Reklama

Smart hodinky do mora, alebo s ktorými modelmi sa môžete potápať?

Zdroj | Pixabay
Michal Sobek
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Leto je nezadržateľne tu a s ním sú spojené aj dovolenky pri mori. Mnohí z nás majú na ruke smart hodinky, ktoré nedávajú dole ani pri pobyte v mori. Ktoré modely ale môžete použiť aj priamo na potápanie?

Pozrite si

Nový watchOS 9: najlepší OS pre smart hodinky je zase o trochu lepší

Odolnosť voči vode sa pri hodinkách meria viacerými certifikáciami. Najznámejšou je asi označenie 5 ATM. To značí, že hodinky vydržia tlak 5 barov alebo hĺbku 50 metrov.

Zdroj | Pixabay

Pre prevod platí, že 1 Bar = 1 ATM = cca 10 m = 33ft (stôp), teda smart hodinky s odolnosťou proti vode 5 ATM vydržia tlak v ideálnych podmienkach 5 barov, čo zodpovedá tlaku v 50 metroch hĺbky.

Tak hovorí teória, ale prax je trochu odlišná. Atmosférický tlak nad hladinou je 1 bar, takže v 10 metroch pod hladinou sú to už 2 bary. Čiže pri odolnosti 5 ATM smart hodinky vydržia tlak 5 barov, čo je potápanie do hĺbky 40 metrov. To je inak aj maximálna hĺbka pre rekreačné potápanie.

Nenechajte sa však zmiasť. Aj keď takéto údaje výrobca ponúka, tak odolnosť voči vode je pri drvivej väčšine myslená ako maximálne plávanie na vodnej hladine, a tak tieto hodinky nie sú určené na potápanie, pretože ten tlak by elektronika na vašej ruke nevydržala. Neoficiálne to možné je, ale ak sa s nimi niečo stane, tak to už nevyreklamujete.

Takže na plávanie áno, na potápanie nie, resp. neoficiálne áno, ale na vlastné riziko. To však neznamená, že keď budete meter po hladinou vody a hľadať na dne mora mušle, tak smart hodinky prestanú fungovať. Máme skôr na mysli hĺbkové potápanie.

Zdroj | Pixabay

Keď takéto hodinky používate v mori alebo aj v chlórovanej vode, tak ich po aktivite vo vode nezabudnite poriadne prepláchnuť klasickou sladkou vodou. Soľ alebo chlór môžu narobiť rôzne problémy, ak ich necháte na hodinkách zaschnúť.

Pozrite si

Garmin vylepšil svoje bežecké hodinky, dostávajú obľúbenú vychytávku

Sú tu však aj potom smart hodinky, s ktorými sa môžete reálne potápať. Je ich pomerne málo a sú pre veľmi špecifickú skupinu používateľov.

Garmin Descent G1

V tomto výbere nemôže chýbať kúsok od Garminu, ktorý ponúka širokú paletu smart hodiniek určených na rôzne aktivity a séria Descent je vyrobený práve pre potápačov. My sme vybrali model Descent G1, ktorý bol predstavený len v marci tohto roka. V predaji je aj verzia so solárnym panelom.

Obsahujú podporu pre rôzne režimy potápania, od technického až po voľné potápanie s trvaním až 25 hodín. Dokonca je pripravená aj špeciálna aplikácia Garmin Dive, kde sa všetky vaše údaje zaznamenávajú. Hodinky vydržia ponor až do 100 metrov.

Aktuálnu cenu nájdete aj na Heureka.sk:

 

Huawei Watch GT 3 Pro

Novinka od Huawei bola predstavená len v polovici mája. Ide o lepšie vyzerajúceho súrodenca modelu GT 3. Môžu za to najmä použité materiály – titán, v prípade mužskej verzie a keramika, v prípade tej ženskej. Displej kryje aj odolné zafírové sklo.

Novinkou, s ktorou prišiel tento model je podpora športového režimu potápania. Hodinky majú certifikáciu IP68 aj 5 ATM a výrobca deklaruje, že hodinky vydržia potápanie do 30 metrov a dokonca si pripravil niekoľko špeciálnych režimov.

Pozrite si

TESTBOX podcast – Huawei Watch GT 3 Pro sú viac ako smarthodinky

Hodinky zobrazujú údaje o potápaní v reálnom čase, vrátane rýchlosti, hĺbky a trvania ponorov. Tréningový režim Apnoe zaznamenáva srdcovú frekvenciu, trvanie zadržania dychu a čas začiatku kontrakcie bránice, aby vám pomohol predĺžiť dobu, na ktorú môžete zadržať dych.

Aktuálnu cenu nájdete aj na Heureka.sk:

 

Suunto D5

 

Aj smart hodinky od spoločnosti Suunto patria medzi prémiové športové testery. Model D5 je priamo určený na potápanie s odolnosťou až do 100 metrov. K dispozícii sú až tri režimy ponoru. V aplikácii Suunto si môžete jednoducho prispôsobiť svoje vlastné režimy ponoru a vďaka nej môžete ľahko zdieľať vaše dobrodružstvo s priateľmi a zaznamenávať vaše potápačské zážitky.

Vzhľadovo sú viac športové ako elegantné, ale nechýbajú vymeniteľné remienky pre lepšiu personalizáciu. Výdrž by sa mala pri bežnom používaní pohybovať okolo jedného týždňa. Pri potápaní to bude okolo 7 hodín.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.