11 najzaujímavejších Windows 10 Creators Update noviniek

ZDROJ | Microsoft

Očakávaný príchod aktualizácie operačného systému Windows 10 označenej ako Creators Update prinesie množstvo noviniek. Pozreli sme sa na tie najzaujímavejšie.

Podľa najnovších správ je príchod aktualizácie naplánovaný na apríl tohto roka, aj keď prvé dohady a plány ukazovali na marec. Uvidíme, či spoločnosť dodrží stanovený termín.

Dnešným dňom sa objavil na Windows blogu komplexný príspevok popisujúci zmeny, na ktoré sa môžu tešiť účastníci takzvaného Insider Programu. Avšak finálna verzia by mal byť ešte o niečo bohatšia.

3D obsah

Jednoznačne najväčšou novinkou bude možnosť pracovania s 3D obsahom, ktorý bude dostupný nielen v dobre známom nástroji Paint (Skicár), ale aj v aplikácii Power Point, ktorú si obľúbili nielen študenti.

Pozrite siNová aktualizácia Creators Update prinesie do Windows 10 zaujímavé novinky

https://youtu.be/Itc5ihHDAnY

K dispozícii je tiež celá databáza tvorby iných používateľov s možnosťou implementovania ich výtvorov do svojho diela. Po finálnych úpravách sa môžete pochváliť napríklad na sociálnej sieti Facebook alebo vytvoriť jedinečnú prezentáciu v spomínanom programe Microsoft PowerPoint.

Čo by to však bola za 3D tvorba, ak by chýbala možnosť prezerania výtvorov v skutočnom 3D. Vlastníci približne 3-tisícového Hololens AR headsetu si určite prácu na trojrozmerných projektoch užijú viac ako bežní smrteľníci.

Holografický interface

Po predstavení tretieho rozmeru spoločnosť potvrdila taktiež veľmi zaujímavú novinku. Veľká aktualizácia so sebou prinesie možnosť práce s holorafickým rozhraním prostredníctvom Windows 10 VR headsetov. Tie by mala vyrábať spoločnosť HP, Dell, Lenovo, Asus a Acer s cenou okolo 300 eur.

Pozrite siAké sú možnosti využitia okuliarov Microsoft HoloLens?

Redukcia modrého svetla

Práca vo večerných hodinách so smartfónom je v súčastnosti príjemnejšia vďaka redukcii modrého svetla. Vývojári s medzinárodnej spoločnosti Microsoft vidia prínos aj v desktopovom svete a určite aj v prípade používania ultrabookov či notebookov.

Zabudované vysielanie

Používatelia Windows 10 majú už teraz k dispozícii hranie Xbox One hier na svojom počítači prostredníctvom streamovania obsahu z konzoly.

Nová aktualizácia však posúva túto oblasť ešte ďalej. Možno už viete, že Microsoft odkúpil streamovaciu službu Beam, ktorá v aktualizácii umožní používateľom jednoduchý prístup k spusteniu prenosu svojich herných zážitkov.

Plná podpora Stylusu vo Worde

Na základe prezentačného videa môžeme tvrdiť, že už čoskoro bude možné tvoriť obsah v programe Microsoft Word prostredníctvom pera a dotykovej obrazovky. Za zmienku stojí aj nami recenzované zariadenie Lenovo Yoga Book, ktoré ponúka obdobnú funkciu, vysokú výdrž a Wacom technológiu.

Pozrite si10 tipov pre Microsoft Word, o ktorých ste nevedeli

Creators Update
ZDROJ | Microsft

Náhľad kariet

Trhu webových prehliadačov jednoznačne dominuje Google Chrome (73,7%), no aj napriek tomu sa Microsoft stále snaží vylepšiť svoj nový Edge.

Creators Update
ZDROJ | Microsft

Funkcia ,,tab preview bar“ umožňujúca zobrazenie náhľadu otvorených kariet by sa určite hodila aj do spomínaného prehliadača Google Chrome. Prezeranie je možné prostredníctvom kolečka na myši, touchpadu či prostého dotyku prsta v prípade používania dotykového displeja.

Karta kontaktov

Aktívni používatelia programu Microsoft Outlook pravdepodobne ocenia pridanie komplexného okna pre zvolený kontakt. Všetky dôležité informácie o danej osobe tak nájdete na jednom mieste.

Creators Update
ZDROJ | Microsft

Taktiež bude doplnená možnosť pripnutia kontaktu na panel úloh. Vďaka tomu a funkcii drag and drop získa používateľ jednoduchý spôsob posielania dokumentov kolegom alebo iným osobám v adresári.

Prehľadnejšie Štart menu

Microsoft sa pustil aj do vylepšenia dlaždíc v ponuke Štart, ktoré v predchádzajúcej verzii Windowsu neboli príliš obľúbené, čo viedlo k rozšíreniu aplikácií ponúkajúcich pôvodné zobrazenie z Windows 7.

Creators Update
ZDROJ | Microsft

Prichádzajúca aktualizácia sa bude snažiť zvýšiť popularitu ,,štvorcov“ aj tým, že ponúkne možnosť ich praktického zbalenia do špecializovanej dlaždice.

Groove Music Maker

Tak ako sa bude Microsoft snažiť presadiť službu Beam na poli streamovania, tak podobne to bude vyzerať aj s aplikáciou Groove Music. Ešte začiatkom minulého roka ste mohli postrehnúť v našich rýchlych spravách, že Microsoft opäť nakupoval. Prekvapivo kúpil appku Groove. Nejde ale o odkúpenie vlastnej služby Groove, ale o aplikáciu Groove od štúdia Zikera, informoval portál VentureBeat.com.

Pozrite siMicrosoft v roku 2016 nakupoval za viac než 29 miliárd dolárov

Creators Update
ZDROJ | Microsft

Nová aktualizácia by mala na základe prezentačného videa priniesť nástroj Groove Music Maker, ktorý sa javí ako jednoduchá alternatíva pre začínajúcich tvorcov.

Vylepšené Akčné centrum

Bez zmien sa nezaobišlo ani takzvané ,,Action Menu“. Najväčšou zmenou je pridanie ovládača hlasitosti a jasu známeho zo súčasných smartfónov. V zásade však celá ponuka vyzerá prehľadnejšie a zároveň jednoduchšie na ovládanie.

Creators Update
ZDROJ | Microsft

Témy pre Windows 10 v Store

Novinka, ktorá nepatrí medzi to najlepšie, čo aktualizácia Creators Update prinesie, no určite poteší. Niektoré zaujímavejšie témy ale nebudú zadarmo. Môžeme predpokladať menší poplatok do sumy troch eur.

Creators Update
ZDROJ | Microsft

Tešiť sa môžete na vizuálne spracovanie založené na dizajne hry Minecraft či League of Legends. Určite však nebudú jediné a taktiež môžeme očakávať hlbšie prepojenie s úspešnou konzolou Xbox One.

Verím, že sme vám aspoň čiastočne priblížili Creators Update, od ktorého si mnohí sľubujú len to najlepšie. V komentároch uvítame ďalšie typy na zaujímavú tému a taktiež aj vaše poznatky k problematike.

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku