Chcete míňať Bitcoiny? Vybrali sme 6 najlepších televízorov na trhu

ZDROJ | LG

O pár dní tu máme Vianoce a ak náhodou chcete obdarovať seba alebo svojich najbližších tým najlepším televízorom na trhu, máme pre vás niekoľko tipov. Hoci ich ceny sú mnohonásobne vyššie ako v prípade bežne dostupných Ultra HD televízorov do 500 € alebo do 800 €, určite si mnohí spomeniete na plazmové televízory v ich začiatkoch. Tiež stáli okolo 300 000 Sk a aj tak ich mal doma nejeden nadšenec. To isté platí aj v súčasnosti. Za najnovšie technológie treba kráľovsky zaplatiť.

Ak nezháňate práve televízor, ale iný tech darček, neprehliadnite náš veľký seriál s tipmi na vianočné darčeky.

ZDROJ | LOEWE

To najlepšie z televízorov v súčasnosti by sa dalo zhrnúť do dvoch skratiek – OLED a QLED. Ide síce o dve rozdielne technológie, no vo výsledku sú si veľmi podobné. Samozrejme, prevažuje technológia OLED, na ktorú stavili takmer všetci výrobcovia, okrem Samsungu. Ten si povedal, že z LCD technológie vytlčie maximum a novú technológiu nazval QLED.

TÉMA Televízor s QLED panelom nie je OLED telka

Rovnako je medzi tými najlepšími automatické Ultra HD rozlíšenie, podpora viacerých HDR formátov, špičkový zvuk, unikátny dizajn a samozrejme vysoká cena. Aj tá už ale medziročne klesla, takže nové modely dnes kúpite o pár stovák až tisícok eur lacnejšie, ako v minulosti.

Ultra HD televízory tento rok konečne prichádzajú o zásadný problém, s ktorým bojovali v úvodných rokoch – nedostatkom obsahu. Každý smart televízor je možné pripojiť k internetu, kde je Ultra HD obsahu už požehnane.

Napríklad YouTube podporuje Ultra HD obsah s HDR. Toto najvyššie rozlíšenie nájdete už aj na Netflixe či Amazon Prime Video. Rovnako je na trhu už viacero Blu-ray prehrávačov, ktoré si vedia poradiť s Ultra HD BD diskami. Tie sú však poriadne predražené, no sú stále lacnejšie, ako návšteva multiplexu pre celú rodinu aj s občerstvením.

Navyše sa čoraz častejšie stretávame s Ultra HD aj s HDR aj pri herných novinkách. Xbox One S a One X ich natívne podporujú, nové PlayStation 4 Pro taktiež. Mimochodom, ešte stále platí, že Xbox One S je jedným z najlacnejších Ultra HD BD prehrávačov na trhu. Navyše ponúkne aj viac zábavy, ako obyčajný Ultra HD BD prehrávač.

ZDROJ | Sony

Ak aj máte iba „obyčajný“ Blu-ray prehrávač cez podpory Ultra HD, nezúfajte, každý moderný Ultra HD televízor vie spracovávať obraz do vyššieho rozlíšenia – vašu zbierku Full HD filmov tak môžete pozerať aj naďalej s pôvodným hardvérom na novom displeji. Navyše čím vyššie zdrojové rozlíšenie (napríklad Full HD), tým lepší výsledok bude na Ultra HD displeji.

Čo je dobré vedieť?

Ak ste doteraz mali televízor s uhlopriečkou napríklad 50 palcov, nečudujte sa, že medzi top-end modelmi takú uhlopriečku už nenájdete. Nemajte z toho ale vôbec vrásky. V súčasnosti sa tie najlepšie modely dajú kúpiť s uhlopriečkami 65 – 75 palcov (165 – 190 cm).

Zaužívaný pomer veľkosti displeja a vzdialenosti od diváka je už minulosťou. Vďaka tomu, že Ultra HD televízor má 4x vyššie rozlíšenie ako Full HD TV alebo až 8x vyššie ako HD (HD Ready), nebude vám prekážať väčší displej. Pixle voľným okom uvidíte možno tak zo vzdialenosti pár desiatok centimetrov. Ak teda máte stenu s televízorom možno 3 metre od sedačky, pokojne si môžete kúpiť aj 70″ displej.

Ak snívate o zakrivenom televízore, zo skúseností neodporúčame kupovať takéto televízory s uhlopriečkou menšou ako 70 palcov. Nemá to jednoducho význam. Navyše ak ste fanúšikom športu, sledovanie zápasov s nakreslenými čiarami na ihrisku či kurte, bude vám nesmierne prekážať ich neustále nereálne ohnutie.

V top-end Ultra HD TV býva už OLED panel. Hoci nájdete na trhu viaceré LCD panely, ktorých jas OLED displeje prekonáva, neexistuje LCD model, ktorý by ich prekonal v podaní čiernej farby. OLED panel totiž na vytvorenie čiernej vypína svoje body, kým LCD sa ich snaží iba prekryť či lokálne znížiť ich jas.

ZDROJ | Panasonic

S tým súvisí jas displeja, ktorý udáva svietivosť displeja pri zobrazení bielej farby. Je parametrom, ktorý v tomto segmente našťastie nepotrebujete sledovať. Väčšina top-end panelov má jas na úrovni okolo 700 cd/m², resp. nitov a viac. Čím vyššiu hodnotu jasu panel má, tým lepšie sa vysporiada v silne osvetlených miestnostiach, resp. tam, kde naň dopadá slnečné svetlo niekedy počas dňa.

Tzv. kontrast displeja je výborný nástroj len pre marketérov (čím vyššie číslo, tým lepšie). Ide v ňom o vyjadrenie rozdielu v jase najtmavšieho a najsvetlejšieho odtieňa, ktorý je schopný televízor zobraziť. V tomto parametri ale rozoznávame dve veličiny.

Kontrastný pomer môže byť statický a dynamický. Statický je práve ten, ktorý hľadajte, väčšinou sa pohybuje okolo 1 000:1 a vyššie. Existuje aj marketingový dynamický kontrast, kde výrobca nemá problém napísať aj 1 000 000:1, čo vám ale nič okrem ohromného čísla nepovie.

Čo sa týka rýchlosti panelu, praxou v top-end je minimálne 100 Hz panel. Samozrejme, čím vyššie, tým lepšie, no netreba to preháňať. Na sledovanie filmov a bežného TV vysielania plne postačujú 60-120 Hz panely.

3D je mŕtve aj v tejto kategórii. To už v špecifikáciách televízorov nehľadajte. V čase, kedy ide do popredia virtuálna realita je 3D hudbou minulosti, ktorú aj tak nikto nikdy poriadne nevyužil. Myslíme tým nielen používateľov, ale aj tvorcov obsahu. Rovnako zmizli z televízorov aj webkamery, ktoré nikto aj tak poriadne nepoužíval.

Čo sa týka výbavy UHD TV, musíme povedať, že vám chýbať nič nebude. Každý TV vo výbere má minimálne niekoľko HDMI portov, všetky už aj s verziou 2.0 a podporou HDCP 2.2.

HDCP 2.2

High-bandwidth Digital Content Protection 2.2 má na starosti hardvérovú ochranu video obsahu z akéhokoľvek oficiálneho zdroja (Blu-ray, VOD, satelit, káblovka). Pokiaľ váš TV alebo prehrávač tento štandard nepodporuje, s chráneným obsahom si neporadí. Takže ak plánujete kúpiť Ultra HD TV, dajte si pozor, aby tento štandard HDMI, DVI či ďalšie konektory obsahoval. To isté platí aj o domácich kinách, Blu-ray prehrávačoch atď. HDCP 2.2 nie je kompatibilná so staršími verziami HDCP, čo môže spôsobiť nejednu vrásku na čele. Výrobcovia však o tomto probléme vedia a tí poprední na to nezabúdajú.

Ostatné konektory ako optický a analógový audio výstup, USB porty (hľadajte čo najviac USB 3.0) či tunery digitálneho vysielania DVB (vo verzii 2) všetkých štandardov (T, S, C) sú bežnou výbavou. SCART konektor už nečakajte, existujú však nepekné redukcie.

Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia do internetu cez Wi-Fi, poteší aj Bluetooth modul či NFC čip pre rýchlejšie párovanie s mobilnými zariadeniami.

Cez Wi-Fi býva štandardom možnosť zrkadlenia obrazovky mobilného zariadenia cez Direct Wi-Fi alebo Miracast. DLNA je tiež samozrejmosťou, intelácke WiDi či AirPlay ponúkajú málokedy aj top-end modely. Televízory s Androidom ale majú ešte čosi navyše – Chromecast.

Moderné smart TV už dávno prechádzajú na operačné systémy, ktoré už nie sú tak uzatvorené a hlavne sú podstatne rýchlejšie, ako ich vlastné. Sony a Philips pracujú na Android TV, Panasonic spolupracuje s Firefoxom, Samsung stavia na Tizen OS a LG má Web OS. Všetky tieto systémy sa vyznačujú väčšou kompatibilitou s pripojenými zariadeniami, jednoduchším a prívetivejším používateľským rozhraním a hlavne vyššou rýchlosťou.

ZDROJ | Philips

Nedostatkom stále ostáva problém s internetovým prehliadačom alebo YouTube aplikáciou. Pozerať webstránky cez TV znie síce výborne, no pomalosť práce s nimi vás rýchlo omrzí. To isté platí aj o vyhľadávaní na YouTube či Vimeo. Softvérová QWERTY klávesnica je ako za trest.

Tu prichádza vhod práve smartfón, ktorý buď cez natívnu aplikáciu alebo zrkadlením obrazovky robí túto prácu rýchlejšie. Stále to ale nie je ideálne riešenie, keďže musíte mať mobil alebo tablet stále poruke.

Čerešničkou výbavy, no len v prípade značky Philips je tzv. Ambilight systém, ktorý vám osvetľuje priestor za TV a opticky zväčšuje obraz.

 

Po zvukovej stránke televízory nikdy nevynikali, hoci svetlé výnimky sa nájdu hlavne v tejto kategórii, kde sa výrobcovia snažia ponúknuť to najlepšie z každej stránky. Aj to sa cení, hoci pri televízore s cenou pár tisíc eur by sme očakávali nielen špičkový obraz, ale aj zvuk

Zhrnutie:

  • nekupujte menšie, ako 55-palcové uhlopriečky, ideál je 65″ a viac
  • nekupujte si zakrivené televízory, v uhlopriečkach pod 70″ nemajú význam
  • 3D je minulosťou, vôbec ho nehľadajte vo výbave
  • čím viac cd/m² (jas), tým lepšie, 700 nitov je minimum
  • USB 3.0 pri Ultra HD je potrebné
  • ak investovať, tak do kvalitného OLED panelu, ktorý vydrží mnoho rokov
  • OLED televízory majú nižší jas, no stále je vyšší, ako väčšina LCD panelov
  • iba OLED dokáže podať úplnú čiernu, podobne ako kedysi plazmové TV
ZDROJ | Samsung

To najlepšie na našom trhu

Hoci sa televízory s cenou niekoľko tisíc eur nemusia kupovať on-line, je to podstatne jednoduchšie, ako ísť si poň do predajne elektra. Aj tam to má ale svoje čaro, keď si z ponuky zoberiete to najväčšie a často i najdrahšie.

Zabudnite ale na nákup takéhoto televízora z pochybných e-shopov a stavte na osvedčené spoločnosti. Už len taká banalita, ako doprava totiž môže prekaziť vašu radosť. Top-end televízory sú obrovské a krehké, čo kuriéri môžu celkom ľahko úmyselne či neúmyselne odignorovať. Nie je nič horšie, ako si vysnívanú telku doma rozbaliť prasknutú.

Renomované obchody majú na takýto tovar špeciálne prepravné podmienky a ak by sa s ním aj niečo stalo, poisťovňa to uhradí. Zároveň sa skôr dohodnete s dobrým obchodom, ako s takým, ktorý vás bude iba naťahovať.

 

Pozrite si, čo nás v súčasnosti najviac zaujalo na trhu. V tejto časti si odpustíme sekciu Prečo nekúpiť, keďže každý z týchto modelov je tým najlepším, čo výrobca aktuálne ponúka a len ťažko by sa v nich hľadali mínusy. Niekomu možno nesadne dizajn, inému rámik okolo displeja či iné malichernosti. O spotrebe sa baviť v prípade modelov za tisícky eur asi ani nemusíme.

LG SIGNATURE W7

od 7 999,00 €

ZDROJ | LG

Nová OLED telka od LG prišla na trh len v lete a ponúka to najlepšie z OLED televízorov výrobcu. V ponuke sú dve verzie, a to 65″ a 77″. Menší model stojí 7 999,00 €, väčší model až o 10 000 € viac! Séria W7 je tak tenká, že sa musí lepiť na stenu. Všetka elektronika je pritom v pomerne veľkom 4.2ch soundbare, ktorý podporuje aj Dolby Atmos. Jeho výkon je 60 W.

https://www.youtube.com/watch?v=CUzL3MkZj_g

Samozrejmosťou je podpora H.265 a VP9, ale aj HDR10, Dolby Vision a HLG. LG telku vylepšilo aj Active HDR technológiou. Televízor pracuje na najnovšom webOS 3.5. K dispozícii je Wi-Fi s DLNA a Miracast, ale aj Bluetooth a WiDi. Má 4 HDMI a tri USB porty, no len jeden USB 3.0.

Z technológií výrobcu tu nájdete všetky tie najlepšie ako Local Dimming, Ultra Luminance, Billion Rich Colors, HDR Effect, Infinite Contrast, Perfect Color, 4K Upscaler, Perfect Mastering Engine, Magic Sound Tuning apod.

ZDROJ | LG

Loewe bild 7.77

15 990,00 €

ZDROJ | LOEWE

To najlepšie od nemeckého Loewe sme mali možnosť si tento rok aj vyskúšať. Poriadne drahá, ale aj poriadne veľká a poriadne vybavená telka s nádherným dizajnom upúta v každom priestore hoci ide o minuloročný model. V tom čase sme sa mohli ale pozerať „len“ na 55 alebo 65-palcové verzie. Model s 77″ displejom prišiel až tento rok v rovnakom dizajne.

Panel s hrúbkou len 7 mm má k sebe pripojenú objemnejšiu časť, v ktorej sa ukrýva všetka potrebná elektronika a porty, ale aj audio systém. Vo vnútri je okrem iného aj 1 TB pevný disk. Samozrejmosťou je Wi-Fi a Bluetooth.

ZDROJ | LOEWE

Soundbar v spodnej časti televízora s pasívnymi žiaričmi vzadu má až 120 W výkonu. Systém je pritom možné použiť aj ako samostatný Bluetooth reproduktor pre smartfóny. Aj bild 7.77 ponúka Ultra HD Super Resolution Scaling, Image+ Active, Interior auto-dimming, podporu pre H.265 či HDR (Dolby Vision, HDR10 a HLG). Pracuje na vlastnom operačnom systéme, no k dispozícii sú appky pre iOS aj Android. Aj v tomto prípade z trojice USB portov je 3.0 iba jeden.

ZDROJ | LOEWE

Panasonic EZ1000E

od 4 490,00 €

ZDROJ | Panasonic

Hoci Panasonic ponúka aj 84 alebo 98-palcové modely, tento rok najviac upútala OLED telka série EZ1000E. V top sérii sú v ponuke dve uhlopriečky (65″ a 77″) s cenami od 4 490,00 € do 20 490 €. Tohtoročný model má Master HDR OLED panel, ktorý ponúkne dvojnásobný jas oproti iným panelom a dokáže zobraziť takmer celý DCI-P3 farebný priestor.

O chod tejto chuťovky sa stará nový procesor Studio Colour HCX2, ktorý má byť tým najvýkonnejším, čo kedy Panasonic do TV vložil. Samozrejmosťou je i certifikácia THX či Ultra HD Premium.

ZDROJ | Panasonic

Novinka podporuje nielen súčasný HDR10, ale aj nastupujúci H-Log Gamma HDR (HLG). Podpora Dolby Vision ale chýba. Čerešničkou na torte má byť technológia Absolute Black, čo je vlastne špeciálny filter pohlcujúci okolité svetlo a odrazy.

O zvuk sa stará audio systém od Technicsu, Dynamic Blade. Je umiestnený v podstavci a obsahuje až 14 samostatných reproduktorov (osem basových wooferov, štyri stredové a dva výškové + pasívny žiarič) s celkovým výkonom 80 W. Poteší aj Bluetooth 5.0, Wi-Fi s DLNA a Miracastom, no opäť je z trojice USB portov iba jeden v štandarde 3.0.

ZDROJ | Panasonic

Philips 55POS9002

1 999,00 €

ZDROJ | Philips

Najdostupnejší OLED panel z nášho výberu má síce len 55″, ale táto uhlopriečka mnohým postačuje. Navyše má jednu vlastnosť, ktorú nik iný nemá – Ambilight, teda LED svetlo v zadnej časti televízora, ktoré opticky zväčšuje obraz pri sledovaní.

Nový model ponúkne 55-palcový OLED s Ultra HD rozlíšením (3 840 x 2 160 px). Aj tento model pokrýva 99% DCI-P3 spektra. Svetelnosť panela výrobca udáva na 750 nitov, čo je síce menej, ako konkurenčné vlajkové lode, ale stále je to výrazne nad hranicou bežných panelov.

https://www.youtube.com/watch?v=Aaub73pCK1k

Novinkou je procesor P5, ktorý má byť o 25% výkonnejší, ako jeho predchodca Pixel Precise Ultra HD Engine. Celkovo výrobca hovorí o 50% náraste výkonu pri generovaní ostrosti, farieb, kontrastu či korekcií zdroja obrazu. Procesor má pokročilú korekciu šumu s názvom Mosquito NR, ktorá má výrazne zlepšiť zdrojový obraz bez toho, aby ho rozmazala.

Samozrejmosťou je podpora HDR (HDR10, HLG), Dolby Vision chýba. Operačným systémom je Android TV. Novinka má prekvapivo iba dva USB porty a iba jeden z nich je USB 3.0.

ZDROJ | Philips

Samsung QLED Q9

od 4 999,00 €

ZDROJ | Samsung

To najlepšie od Samsungu nie je prekvapivo a našťastie zakrivené, ako väčšina z QLED modelov. V ponuke top série Q9 nájdete dva modely, a to 65″ panel s cenou 4 999,00 €, alebo až 88″ model s cenou 19 999,00 €!

Na rozdiel od všetkých ostatných v našom zozname má novinka nie OLED, ale QLED panel. Ide o špičkový LCD panel s množstvom technológií, ktoré sa starajú o to, aby bol obraz čo najlepší a aby čierna bola čiernou. Navyše má ale LCD technológia výhodu v jase, ktorý dosahuje až 2 000 nitov!

ZDROJ | Samsung

Poteší aj Smart Hub, mozog celého televízora, ktorý je s panelom spojený jediným tenkým káblom. Navyše je k nemu možné pripojiť množstvo periférií. Ovládanie novinky s OS Tizen je navyše možné aj cez šikovnú appku v smartfóne. Novým diaľkovým ovládaním Smart Remote je zas možné ovládať väčšinu TV zariadení.

Nechýba ani podpora HDR štandardov cez technológiu QHDR 2000. Čo pod ňou Samsung ukrýva nie je známe. O zvuk sa stará 4.2ch audio systém zabudovaný v televízore s výkonom 60 W.

ZDROJ | Samsung

Sony BRAVIA A1

od 3 000,00 €

ZDROJ | Sony

Sony si na tento rok pripravil lahôdku s OLED displejom, ktorú predáva v troch veľkostiach – 55″ (3 000,00 €), 65″ (4 000,00 €) a 77″ (19 999,00 €). Novinka nesie so sebou niekoľko prvenstiev – je prvým OLED televízorom od Sony, ktorý príde s najnovším procesorom 4K HDR X1 Extreme.

Zároveň je prvou telkou, ktorá má audio systém zabudovaný do displeja. Ide o Acoustic Surface. Podľa výrobcu má byť reproduktorom celý displej a jeho výkon má byť 50 W. Po novom bude nová séria BRAVIA A1 podporovať aj Dolby Vision HDR obrazový štandard.

https://www.youtube.com/watch?v=8IuI8pUy43U

Televízor je extrémne tenký, no elektroniku Sony niekde napratať muselo a tak má novinka v zadnej časti masívny stojan, v ktorom je ukryté prakticky všetko, vrátane portov. Samozrejmosťou je Wi-Fi či Bluetooth, nechýba ale ani zabudovaný Chromecast.

Novinka má 4 HMDMI porty s HDCP 2.2, 3 USB porty, no nevieme koľko z nich je v štandarde USB 3.0. Operačným systémom bude Android TV, ktorý výrobca používa aj v iných modeloch BRAVIA.

ZDROJ | Sony

 

Komentáre k článku