Na prvý pohľad veľká sláva, ale nakoniec je to stále len ďalší krôčik k úplne autonómnej doprave. „Prvá britská autobusová doprava bez vodiča prepravuje cestujúcich z Edinburghu cez Forth Road Bridge“, tak znejú titulky britských médií (napríklad v článku v Edinburgh Live).
Včera, 15. mája, bola v Škótsku spustená naplno doprava pasažierov v autonómnych autobusoch, čo sa považuje za svetové prvenstvo, aj keď testy v mnohých krajinách prebiehajú už roky.
Trasa autobusovej linky o dĺžke 14 míľ (22,5 km) vedie z Ferry Toll do Edinburghského parku. Flotila piatich vozidiel Alexander Dennis Enviro200AV vybavených senzormi prekoná 14-míľovú trasu v zmiešanej premávke rýchlosťou až 50 míľ za hodinu (80 km/h).
Päť jednopodlažných autonómnych autobusov pre 36 pasažierov bude mať prepravnú kapacitu približne 10 000 cestujúcich týždenne. Jedným z prvých pasažierov, ktorí absolvovali vo vozidlách Stagecoach cestu na linke medzi Ferry Toll pri Inverkeithingu, Fife a Edinburgh Parkom, bol škótsky minister dopravy Kevin Stewart. Keď vodič prvýkrát zdvihol ruky z volantu, K. Stewart ubezpečil ostatných cestujúcich, že sa cíti „veľmi bezpečne“.
Ako to však pri súčasných autonómnych vozidlách obvykle chodí, v kabíne majú stále nejakú tú „bezpečnostnú poistku“. Autonómne autobusy v Škótsku nie sú výnimkou. Na sedadle vodiča bude sedieť bezpečnostný vodič, ktorý má dohliadať nad technikou, a takzvaný kapitán autobusu pomôže cestujúcim s nastupovaním, nákupom lístkov a odpovie na otázky.
Vláda Spojeného kráľovstva uviedla, že projekt CAVForth bude prvou verejnou autobusovou dopravou v plnej prevádzke s autonómnymi vozidlami. Služba bude fungovať v skúšobnej prevádzke do roku 2025.
Spoločnosť Stagecoach UK verí, že autonómne autobusy zlepšia bezpečnosť znížením reakčných časov a zlepšia efektivitu optimalizáciou zrýchlenia a spomalenia. To by malo podľa odhadov priniesť výrazné úspory energie a znížiť opotrebovanie vozidla.
„Vzrušujúci míľnik“, ktorým je podľa britských médií tento pilotný projekt autonómnej autobusovej dopravy, zas úplne prelomový nie je. Skutočným míľnikom budú až spoľahlivé autonómne vozidlá, ktoré nebudú potrebovať garanciu bezpečnostného vodiča, ani žiadneho iného personálu na palube. Na druhej strane, je tiež nutné, aby sa verejnosť zbavila obáv a predsudkov a autonómne vozidlá dokázala akceptovať.