Reklama

Tesla ukázala solárne strechy - iné a lepšie

Zdroj | Tesla
Juraj Procházka
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Ohlasovanú novinku, ktorú chce vyrábať vo svojej sesterskej firme SolarCity (kým nedôjde k avizovanému zlúčeniu), predstavil Elon Musk 28. októbra. Štyri domy so strechami pokrytými vždy iným typom fotovoltaických šindľov pôsobili opticky absolútne „nezávadne“, alebo, ak chcete, nenápadne.

Pozrite si

Tesla chce kúpiť SolarCity za 2,8 mld. dolárov

Kým účastníci nevedeli, že je čosi inak, málokto postrehol, že strechy sú pokryté inou, než tradičnou krytinou. O to Elonovi Muskovi ide – vyrobiť strechy, ktorých celá plocha by mohla produkovať elektrinu a nepôsobili by pritom rušivo.

Elektrina by sa skladovala v zásobníkoch Powerwall a nabíjala by aj elektromobil zaparkovaný v garáži. Aj ten môže čiastočne poslúžiť ako núdzový zdroj elektriny.

Zdroj | Tesla

Víziu majú pomôcť naplniť solárne šindle, ktoré bude Tesla vyrábať v štyroch rôznych prevedeniach pod značkou Tesla Solar (po zlúčení so SolarCity) a dodávať ich priamo užívateľom. Pokiaľ je to pravda, mení sa trochu filozofia firmy SolarCity, ktorá sa prezentovala ako dodávateľ komplexných riešení v oblasti fotovoltaiky, nielen ako prostý výrobca panelov. Pri masovej výrobe však budú inštaláciu musieť robiť externí dodávatelia.

Pozrite si

Tesla a Panasonic chcú energetickú revolúciu

Na vývoji solárnych šindľov spolupracuje Tesla s firmou 3M, ktorá je dodávateľom špeciálneho poťahu. Ten zabezpečí príjemný vzhľad a maskovanie a zároveň vysokú odolnosť voči počasiu. Otázne je, nakoľko povrchová úprava ovplyvní účinnosť solárnych článkov.

Zdroj | Tesla

Tesla predstavila aj novú verziu záložných batérií Powerwall V2.0 s dvojnásobnou kapacitou 14 kWh, zabudovaným invertorom a výkonom 7 kW. Takýto zdroj utiahne energetický príkon reálnej domácnosti a nebude sa treba obávať zapnúť rýchlovarnú kanvicu, keď práve beží práčka súčasne s umývačkou riadu. Cena nového zdroja bude 5 500 USD.

Pozrite si

Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

Scott McIntyre, výkonný šéf spoločnosti Solar Energy Management, uviedol pre Los Angeles Times, že integrované solárne strechy sú tým kľúčom, ktorý mení pravidlá hry. „To, čo sa Tesla-SolarCity snažia vytvoriť, je esteticky atraktívne. Má skvelý marketingový stroj a vie rozpútať „nákupný ošiaľ“. Užitočný ošiaľ“, povedal McIntyre. Nedá sa s ním nesúhlasiť.

A na záver to najlepšie: po odrátaní ceny elektriny, ktorú nebude treba platiť rozvodným spoločnostiam, vyjde strecha zo solárnych šindľov lacnejšie, než klasická.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.