Recykláciu plastov vnímame ako ekologický počin, keďže vďaka viacnásobnému použitiu nekončia na skládkach, či dokonca v prírode. Ale, ako sa hovorí: „Nie je všetko zlato, čo sa blyští“. Často tiež platí, že „cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami“. Istú formu pekla môžu predstavovať aj čierne plasty z recyklátu, ktoré sa používajú od hračiek cez kuchynský riad až po nádoby na jedlo.
Vedci objavili toxické chemikálie zakázané pre ich spojenie s rakovinou v mnohých bežných domácich potrebách. Takzvané spomaľovače horenia môže mať vážne zdravotné riziká. Ukazuje sa, že niektoré plasty je vhodnejšie namiesto recyklácie spracovať inak, napríklad na chemické suroviny pre syntetické palivá.
Na bezpečnosť plastov používaných v domácnosti, vrátane kuchynských potrieb a hračiek, a vo verejnom stravovaní (obaly a nádoby na jedlo) si posvietili vedci z organizácie Toxic-Free Future.
„Už pred začatím tejto štúdie sme vedeli, že nie je dôvod, aby predmety prichádzajúce do styku s potravinami, kuchynské náčinie alebo hračky obsahovali škodlivé spomaľovače horenia,“ vysvetlila vo svojej správe hlavná autorka štúdie Megan Liu.
Brómované spomaľovače horenia (BFR) sú rôznorodou skupinou organických zlúčenín brómu, ktoré sa používajú ako prísada do horľavých materiálov (plasty, textílie atď.) s cieľom obmedziť ich horenie a zlepšiť požiarnu bezpečnosť. BFR sa používajú napríklad v elektronike, v podlahových krytinách a podobne. Brómované spomaľovače sú však toxické a z výrobkov sa uvoľňujú.
Megan Liu a jej kolegovia objavili deväť toxických spomaľovačov horenia v domácich potrebách obsahujúcich čierny plast. Niektoré z položiek mali vysoké koncentrácie chemikálií, až 2,3 % hmotnosti.
V 70 % testovaných vzoriek našli stopy deka-BDE, retardéra zakázaného Agentúrou pre ochranu životného prostredia v roku 2021. Našli sa však aj novšie retardéry, vrátane chemikálie narúšajúcej hormóny, ktorá bola nedávno zistená v ľudskom materskom mlieku.
Podľa Liu-ovej, vedeckej a politickej manažérky environmentálnej skupiny Toxic-Free Future, sa nebezpečné chemikálie pravdepodobne dostávajú do domácich potrieb prostredníctvom zlých recyklačných postupov.
Niektorí výrobcovia elektroniky používajú vo svojich výrobkoch vysoko nebezpečné spomaľovače horenia a výskumníci považovali za pravdepodobné, že niektoré z týchto plastov s retardérmi horenia budú recyklované a dostanú sa do domácich potrieb, ako sú hračky a kuchynské náčinie. A toto podozrenie sa potvrdilo. Spomaľovače horenia spájané s rakovinou a hormonálnym narušením sa takto dostávajú do výrobkov, používaných na jedenie alebo prípravu jedla, alebo do hračiek.
Najbežnejšie spomaľovače horenia, polybromované difenylétery (PBDE), môžu narušiť vývoj mozgu u detí a sú spojené s vyšším rizikom rakoviny. Brómfenoly, ktoré sú alternatívou k PBDE, zas môžu ovplyvniť vývoj plodu a boli zistené v placente aj v materskom mlieku.
Limit EÚ pre určitý druh brómovaného spomaľovača horenia je 10 mg/kg. Tento retardér horenia je v USA zakázaný. Ale 17 z 20 testovaných čiernych plastových výrobkov pre domácnosť obsahovalo spomaľovače horenia v množstve od 40 do 22 800 mg/kg. Z nich 14 obsahovalo špecifický brómovaný spomaľovač horenia zakázaný v USA, s úrovňou 5 až 1200-krát vyššou, ako sú limity v Európskej únii. Dobrý dôvod na opatrnosť, nemyslíte?
Ak patríte k skeptikom, ktorí veria len „vede založenej na dôkazoch“, vezmite do úvahy, že štúdia bola publikovaná (okrem iného) v serióznom vedeckom magazíne Chemosphere a nie je jediná. Podobné varovania sa už pred štyrmi rokmi objavili napríklad v správe spoločnosti Zhejiang Ruico Advanced Materials Co, Ltd.
Liu ponúkla niekoľko rád, ako sa vyhnúť kontaminácii rezíduami retardérov horenia. Vyhnite sa čiernym plastom tam, kde ide o potraviny a deti, vymeňte svoje čierne plastové kuchynské náčinie za drevené alebo nerezové a používajte sklenené, porcelánové, alebo keramické nádoby namiesto opätovného používania čiernych plastových nádob na jedlo.