Ako si vedú nové Samsung Galaxy Watch3 v porovnaní s Apple Watch 5?

ZDROJ | Samsung, Apple

V stredu Samsung predstavil úplne nové smarthodinky Galaxy Watch3. Neprinášajú revolučné zmeny, ale presne toto isté sme konštatovali minulý rok na jeseň pri pohľade na Apple Watch Series 5. Porovnali sme oba modely. Čo sme zistili?

Napriek tomu, že smartfónovému svetu dominuje operačný systém Android, ani jedny z našich hodiniek na ňom nebežia, každé majú vlastný proprietárny OS. Pri Apple to ani tak neprekvapuje, no zdá sa, že aj Samsung vyvinul šikovný a stabilný systém, ktorý je naozaj funkčný. Dokazuje nám to už od roku 2014, keď prišiel na trh model Samsung Galaxy Gear 2. Mimochodom, bol som jeho dlhoročným spokojným majiteľom.

Keď sme už pri OS, môžeme pripomenúť, že zatiaľ čo všetky smarthodinky od Samsungu spárujete s Android aj iOS, pri Apple Watch sa vám to podarí len s iPhone.

Pozrite siTrh so smart hodinkami dosahuje rekordné čísla, polovicu tvoria Apple Watch

Nájdi 3 rozdiely

Samsung Watch3, ako aj Apple Watch Series 5 sú k dispozícii v dvoch veľkostiach, oba modely si tiež viete zadovážiť s podporou LTE. Je tu však niekoľko rozdielov, Apple Watch s LTE na Slovensku oficiálne nielenže nekúpite, ale ani si neaktivujete túto službu. Pri Samsungu to problém nie je. ESIM už podporuje okrem Orange aj O2.

ZDROJ | Apple

Opačná situácia nastáva v prípade merania EKG. Táto nová funkcia u Samsungu na Slovensku nie je zatiaľ podporovaná. Apple Watch si procedúrou schvaľovania prešiel už v predchádzajúcej generácií, v najnovšom modeli si používatelia môžu „natočiť“ EKG kedykoľvek sa im zachce.

Pozrite siČo je to Apple Pay, ako službu nastaviť a ako pomocou nej platiť?

Ďalším rozdielom, opäť v prospech Apple, je podpora bezkontaktného platenia. Samsung síce podporuje Samsung Pay, táto služba ale nie je na Slovensku k dispozícii. Zákazníci s Apple Watch môžu pohodlne platiť minimálne s 12 slovenskými bankami.

ZDROJ | Samsung

V tabuľke dole si môžete pozrieť parametre oboch smarthodiniek.

Samsung Galaxy Watch3
Apple Watch Series 5
Veľkosť 42,5 x 41 x 11,3 mm (41 mm model) alebo 46,2 x 45 x 11,1 mm (45 mm model), 48,2 g (40 mm) alebo 53,8 g (45 mm) 40 x 34 x 10,7 mm (40 mm model) alebo 44 x 38 x 10,7 mm (44 mm model), 39,8 g (40 mm) alebo 47,8 g (44 mm)
Displej Super AMOLED displej, 360 x 360 (41/45 mm model) 1,2"/1,4", Always-on display, ochrana Corning Gorilla Glass DX OLED Retina displej druhej generácie s Force Touch, 394 x 324 (40 mm) alebo 448 x 368 pixelov (44 mm), jas max. 1 000 nitov, Always-on display
Hardvér 2-jadrový, Cortex-A53 1,15 GHz, GPU Mali-T720, 1 GB RAM/8 GB ROM, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, Wi-Fi (802.11b /g/n 2,4 GHz), barometer, snímač tepovej frekvencie, snímač EKG, akcelerometer, gyroskop, snímač vonkajšieho jasu, kompas, LTE pomocou e-SIM, batéria Li-Ion 247/340 mAh, IP68, MIL-STD-810G kompatibilný 2-jadrový, 64-bitový procesor S5, 1 GB RAM/32 GB ROM, bezdrôtový čip W3, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, GALILEO a GZSS, TE a UMTS na mobilných modeloch GPS +, Wi-Fi (802.11b /g/n 2,4 GHz), barometer, snímač tepovej frekvencie 2. generácie, snímač EKG, akcelerometer, gyroskop, snímač vonkajšieho jasu, digitálna korunka, kompas, LTE pomocou e-SIM, batéria Li-Po 245/296 mAh
Softvér Tizen Based Wearable 5.5 watchOS 6
Cena od 429 € od 459 €

Ako vidíte, cenovo sú takmer na rovnakej úrovni. Podobne ako pri smartfónoch, už ani pri hodinkách neplatí, že Apple vyjde používateľa viac. Hodinky majú približne rovnaké rozmery, v oboch je 2-jadrový procesor, OLED, resp. AMOLED displej a batérie s podobnými kapacitami.

Pre používateľa je zaujímavá interná pamäť, zatiaľ čo v Samsungu je to len 8 GB, do Apple Watch sa zmestilo štyrikrát viac, až 32 GB. Pre tých, ktorí radi počúvajú hudbu z hodiniek, je to podstatný údaj, ostatným smrteľníkom zrejme postačí aj menšie úložisko.

Pozrite siInteligentné hodinky: Ako a podľa čoho si z nich vybrať?

Verdikt

Samsung Galaxy Watch3, ako aj Apple Watch Series 5 sú rozdielne hodinky od popredných výrobcov. Ponúkajú však natoľko podobné funkcie a služby za takmer rovnakú sumu, že dôvôdom na ich kúpu zrejme nebudú ich vlastnosti, ale skôr dizajn a podpora OS.

ZDROJ | Apple

Ak totiž vlastníte telefón bežiaci na Androide, môžete na Apple Watch rovno zabudnúť. Naopak, majitelia iPhonov si môžu vyberať medzi vlastnou značkou, alebo sa môžu porozhliadnuť aj po konkurencii.

Z vlastných skúseností môžeme povedať, že či si už vyberiete Samsung, alebo Apple, chybu určite neurobíte. Získate kvalitné hodinky s množstvom funkcií, ktoré vám pomôžu so sledovaním vášho zdravia, poskytnú prehľad o prichádzajúcich hovoroch či správach a v neposlednom rade ukážu presný čas.

ZDROJ | Samsung

Komentáre k článku