Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 2 min.
  • 23.11.2016

Tesla vyrobí elektrinu pre celý ostrov

Tesla vyrobí elektrinu pre celý ostrov
Zdroj | SolarCity
Juraj Procházka
Tesla vyrobí elektrinu pre celý ostrov
Zdroj | SolarCity
Zdroj | SolarCity

Ostrovné siete sú na odľahlých ostrovoch bežnou záležitosťou. Dôvod? Je často nemožné, alebo neekonomické spojiť ich vysokonapäťovým káblom s rozvodnou sústavou na pevnine.

Pozrite si

Tesla ukázala solárne strechy – iné a lepšie

Platí to aj v prípade, ak si elektrinu vyrábajú konvenčným spôsobom – v tepelných elektrárňach, alebo diesel agregátmi.

V nižších zemepisných šírkach, kde je stabilné počasie a veľa slnečných dní však býva výroba elektriny zo slnka veľkou výhodou.

Pozrite si

Tesla a Panasonic chcú energetickú revolúciu

Okrem iného aj preto, že elektrina vyrobená pomocou motorových generátorov je enormne drahá a fotovoltaika tu hravo prekoná takzvanú sieťovú paritu.

Zaujímavý projekt ohlásila po akvizícii SolarCity Tesla. Na ostrove Ta’u (Americká Samoa) pokryje celú tamojšiu spotrebu elektriny výrobou pomocou solárnych panelov.

Pozrite si

Tesla má apetít – po SolarCity kupuje nemecký Grohmann Engineering

Tesla za týmto účelom na ostrove postavila solárnu farmu s výkonom 1,4 MW, ktorá podľa stránky SolarCity pokrýva „takmer 100 percent“ tamojšej spotreby. Okrem 5 328 solárnych panelov je však rozhodujúcim prvkom energetického systému 60 záložných batérií Tesla Powerpack. S nimi získa ostrov energetickú rezervu s celkovou kapacitou 6 MWh.

Zdroj | SolarCity

Batérie tak dokážu plne pokryť dopyt po elektrine nielen v noci, ale kapacita zodpovedá trojdňovej spotrebe elektriny na ostrove. Keďže Ta’u má veľa slnečných dní v roku, s elektrinou by nemal byť problém.

Pozrite si

Solárnu farmu v Černobyle postaví Čína

Projekt bol financovaný Úradom pre hospodársky rozvoj Americkej Samoy, agentúrou pre ochranu životného prostredia a ministerstvom vnútra a mal by mať pre ostrov výrazný ekonomický efekt.

Očakáva sa, že nový energetický systém ušetrí ročne viac ako 109 500 galónov (414 503 litrov) nafty, ktorá by sa spotrebovala na výrobu elektriny v diesel agregátoch, nehovoriac o environmentálnom prínose. Všetku naftu bolo doteraz nutné na ostrov dopraviť loďou, čo bude, našťastie, minulosťou.

Zdroj