Reklama

Tesla Model Y má na Slovensku historicky najnižšiu cenu! Nie je to už dumping?

Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Americká spoločnosť Tesla, ktorú na Slovensku poznáme hlavne vďaka jej elektromobilom, opätovne znižuje ceny svojim modelov aj v Európe. A keďže sme jej súčasťou, nižšie ceny sú aj u nás.

Aktuálne sa zlacnenie dočkalo svetovo najpredávanejšieho elektromobilu sveta, Tesla Model Y, ktorý automobilka zlacnela o tisícky eur oproti minuloročným cenám. A pritom už aj tie počas roka znižovala.

Pozrite si

Keby Tesla nemala Modely 3 a Y, dnes by o nej nikto ani nevedel

Obsah pokračuje pod reklamou

Momentálne si tak môžete kúpiť Tesla Model Y za cenu len 35 990 € bez DPH a poplatkov, čo v konečnej cene činí 44 tisíc eur aj pár drobných! Vďaka zľave 4 000 € oproti cene z konca roka je tak Tesla Model Y RWD aktuálne najlacnejším elektromobilom s dielne Tesla. Jej cena je nižšia ako cena nedávno faceliftovaného Modelu 3. Ten vo verzii RWD stojí 36 490 € (bez DPH a poplatkov).

Zdroj | Tesla

Zlacnenie sa nedotklo len základného modelu, ale aj vyšších verzií. Model Y Long Range s dojazdom 533 km a výkonom až extrémnych 378 kW stojí 41 990 € bez DPH, resp. necelých 51 300 € s daňou a poplatkami.

Top verzia Model Y Performance so zníženým podvozkom, lepšími kolesami a výkonom 398 kW, ktorý ju vystrelí na stovku za 3,7 sekundy sa u nás predáva za 47 490 € bez DPH, resp. necelých 57 900 €. Aj tento model poteší dojazdom cez 500 km.

Pozrite si

Tesla je v Nórsku taká populárna, že ju už aj zakazujú

Extrémne zlacnenie nie je náhodné a ani nemusí ísť o dumping. Tesla už dávnejšie potvrdila, že vyrobiť jeden elektromobil stojí zhruba 36 000 dolárov, čo je pri aktuálnom kurze eura voči doláru zhruba rovnaká hodnota. Rozdiel medzi oficiálnym potvrdením tejto sumy a dneškom je však značný a medzičasom sa Tesla podarilo niekoľko vylepšení výrobného procesu, ale aj samotný fakt, že neustále klesajú ceny batérií.

Napríklad aj taký Gigacasting, pri ktorom Tesla v jednom kroku vytvorí základ pre podvozok elektromobilu a nemusí ho zdĺhavo zvárať z mnohých častí. Šetrí to čas a čas sú peniaze. A keďže ich Tesla ušetrila, znížila aj výsledné ceny.

Tesla to však nerobí z lásky k ľudom, ale k svojmu podnikaniu. Čím viac elektromobilov predá, tým viac ich vyrobí. A čím viac ich vyrobí, tým nižšie výrobné náklady v prepočte na jeden kus bude mať. Gigacast nieje lacná záležitosť a musí si svoje odpracovať.

Zároveň sa už v najbližších týždňoch očakáva predstavenie faceliftu práve Modelu Y s kódovým označením Juniper. Ten nahradí aktuálny Model Y a tým sa ukončí jeho výroba. To sa ale nedá okamžite a tak má Tesla dostatok kapacít na výrobu aj prípadných novoobjednaných modelov.

Zdroj | Tesla

Pre zaujímavosť. Na Slovensku na tom cenami elektromobilov v porovnaní s Tesla Model Y nie sme zle. U nás je až 45 elektromobilov lacnejších ako najlacnejšia Tesla. Ani jeden z nich ale nedosahuje parametre Tesly Model Y už v základe. Dojazd 455 km a výkon 220 kW nemá nikto s lacnejšej konkurencie, nehovoriac o vyšších verziách Modelu Y, ktoré prekonávajú aj 2x tak drahé elektromobily.

Tesla Model Y je tak aktuálne jeden z najlepších elektromobilov s pomerom cena/výkon/dojazd čo si na Slovensku môžete kúpiť. Konkurencia bude mať čo robiť dobehnúť Teslu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.