Activision Blizzard ešte začiatkom roka 2022, no takáto obrovská akvizícia bude ešte chvíľu trvať a pokiaľ pôjde všetko hladko, ukončená má byť až v priebehu roka 2023.

Microsoft za spoločnosť zaplatil neuveriteľných 68,7 miliardy dolárov, čo mu zaručí vlastníctvo legendárnych herných sérií Diablo, World of Warcraft, Call of Duty či návykovej mobilnej hry Candy Crush. Hry všetkých štúdií spadajúcich pod Activision Blizzard by po dokončení akvizície mali pribudnúť do herného predplatného Xbox Game Pass.

4.

Google Pixel Fold

Na rukách si nesedí ani Google, ktorý údajne v tajnosti vyvíja svoj prvý skladací smartfón. Chtiac-nechtiac sme sa o ňom však dozvedeli s istým predstihom a vďaka portálu HowToiSolve sme ho pred Vianocami mali možnosť spoznať aj po vizuálnej stránke. Nižšie už môžete vidieť 360-stupňový pohľad na údajne pripravovaný Google Pixel Fold.

5.

Apple AR/VR headset

O okuliaroch pre rozšírenú či virtuálnu realitu od Apple sa hovorí už roky. Únikov (či skôr špekulácií) okolo tohto nového kusu hardvéru je nespočetné množstvo, no možno aj vďaka nerozhodnosti Apple ešte stále úplne nevieme, čo od jeho nového headsetu máme očakávať.

Podľa všetkého má ísť o okuliare podporujúce rozšírenú aj virtuálnu realitu, čo by ich teoreticky malo stavať do priameho súboja proti nedávno predstavenému headsetu Meta Quest Pro. Jeho prvá generácia však nemá byť určená pre bežných spotrebiteľov, ale vývojárov a tvorcov obsahu, ktorí mu odpustia aj vyššiu cenovku – zhruba 3 000 dolárov.

Obsah pokračuje pod reklamou
6.

Optimus a.k.a Tesla Bot

Elon Musk v októbri ukázal svetu prototyp svojho humanoidného robota, ktorý má jedného dňa jeho automobilke priniesť vyššie zisky ako samotné autá. Tesla Bot, kódovo známy ako Optimus, by mal byť jedného dňa schopný nahradiť v niektorých úlohách ľudí, zatiaľ sa však iba učí chodiť.

Ak však vezmeme do úvahy rýchlosť, akou Tesla svojho robota vyvíja, sme celkom náchylní veriť tomu, že v priebehu roka stihne dokončiť jeho produkčnú verziu. Koncom roka 2023 by sa tak na svetlo sveta mohla dostať jeho prvá generácia.

7.

iPhone 15, Apple Watch Series 9 a mnoho ďalšieho

V našom zozname si pripravovaný AR/VR headset od Apple zaslúžil samostatné miesto, no vynechať nesmieme ani ďalšie hardvérové novinky, ktorých sa od tohto kalifornského giganta takmer so stopercentnou istotou tento rok dočkáme.

Kým v lete Apple celkom určite predstaví svetu, fanúšikom a najmä vývojárom nové verzie jeho operačných systémov iOS, macOS, watchOS a ďalších, v septembri spoznáme nové generácie jeho kľúčových produktov. Primárne je to iPhone 15, no tešiť sa môžeme aj na nové Apple Watch Series 9.

V príprave však má byť aj nový Mac Pro údajne chystaný na prvú polovicu roka spolu so 14″ a 16″ verziami modelu MacBook Pro a 15″ modelom MacBook Air. Keď už sa tak stane, takmer určite ich bude sprevádzať nový Mac mini či iMac, no nepohneváme sa napr. ani novému monitoru.

Apple má okrem toho údajne pracovať aj na novej generácii inteligentného reproduktora HomePod, 2. generácii slúchadiel AirPods Max a nových tabletoch iPad mini a iPad Air. Čo z toho napokon skutočne dorazí na trh? Radi sa necháme prekvapiť.

8.

Meta Quest 3

Pri pohľade na počet AR/VR headsetov v našom zozname je jasné, že budúci rok bude rozhodujúci aj pre s nimi spojený „buzzword“ – metaverzum. Pre niektorých ide o rozprávku, iní budúcnosti života vo virtuálnych svetoch veria naplno a na ich čele stojí Mark Zuckerberg a jeho Meta.

Nedávno predstavený a dnes už spomínaný headset Meta Quest Pro je síce špičkový, no pre bežných spotrebiteľov pridrahý. Napraviť to má údajne pripravovaný headset Meta Quest 3 alias lacná vstupenka do zatiaľ nie celkom existujúceho metaverza. Jeho predstavenia by sme sa mohli dočkať na konferencii Meta Connect, ktorá sa zvyčajne koná v septembri alebo októbri.

9.

Ďalšie AI projekty, ktoré nám odpália dekel

Záver roka 2022 patril verejne dostupným nástrojom postaveným na umelej inteligencii a strojovom učení, ktoré dokázali prekvapiť aj tých najväčších technologických flegmatikov. Začalo to modelom DALL-E 2, ktorý dokáže generovať šokujúco kvalitné a tvorivé obrázky, pokračovalo to unikátnymi profilovkami na sociálnych sieťach, o ktoré sa postarala aplikácia Lensa a skončilo jazykovým modelom ChatGPT od spoločnosti OpenAI, ktorá nám pomohla napísať tento článok.

Budúci rok by mal byť podľa väčšiny expertov v oblasti umelej inteligencie prelomový a my sa k ich názoru prikláňame. Nástroje, ktoré teraz ľudia využívajú skôr na zábavu, sa v budúcom roku pravdepodobne stanu súčasťou niektorých pracovných aplikácií a postupov mnohých, ktorí si vďaka nim zjednodušia a zefektívnia svoju rutinu i kreatívne procesy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.