Reklama

Taliansky NExT vyvinul modulárny e-bus. Nahradí električky?

Zdroj | NExT
Juraj Procházka
Zdroj | NExT
Zdroj | NExT

Mestská hromadná doprava má oproti individuálnej automobilovej nepopierateľne nižšiu ekologickú záťaž a jej elektrické verzie (električky, trolejbusy, metro) majú dlhodobú tradíciu. Vyžadujú však budovanie infraštruktúry, čo v mnohých mestách, alebo štvrtiach nie je ekonomické. To je priestor pre elektrobusy.

Taliansky startup NExT, ktorý založil Tommaso Gecchelin, absolvent fyziky a priemyselného dizajnu, vytvoril koncept zaujímavého e-busu. Volá sa Next Modular Vehicles a je to prvý elektrobus s modulárnou koncepciou. Bude ho možné prispôsobiť akejkoľvek kapacitnej potrebe, takže nahradí veľké kĺbové autobusy, ale bude ho možné v prípade potreby aj zmenšiť odobratím „vagónov“.

Pozrite si

Svetové prvenstvo: V Škótsku začali premávať autonómne autobusy

Obsah pokračuje pod reklamou

Spoločnosť NExT má prevádzkovú kanceláriu v Dubaji a táto stratégia už priniesla ovocie. Aktuálne firma získala investičnú zmluvu v hodnote 2,5 milióna eur vstupom spoločnosti Paradigma Management Consultancies LLC zo Spojených arabských emirátov (UAE) do svojej akcionárskej štruktúry.

Zdroj | NExT

Modulárny e-bus futuristického tvaru Next Modular Vehicles je navrhnutý tak, aby bol schopný reagovať na potreby verejnej dopravy a dal sa v prípade potreby nakonfigurovať na rôzne prepravné kapacity. Môže byť použitý ako jeden „vagón“, alebo v podobe prepojenia viacerých modulov v závislosti od aktuálnej potreby prepravy.

Napríklad počas dopravnej špičky môže bus začať jazdiť s piatimi, alebo s viacerými modulmi. V prípade prepojenia niekoľkých modulov môže byť prepravná kapacita rovnaká ako pri 18-metrovom autobuse alebo dokonca električke, pokiaľ dopravná trasa umožní spojiť viac ako 5 modulov. V čase slabej prevádzky bude možné niekoľko modulov odpojiť a jazdiť s menšou konfiguráciou dvoch alebo troch modulov. Ostatné sa zaparkujú a opäť sa nasadia, keď to bude potrebné.

Zdroj | NExT

Podľa tlačovej správy bude Paradigma Management Consultancies LLC a jej partneri podporovať prechod modulárnych e-busov do prevádzky v Spojených arabských emirátoch. Okrem finančnej injekcie k tomu prispeje aj poskytnutie montážnych priestorov, obchodných kontaktov a kvalifikovaného personálu pre výrobu. Technické detaily ako je kapacita batérie, alebo dojazd na jedno nabitie zatiaľ nie sú známe.

Pozrite si

Bratislava jazdí na vodíkových autobusoch

Projekt je síce v predvýrobnom štádiu, ale vďaka získanej investícii a podpore Paradigma Management Consultancies LLC je na dobrej ceste k realizácii. Podľa Tommasa Gecchelina, zakladateľa, generálneho a technického riaditeľa spoločnosti NExT by tento nový dopravný model mohol priniesť revolúciu do MHD.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.