Optoma 4K UHD60 – keď 4K projektor nemá 4K rozlíšenie

ZDROJ | Optoma

Spoločnosť Optoma nie je na trhu projektorov nováčikom. Až teraz ale prináša dostupnejší model s názvom Optoma 4K UHD60, ktorý ponúkne 4K Ultra HD rozlíšenie.

https://youtu.be/6HgcEwUhP2c

I napriek tomu, že obsahu so 4K Ultra HD rozlíšením je stále ako šafránu, výrobcovia sa snažia túto technológiu používateľom priniesť. Medzi prvé pokusy patrili televízory, ktoré sa dnes so spomínaným rozlíšením predávajú pod 1 000 €.

S projektormi to je však trochu inak a ich ceny tak rýchlo neklesajú. Novinka od spoločnosti Optoma však chce na trhu zabojovať a nového zákazníka získať na príjemnejšiu cenu.

ZDROJ | Optoma

Optoma 4K UHD využíva nový DLP čip, ktorý dodáva 4K Ultra HD rozlíšenie. Nájdeme tu i HDR10 a široký farebný rozsah, nemala by chýbať ani hlboká čierna. Výrobca sľubuje jas 3 000 lumenov a projektor má byť schopný premietať obraz v uhlopriečke až 7,6 metra.

Navyše sa v samotnom projektore nachádza aj dvojica reproduktorov pre stereo zvuk. Celú premietačku potom môžete pripojiť pomocou HDMI či HDCP 2.2 portu.

ZDROJ | Optoma

I napriek tomu, že novinka je propagovaná ako projektor so 4K rozlíšením, nejde tak úplne o pravdivé tvrdenie. Reálne rozlíšenie je len 2 716 x 1 528 pixelov, ďalej už ide len o procesing, ktorý má množstvo pixelov zdvojnásobiť. Stále však ide o lepšie riešenie ako konkurenčné projektory, ktoré zdvojnásobia Full HD.

A cena? Pre príležitostných divákov na letnej terase je vyššia, no v prípade projektoru by malo ísť o dlhodobejšiu investíciu. Optoma 4K UHD stojí 2 000 dolárov.

 

ZdrojOptoma

Komentáre k článku