Reklama

V Austrálii už doručujú tovar a jedlo dronmi

Zdroj | Wing
Richard Pliešovský
Zdroj | Wing
Zdroj | Wing

Ak vás zaujíma takýto spôsob doručovania, treba ešte splniť jednu drobnú podmienku, vaše bydlisko musí byť v North Canberra v Austrálii.

Tento týždeň spustila spoločnosť Wing, divízia Alphabetu, prvú leteckú dopravu pomocou dronov v North Canberra. Zákazníci tejto služby si môžu objednať z miestnych obchodov rôzny sortiment. Od čerstvých potravín, horúcej kávy z kaviarne až po voľne predajné lieky. Obyvatelia si môžu tovar vybrať cez aplikáciu a nechať si ho rovno doručiť priamo domov.

Zdroj | Wing

Služba je dostupná spočiatku len vybranému okruhu asi sto domov na predmestí Crace, Palmerston a Franklin. Wing očakáva, že v najbližších týždňoch a mesiacoch sa rozšíri o ďalší okruh zákazníkov v Harrisone a Gungahline.

Doručovanie dronom bolo schválené Austrálskym úradom pre bezpečnosť civilného letectva (CASA). Podľa povolenia nemôže Wing prevádzkovať svoju činnosť cez pracovné dni pred siedmou hodinou ráno a pred ôsmou počas víkendov a sviatkov.

Pozrite si

Časopis TECHBOX sme výhercovi doručili aj s dronom! Ako?

Výhody tejto služby sú nesporné, či už ste rodič s chorým dieťaťom, alebo vám len chýba pečivo na večeru. Vďaka Wing dostanete objednaný tovar doslova v priebehu niekoľkých minút. Wing uzavrel zmluvy s niekoľkými firmami z predmestia Gungahlin, pre ktoré spolupráca znamená viac zákazníkov a väčší obrat.

Zdroj | Wing

Zaujímavo vyznieva informácia, že Wing testuje drony v Austrálii od roku 2014. V priebehu posledného roku a pol spoločnosť dodala potraviny, drogériu a drobný tovar pre domácnosť, vrátane viac ako 3 000 kusov chemikálií do príbytkov vo Fernleigh Parku a komunitách Royalla a Bonython.

Vďaka získanej spätnej väzbe dokázal Wing vylepšiť systém a logistiku tak, aby ešte lepšie vyhovoval reálnym potrebám ich zákazníkov. Spoločnosť aj naďalej ostáva v kontakte s komunitami a ukazuje im ďalšie možnosti doručovania tovaru pomocou ich služby.

Pozrite si

Doručovanie potravín dronom cez Uber? Od roku 2021 vraj áno

Wing verí, že vďaka kooperácii s miestnymi politikmi, regulačnými úradmi a samozrejme občanmi, dokáže rozšíriť prístup k službám, naštartovať ekonomiku a poskytnúť pohodlnejší spôsob nákupov aj pre obyvateľov odľahlejších lokalít. Podľa najnovších informácií Wing pripravuje zavedenie skúšobnej prevádzky aj v Helsinkách.

Je nesporné, že drony majú na profesionálnej báze veľkú budúcnosť. Na druhej strane si však dnes vieme len veľmi ťažko predstaviť stovky, či nebodaj tisícky dronov nad našimi hlavami v husto obývaných miestach. Idea niekoľkých prísne regulovaných dronov na veľkých plochách však vyzerá nesporne zaujímavo.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.