Reklama

Čo je to Apple Pay, ako službu nastaviť a ako pomocou nej platiť?

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Včera sa klienti slovenských bánk dočkali oficiálneho spustenia platobnej služby Apple Pay. Ako ju nastaviť na iPhone, iPade, Macu alebo Apple Watch?

V skratke…

Apple Pay je platobná služba, ktorá umožňuje vykonávať platby v obchodoch a na internete pomocou digitálnej kópie vašej platobnej karty. V obchodoch tak s Apple Pay platíte rovnako, ako s bežnou bezkontaktou platobnou kartou.

Pre použitie platobnej služby Apple Pay musíte splniť niekoľko podmienok. V prvom rade musíte byť klientom banky, ktorá už začala Apple Pay podporovať. Kompletný zoznam bánk nájdete v našom samostatnom článku.

Ďalšou podmienkou pre používanie služby je vlastnenie kompatibilného zariadenia. Apple Pay funguje na každom iPhone s Face ID a Touch ID okrem modelu 5s, každom iPade s Face ID alebo Touch ID, každej generácii hodiniek Apple Watch a najnovších počítačoch Mac s Touch ID odomykaním.

Zdroj | Apple

Ak tieto podmienky spĺňate, teraz si už len stačí otvoriť aplikáciu Wallet na vašom zariadení alebo v nastaveniach otvoriť sekciu Wallet a Apple Pay. V prvom prípade klepnete na tlačidlo “+”, v tom druhom na tlačidlo “Pridať kartu“.

Wallet vás celým procesom pridania karty prevedie. Kartu môžete nasnímať pomocou kamery, alebo jej údaje zadať do aplikácie manuálne. Po úspešnom pridaní karty do vášho zariadenia ňou môžete začať okamžite platiť.

Upozornenie: Apple Pay pre svoje fungovanie vyžaduje službu iCloud, ktorá je súčasťou každého zariadenia od Apple. Ak napríklad na pracovnom zariadení nemôžete mať iCloud povolený, nebude vám fungovať ani Apple Pay. Za upozornenie na túto podmienku ďakujeme nášmu čitateľovi Marekovi T.

Platenie pomocou Apple Pay

Na iPhone X a novšom stačí dvakrát stlačiť bočné tlačidlo, nechať si zosnímať tvár pomocou Face ID a priložiť iPhone k platobnému terminálu. Na iPhone 8 a starších stačí položiť prst na čítačku odtlačkov Touch ID a následne priložiť iPhone k terminálu. Ten následne iniciuje a vykoná bezkontaktnú platbu.

Zdroj | Apple

Na hodinkách Apple Watch to funguje podobne, ako na iPhone X a novších. Pred platbou stačí dvakrát stlačiť bočné tlačidlo pod digitálnou korunkou a následne hodinky priložiť k terminálu. Na iPade a Macu môžete pomocou Apple Pay platiť len na internete a v aplikáciách.

Je to bezpečné?

V istých smeroch sú platby pomocou Apple Pay dokonca bezpečnejšie, než platby bežnou kartou. Každá platba cez túto službu totiž musí byť potvrdená niektorým z autentifikačných prvkov, či už odtlačkom prsta, tvárou alebo kódom.

Pri platbe dokonca nie sú používané ani vaše skutočné údaje o platobnej karte. Apple Pay namiesto toho pre každú platbu vytvorí unikátny token, pomocou ktorého je platba overená anonymne. Na bločku by ste tak posledné 4 číslice vašej kreditnej karty hľadali márne.

Čo ak zariadenie stratím?

Vaše zariadenie a samotné platobné karty v prvom rade chráni Face ID, Touch ID alebo váš vlastný kód. Ak teda cudzia osoba nepozná váš bezpečnostný kód, s vašim zariadením nič nezaplatí.

Pozrite si

Ako nájsť stratený iPhone?

V prípade straty alebo krádeže by ste však mali využiť službu Nájsť môj iPhone, pomocou ktorej môžete zariadenie prepnúť do režimu Stratené. Tým sa na danom zariadení deaktivuje Apple Pay. Ak službu aktivovanú nemáte, najlepším riešením bude deaktivácia karty cez vašu banku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.