Reklama

Slovenská Eurex Energy má unikátnu technológiu spracovania plastového odpadu

Zdroj | Eurex Energy
Juraj Procházka
Zdroj | Eurex Energy
Zdroj | Eurex Energy

Podľa OECD sa celosvetovo recykluje menej než 10 % plastov. Časť plastov sa spáli, ale každoročne ide na skládku asi polovica zo 400 miliónov ton plastového odpadu na svete. Samotná recyklácia PET plastov je síce fajn, ale celkovú situáciu s plastovým odpadom nevyrieši.

Problémom tradičnej mechanickej recyklácie je postupná degradácia materiálu, takže výsledné plastové vločky je možné pre ďalšiu výrobu použiť len približne dva- až trikrát.

Plastový odpad je dnes jedným z najväčších problémov pre životné prostredie. Podľa Eurostatu sa len v Európe ročne vyprodukuje asi 60 miliónov ton plastov, no zrecyklovať sa darí len zhruba 40 %. Riešením môže byť nová technológia na recykláciu a zhodnocovanie plastov chemicko-termickými procesmi od slovenskej spoločnosti Eurex Energy. V areáli podniku Chemosvit vo Svite vznikla po niekoľkých rokoch intenzívneho výskumu a vývoja pilotná linka, ktorá dokáže rozložiť plasty na uhľovodíkové frakcie, ďalej využiteľné ako chemické suroviny.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Enzým rozloží plasty a umožní recyklovať textil aj PET fľaše

EÚ chce od roku 2027 povinne časť odpadu premieňať na energie. Kapacity a technológie na spracovanie plastov však chýbajú. Polovica odpadu určeného na recykláciu sa dnes vyváža do tretích krajín. V minulosti im dominovala Čína, no tá už dovoz plastového odpadu zakázala.

Výstupom zo slovenskej linky Eurex Energy môžu byť certifikované druhotné palivá vhodné ako náhrada palív z fosílnych zdrojov, napríklad do  kogeneračných jednotiek, uvádza šéf spoločnosti, Vladimír Daniška. Technické riešenie umožňuje dosiahnuť takú čistotu kvapalných látok, že môžu byť priamo použité v chemickej výrobe.  Navyše časť neskondenzovateľných plynov využije na ohrev, čo znižuje spotrebu energie.

Zdroj | Eurex Energy

Pri výskume a vývoji technológie pre kontinuálnu chemickú recykláciu plastov termickými procesmi boli kľúčovými partnermi Eurex Energy spoločnosti Chemosvit Group a Siemens.

Skupina Chemosvit je ideálna na nasadenie pilotnej linky Eurex Energy, pretože sama produkuje veľký objem odpadu a spotrebúva množstvo energie. Do skupiny patrí aj strojárska firma Chemosvit Strojchem, ktorá bude linky na chemickú recykláciu plastov pre ďalších zákazníkov z celého sveta priamo vyrábať.

Chemickí a strojárski inžinieri s odborníkmi zo Siemensu strávili celé mesiace výskumom, vývojom a úpravou technológie pre chemickú recykláciu odpadových plastov termickými procesmi, aby bola čo najviac ekologická, automatizovaná a efektívna.

Siemens bude pre linky dodávať riadiace systémy. Podľa Mariána Filka z oddelenia Digital Industries v Siemense sú pri zavádzaní automatizácie a digitalizácie pre tento typ technológie potrebné moderné riadiace systémy s dlhou životnosťou a stabilnou podporou. Všetky tieto kritéria spĺňa systém Siemens Simatic PCS 7, ktorý je riadiacim centrom linky.

Recyklačná linka Eurex Energy používa aj ďalšie komponenty Siemens: snímače Sitrans pre meranie prietokov, teplôt či tlakov, tenzometre Siwarex, frekvenčné meniče a pohony Sinamics a komponenty Scalance a Sinema pre vzdialenú správu a diagnostiku linky.

Kompaktná linka postavená na unikátnom trojfázovom procese dokáže v prvej fáze upraviť vstupný odpad a zbaviť ho väčšiny vody a iných znečisťujúcich látok, pričom môže recyklovať všetky polyetylénové (PE) a polypropylénové (PP) plasty. Vznikne tavenina, ktorá sa v druhej fáze rozkladá v reaktore na procesný plyn pri teplote do 430 ºC.

Zdroj | Eurex Energy

Zľava: Martin Ľach (Chemosvit), Vladimír Daniška (Eurex Energy), Marián Filka (Siemens)

Výhodou systému Eurex Energy sú extrémne kompaktné rozmery. Technológia sa zmestí na plochu 150 m2 a má výšku iba 6 metrov, čo rozširuje možnosti inštalácie. Ďalšou výhodou je energetická efektívnosť. V slovenskom riešení nastáva prvotné zahrievanie polyméru na viac ako 200 ºC v extrúderi a nie v reaktore, čo je energeticky efektívnejšie. Použitie plynových infražiaričov znižuje spotrebu plynu a minimalizuje znečisťovanie ovzdušia emisiami. Linka Eurex Energy dokáže pracovať kontinuálne, takže nemá teplotné výkyvy a produkuje chemické suroviny v najvyššej kvalite.

Pozrite si

Bioplasty sú zatiaľ menším prínosom, než sme dúfali

Obsah pokračuje pod reklamou

Plne funkčná linka Eurex Energy v areáli Chemosvitu bude slúžiť na prezentáciu technológie pre  potenciálnych zákazníkov, ale pomôže aj chemickej fabrike zhodnocovať jej plastový odpad. Chemosvit vďaka tomu významne zníži náklady na energie, keďže linkou vyrobené palivo použije na výrobu elektrickej energie.

Chemosvit Strojchem dokáže ročne vyrobiť desiatky liniek na kontinuálnu recykláciu plastov pre zákazníkov Eurex Energy z celého sveta, uviedol Martin Ľach, člen predstavenstva skupiny Chemosvit. Slovensko tým prispeje k ekologickému zhodnoteniu plastového odpadu, ktorý tak nemusí končiť len v spaľovniach, alebo na skládkach, v horšom prípade v prírode.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.