Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 3 min.
  • 8.11.2016

YouTube podporuje už aj HDR pre Ultra HD videá

YouTube podporuje už aj HDR pre Ultra HD videá
Zdroj | YouTube
Števo Porubský
YouTube podporuje už aj HDR pre Ultra HD videá
Zdroj | YouTube
Zdroj | YouTube

YouTube, teda Google, spravil veľký krok a opäť o čosi predbehol konkurenciu. Od teraz totiž podporuje HDR v Ultra HD (a vyšších) videách. Nie je to ale také jednoduché, ako sa môže zdať. V súčasnosti je tu veľmi veľa „ale“. Filmári a fajnšmekri sa však určite potešia.

HDR (High Dynamic Range) vo filmovom svete nie je skladanie troch či viacerých rôzne exponovaných záberov do jedného, ako v prípade fotografie. HDR vo videách znamená výrazné zvýšenie dynamického rozsahu a teda nárast kvality videa.

Pozrite si

Čo je 4K a čo Ultra HD? Rozdiel je minimálny, ale podstatný

Inak povedané, HDR dokáže z obrazu vyťažiť maximum. Svetlé scény sú jasnejšie, tmavé tmavšie a farby výraznejšie bez toho, aby boli nereálne saturované.

Ak ste sa potešili, že si budete cez YouTube púšťať kvalitnejšie videá, musím vás sklamať. Podpora HDR pre Ultra HD videá je krokom do budúcnosti. Verím, že blízkej, no stále len budúcnosti.

Na trhu je totiž minimálne množstvo televízorov s podporou HDR a ešte menej počítačových monitorov či nebodaj notebookov. V tomto prípade slovom nula.

Zdroj | YouTube

HDR je tak momentálne len pre vyvolených, ktorí za svoju TV zaplatili niekoľko tisíc eur. Zároveň nie všetky videá v Ultra HD sú automaticky s HDR. Tvorcovia ich musia už vytvárať s HDR.

Pozrite si

Google Chromecast Ultra – prenášajte obraz v 4K Ultra HD

Vrcholom požiadaviek je nielen Ultra HD HDR telka, ale aj zariadenie, ktoré tento vylepšený obraz do TV prinesie. Momentálne je to len jedno jediné – Chromecast Ultra. Pozitívom je, že Ultra HD HDR obraz podporujú aj napríklad herné konzoly PlayStation 4 a postupne budú prichádzať ďalšie.

Prvé Ultra HD HDR videá si môžete pozrieť od známej dvojice Jacob + Katie Schwarz, ktorí produkujú úžasné videá v najvyššom možnom rozlíšení, dokonca prechádzajú už na 8K rozlíšenie.

Medzi ďalších producentov HDR YouTube videí sa zaradil aj Abandon Visuals či MysteryGuitarMan.

Ak chcete produkovať videá v Ultra HD HDR, pozrite si návod na webe YouTube, ako ich uploadnúť. Ak sa vám niečo podarí, určite nám dajte o tom vedieť.

Zdroj