Reklama

Volkswagen ID.7 - prvotriedna bezpečnosť, asistenčné systémy a svetlá ID.LIGHT

TECHBOX

Pasívna bezpečnosť už dávno nie je jediný prvok, na ktorý sa výrobcovia áut v rámci celkovej bezpečnosti pasažierov zameriavajú.

V súčasnosti už ide o súbor vlastností a funkcií v rámci aktívnej bezpečnosti, ktoré ale zároveň umocňujú komfort za volantom. Pozrite sa s nami na to, ako je na tom elektromobil Volkswagen ID.7.

Volkswagen ID.7, víťaz ankety RODINNÉ TECHBOX EV ROKA 2024 powered by ejoin, je technológiami nabitý elektromobil a časť z nich sa práve orientuje na to, aby ste bezpečne prišli do cieľa. Základom je inteligentný adaptívny tempomat, vďaka ktorému si auto vždy samo drží dostatočný odstup od áut pred vami. Ten sa spája s automatickým držaním v strede jazdného pruhu, ktorý funguje skvele na diaľnici a rovnako pracuje výborne aj na okresných cestách, a to aj vtedy, ak sú čiary na cestách menej viditeľné.

Obsah pokračuje pod reklamou

Možnosti ID.7 sú ale ďaleko vyššie. Inžinieri vo Wolfsburgu vyvinuli takzvaný Travel Assist, ktorý berie už spomenuté dve kľúčové funkcie a prepája ich s ďalšími podpornými systémami. Travel Assist sa totiž dokáže prispôsobovať štýlu vašej jazdy. Ak jazdíte skôr vľavo alebo vpravo, pochopí to a rovnakým spôsobom bude systém viesť auto aj sám. Pri jazde na diaľnici dokonca sám zvládne zmeniť jazdný pruh.

Vďaka pokročilému zberu dát vie Travel Assist držať pruh aj na miestach, kde nie je vyznačená stredová čiara, prípadne krajnica. Systému plne postačuje, ak je vyznačená len jedna čiara a tej sa drží. Travel Assist v ID.7 čerpá dáta aj z navigácie a priamo z dopravných značiek na cestách, vďaka čomu auto samé prispôsobuje rýchlosť podľa aktuálnych limitov. Okrem toho, auto prediktívne prispôsobuje rýchlosť napríklad v prípade, keď je zákruta príliš ostrá. Jednoducho jazda bude bezpečná, ale bude vás i baviť.

Ďalším cenným asistenčným systémom je Park Assist Plus, ktorý bez problémov zvláda pozdĺžne a priečne parkovanie v plne autonómnom režime. Ak cez parkovisko prechádzate dostatočne pomaly, auto deteguje voľné parkovacie miesta. Z pohľadu vodiča vyberiete vami preferované a auto samé zaparkuje. K dispozícii je aj automatické vyparkovanie, čo je skvelou pomocou v prípade, ak niekto zaparkoval bližšie k vám.

Úroveň autonómnych funkcií súvisiacich s parkovaním ide však ešte ďalej, nakoľko Volkswagen ID.7 môžete naučiť parkovať aj zložitejšie úseky a konkrétne manévre. Využiť to môžete napríklad vtedy, ak je vaše parkovacie miesto na špecifickom mieste, napríklad v uličke, prípadne máte vlastnú garáž. ID.7 si celé úseky dokáže zapamätať a vaše kroky vie zopakovať. V prípade manuálneho parkovanie oceníte 360 stupňový pohľad na okolie auta.

Z hľadiska aktívnej bezpečnosti je pripravený Emergency Assist. Ide o systém, ktorý v krízových situáciách dokáže prebrať riadenie a zabrániť kolízii. Auto dokáže samé zabrániť napríklad aj zrážke s chodcom či cyklistom. Cenným doplnkom je aj nová funkcia Car2X, pomocou ktorej dokáže ID.7 priamo komunikovať s ostatnými vozidlami s rovnakou technológiou. Vďaka tomu sa môžete dozvedieť alebo priamo informovať ostatných vodičov o nebezpečnej situácii na ceste.

Pozrite si

Volkswagen ID.7 je vybavený inteligentnými funkciami pre maximálny komfort

Neoddeliteľnou súčasťou bezpečnosti na cestách je prehľad o premávke a udalostiach okolo vás. Všetky dôležité informácie o jazde, vrátane navigácie, sa zobrazujú na head-up displeji s rozšírenou realitou, a teda sa zbytočne nemusíte obzerať na hlavný displej.

Vidieť a byť videný je taktiež kľúčové a práve v tomto bode nastupujú na scénu špičkové svetlá IQ.LIGHT s technológiou Matrix. Ich svietivosť je ohromujúca a aktívne môžu byť aj vtedy, ak pred vami idú iné autá, nakoľko s ľahkosťou dokážu svietiť len tam, kde je to možné aj bez oslňovania.

Elektrický sedan Volkswagen ID.7 je k dispozícii za 53 490 €, a to vo verzii ID.7 Pro s bohatou výbavou LIMITED v hodnote 9 340 € zadarmo a s bonusom vo výške až 3 000 €. Budúci týždeň sa bližšie pozrieme na jazdné vlastnosti, parametre výkonu či nabíjania a dojazdu. Pozrite si aj 1. diel nášho seriálu: Volkswagen ID.7 je vybavený inteligentnými funkciami pre maximálny komfort.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.