Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

TV alebo projektor - ktorý kedy a kde vyhráva?

TV alebo projektor - ktorý kedy a kde vyhráva?
Richard Pliešovský
TV alebo projektor - ktorý kedy a kde vyhráva?

Film v podobe premietania na plátno tu bol prvý a dodnes je luxusnou nadstavbou televízie. Ísť do kina je aj dnes, v čase streamovania a všade dostupného videa, kultúrnym zážitkom a milou spomienkou. Podobné pocity nám môže sprostredkovať projektor. Viete sa zorientovať v širokej ponuke a vybrať si ten, ktorý vyhovuje vašim potrebám?

Na začiatku toho všetkého boli bratia Lumièrovi a ich vynález, ktorý umožnil nasnímať záber na celuloidový pás s potom ho premietať na bielu stenu. V 50-tich rokoch nastúpila nadvláda televíznej tvorby, avšak z ekonomického hľadiska je na tom stále lepšie filmová produkcia.

Zdroj | Wikipedia

Už dávno je preč doba, keď bol v jednej domácnosti jeden televízor, jeden počítač, alebo telefón. Napriek tomu sa mnoho ľudí zamýšľa nad tým, že by si domov zadovážili projektor a vytvorili si tak skutočné domáce kino.

Pri zjednodušenom porovnaní môžeme povedať, že dataprojektor je akýsi moderný druh filmovej premietačky. Má svoje nároky a nie je to s ním také jednoduché ako s telkou. Zážitok s ním je však rozhodne silnejší.

Pozrite si

Epson EH-TW5650 je výborný domáci projektor s Full HD obrazom

Základné rozdelenie projektorov je v ich zobrazovacej technológie. K bežne používaným LCD a DLP sa začína rozbiehať použitie LED. Pre bežných používateľov sú určené LCD projektory. Tam sa svetlo z lampy sa premieta cez LCD panely. Tieto projektory potešia nižšou cenou a dlhou životnosťou lampy, nevýhodou je nižší kontrast a horšie podanie farieb.

Zdroj | Epson

3LCD projektor Epson EB-X05 má základné rozlíšenie XGA (1024 x 768) v „starom“ pomere 4 : 3. Kontrast má 15 000 : 1 a jas 3 300 lúmenov. Maximálnu uhlopriečku obrazu dokáže dosiahnuť 762 cm. Zaujímavá je životnosť svietiacej lampy – až 15 000 hodín. Kúpiť sa dá od 340 eur.

Projektory DLP vytvárajú obraz zrkadlovým odrazom z DMD čipu. Jednočipové nahradili kvalitnejšie trojčipové. Sú známe nižšou hlučnosťou, lepším podaním obrazu a farieb. Sú ale drahšie ako LCD.

Zdroj | BenQ

Základný DLP projektor BenQ TW533 má rozlíšenie WXGA (1280 x 800), ale pre nenáročného diváka môže byť zaujímavý. Stojí len 399 eur a pri kontraste 15 000 : 1 a 3 300 lúmenoch stojí za zváženie.

Projektory s LED technológiou sú zatiaľ najmenej rozšírené, môže sa to však zmeniť. Ich nespornou výhodou je veľmi nízka spotreba, dlhá výdrž „lampy“ a malé rozmery. Majú však nízku svietivosť, reálne sa pohybuje v desiatkach lúmenov. Uplatnia sa tak pri premietaní v zatemnených priestoroch.

Zdroj | Philips

Vreckový LED projektor Philips Picopix PPX4350W sa dá kúpiť za 359 eur.

Zdroj | Asus

LED projektor Asus P3E. WXGA, 12 000 mAh batéria, Wireless projection, kontrast 100 000 : 1, jas 800 lúmenov a podpora MHL. Maximálna uhlopriečka je 200 cm. Má kompaktné rozmery 13 x 15 cm. Cena sa pohybuje nad 500 eur.

JVC vo svojich projektoroch používa zobrazovaciu technológiu D-ILA a so svojimi modelmi patrí skôr do biznis triedy, ako pre domáce použitie. Prednedávnom síce JVC predstavilo typ LX-UH1, ktorý je postavený na DLP zobrazení, ale cena ostala pre našinca príliš vysoká.

Zdroj | JVC

JVC LX-UH1 má 4K HDR rozlíšenie, ale tiež cenovku 2 499 dolárov. K tomu jas 2 000 lúmenov a kontrast 100 000 : 1.

Keď sme už pri 4K projektoroch, za pozornosť stoja značky BenQ a Optoma. Tie v posledných mesiacoch predstavili niekoľko dobrých a cenovo prijateľných modelov.

Zdroj | Optoma

Optoma UHD60. Kontrast má 1 000 000 : 1, jas 3 000 lúmenov. Kúpiť sa dá už od 1 860 eur.

Zdroj | BenQ

BenQ W1700 má rozlíšenie 4K HDR, technológiu CinematicColor s kontrastom 10 000 : 1 a jasom 2 200 lúmenov. Predáva sa za 1 490 eur a mohol by byť jedným z favoritov pre tých, ktorí požadujú 4K obraz.

Pozrite si

Epson Home Cinema LS100 – projektor, ktorý stačí položiť pred stenu

Treba mať na zreteli, že na rozdiel od televízora, projektor vyžaduje viac priestoru a aj určité nadizajnovanie. Projekčná vzdialenosť totiž rozhoduje ako ďaleko bude musieť byť zariadenie od premietacieho plátna. V prípade umiestnenia projektoru na strop, nás neminie rozhodovanie čo s privádzacími káblami. Lebo takýto kábel nie je odvodený od spojenia „privádzať do zúfalstva“, ako vraj ja často privádzam svojou kabelážou k takýmto stavom moju manželku.

Projektory so svietivosťou do 2 000 lúmenov sú vhodné pre tmavšie miestnosti. 2 000 až 3 000 lúmenov už postačí pre väčšie miestnosti a sály s miernym zatemnením. Nad 3 000 lúmenov už vyhovujú aj svetlé priestory.

Ďalšie faktory, ktoré je dôležité zvážiť pred kúpou projektora sú: rozlíšenie, svietivosť, konektivita a projekčná vzdialenosť.

Zdroj | Sony

Projekčné vzdialenosti nám umožňujú vypočítať kalkulačky od ich výrobcov. Tu sú od Epson a BenQ.

Orientovať sa v televízoroch je podstatne ľahšie, 5 tipov pri výbere televízora sme publikovali napríklad tu alebo tu, preto v tomto článku televízory nespomíname.

Je ťažké mať doma len projektor – bez televízie to skrátka ešte nejaký ten čas nepôjde. Ale mať poruke projektor, či už s pevne vyhradeným miestom, alebo uložený v skrini a vytiahnutý len pri mimoriadnych príležitostiach, je určite fajn vec.

Pri projektore však treba rátať s tým, že najlepší obraz dosiahnete, keď je premietaný na kvalitné projekčné plátno. Štandardné projekčné plátno sa dá kúpiť od 70 eur vo veľkosti 175 x 175 cm. Elektrické plátno, na obrázku od firmy Avtek, výjde viac. 195 x 195 cm stojí 339 eur.

Zdroj | Avtek
Zdroj | Avtek

A aký by to bol film bez dobrého zvuku? Ten určite nedostanete z prenosného počítača, či nebodaj tabletu. Bluetooth repráčik z Miletičky to tiež nedá. Treba teda rátať s ďalším výdavkom, najlepšie riešenie by bolo s receiverom podporujúcim priestorový zvuk, štvoricou reproduktorov a jedným subwooferom.

Zdroj | Yamaha

Yamaha RX-V383 Titan sa predáva od 299 eur. Je to 5.1 kanálový prijímač, ktorý za prijateľnú cenu urobí skutočnú atmosféru domáceho kina. Má už Bluetooth, podporuje HDR a Dolby Vision. Pre drvivú väčšinu používateľov postačujúce zariadenie. Prepojiť sa dá samozrejme aj s televízorom.

Pozrite si

Sony má nový prehrávač a receiver pre 4K Ultra HD s Dolby Atmos

Vybrať si televízor je brnkačka. Veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie a cena. Bodka. Kto chce projektor a začne zvažovať všetky aspekty, zistí, že je to ako hľadať životného partnera. Stojí to čas a peniaze. Ale výsledok potom stojí za námahu.