Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Umelá inteligencia šokuje, pozrite sa na jej úžasné, ale aj absurdné výtvory

Umelá inteligencia šokuje, pozrite sa na jej úžasné, ale aj absurdné výtvory
Zdroj | DALL-E 2/Wiskkey
Stanislav Vinc
Umelá inteligencia šokuje, pozrite sa na jej úžasné, ale aj absurdné výtvory
Zdroj | DALL-E 2/Wiskkey
Zdroj | DALL-E 2/Wiskkey

Internet v posledných týždňoch zaplavujú obrázky ľudí, zvierat, situácií a miest, ktoré neexistujú a nie sú ani výsledkom fantázie šikovného umelca či grafika. Reč je o výtvoroch dômyselnej multimodálnej umelej inteligencie DALL-E 2 od spoločnosti OpenAI, ktorá vzbudzuje obrovský obdiv, ale aj strach.

Čo je to DALL-E 2, sme pre vás už zhrnuli v samostatnom článku. V skratke však môžeme povedať, že ide o umelú inteligenciu, ktorá sa na základe hĺbkového učenia naučila upravovať a tvoriť nové grafické obrázky a zdanlivo aj fotografie. Ľudské tváre vykresliť dokonale zatiaľ nedokáže, no viaceré vizualizácie nerozoznáte od reality a zaručene vám vyrazia dych.

Výtvormi modelu DALL-E 2 žije celý internet, no tie najzaujímavejšie vidieť v komunite /r/dalle2 na sociálnej sieti Reddit, kde sa pri príspevkoch dozviete aj pôvodnú požiadavku (napr. „kórejské dievča v modrej mikine s modrými vlasami sediaca vo futuristickom cyberpunkovom vlaku, 3mm makro záber na tvár“) a často aj dodatočné postupy použité pri tvorbe komplikovanejších diel.

DALL-E 2 si dokáže poradiť s prakticky akoukoľvek požiadavkou, zakázaná je v podstate len pornografia a vyobrazenie známych osobností. Aj tu sa však v komunite často spomína nepopierateľný fakt, že časom určite vznikne konkurenčný model, ktorého autori sa podobných vecí štítiť nebudú.

Vyššie spomínaná požiadavka a čo z nej vzniklo, už môžete vidieť nižšie. Ako však poznamenal aj jej „autor“, ide o najlepší výsledok z celkovo 25 pokusov. Osobne som ešte nevidel „rukou“ DALL-E 2 ešte tak dobre vyobrazenú ľudskú tvár. Tá je totiž preň aktuálne najťažším orieškom, spolu s textami.

Zdroj | DALL-E 2/ryma1738

Najlepšie výtvory DALL-E 2

Lepšou ukážkou schopností DALL-E 2 a toho, ako dokáže prekvapiť, sú príspevky zo spomínanej komunity, ktoré získali najlepšie hodnotenie za posledný mesiac. Pozrite si niekoľko výtvorov aj s ich pôvodnou požiadavkou.

“Dom uprostred krásneho bujného poľa s horami v pozadí (65536x zmenšené)“

V tomto prípade autor požiadal DALL-E 2 konkrétne o vytvorenie „Impresionistickej maľby domu uprostred krásneho bujného poľa s horami v pozadí, zachytenej počas zlatej hodiny, 4K, digitálna maľba…“, pričom po každom vytvorení finálny záber zmenšil na 1/4 jeho pôvodnej veľkosti a DALL-E 2 nechal dokresliť novovytvorený priestor v okolí ďalšou časťou maľby v rovnakom štýle.

“15-mm širokouhlá fotografia repera v New Yorku 1990 držiaceho mačku“

"15mm wide-angle lens photo of a rapper in 1990 New York holding a kitten up to the camera" Prompt by Hackmans from dalle2

“Môj indický otec, ktorý si nechtiac vytvoril selfie s predným fotoaparátom, žmúriac kvôli príliš svetlému blesku v tvári“

Nie, ľudia na týchto fotografiách skutočne neexistujú, umelá inteligencia si ich vymyslela na základe znalostí, ktoré má z obrovskej databázy snímok. Súčasťou tej databázy bolo zjavne mnoho nevydarených selfie snímok…

“IMG3308.JPG“

Poznáte tie fotografie, ktoré ste si vytvorili na prechádzke, výlete či dovolenke s predstavou, že ide o váš najlepší umelecký záber len na to, aby ste si tú fotku už nikdy v živote opätovne neotvorili a nepozreli sa na ňu? Aj takto by sa dali opísať náhodné, nič nevypovedajúce a nudné zábery s náhodne vygenerovaným názvom à la „IMG3308.JPG.

“Super Mario získavajúci občianstvo na ostrove Ellis Island“

“Meme z roku 2030, meme roka, v trendoch“

Vtip, ktorému zatiaľ nikto nerozumie. Získa tento obrázok kontext okolo roku 2030, alebo pôjde o samo-naplňujúce sa proroctvo a stane sa z neho meme práve preto, že to umelá inteligencia predpovedala?

"A meme from 2030, meme of the year, trending" from dalle2

“Ocenená fotografia Aurora Borealis vyskytujúca sa výhradne v kuchyni“

Áno, ide narážku na známu scénu zo seriálu Simpsonovci.

“Biblicky presné vyobrazenie anjela vznášajúceho sa bezpečnostnými kamerami“

Nie, ani my v tomto obrázku nevidíme anjela, no všimli ste si tie háky na kamerách vpravo?!

"Biblically accurate angel with surveillance cameras floating" from dalle2

“Paleontológovia objavili obrovskú ľudskú lebku, čiastočne pochovanú. Ocenená fotografia, National Geographic.“

Čakáme, kedy sa tieto zábery objavia na konšpiračných portáloch. Snáď si však všimnú, že ľudia na „fotografii“ nemajú celkom v poriadku tváre…

“Johnny Bravo ak by bol reálna osoba, realistická, štúdiová fotografia“

“Johnny Bravo if he was a real person, realistic, studio photo” from dalle2

Takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Aj tie menej úspešné výtvory v rámci spomínanej komunity totiž dokážu na prvý pohľad prekvapiť a vzbudiť otázky, čo môžeme (nielen od tejto) umelej inteligencie ešte v budúcnosti očakávať.

Ak DALL-E 2 ako pokusný model dokáže už dnes vytvárať takéto zábery, bude v budúcnosti ešte vôbec potrebné zamestnávať umelcov, umelkyne, grafikov, grafičky, fotografov, fotografky či modelov a modelky, ak ich prácu umelá inteligencia zvládne za pár sekúnd a celkom zadarmo? A čo modely, ktoré dokážu vytvárať hodnoverné texty či dokonca programovať?

Ak pôjde vývoj vpred tak ako doteraz, je celkom možné, že ak umelá inteligencia tieto práce nenahradí, tak ich minimálne veľmi výrazne zefektívni. Je celkom možné, že vo väčšine prác bude ľudská pracovná sila v rámci výrobného procesu potrebná iba na začiatku (idea) a na konci (kontrola).