Reklama

Doručovanie potravín dronom cez Uber? Od roku 2021 vraj áno

Zdroj | Uber
Richard Pliešovský
Zdroj | Uber
Zdroj | Uber

Uber zaujal významnú úlohu v zdieľanom obchode natoľko, že tieto zmeny dostali označenie uberizácia. Pre niekoho kontroverzná firma, ktorá berie prácu taxikárom, pôsobí v 785 metropolitných oblastiach na celom svete a už dávno neponúka len prepravné služby.

Ambície Uberu ďaleko presahujú zdieľané dopravné služby. Spoločnosť len minulý týždeň oznámila, že plánuje podnikať aj v automobilovom priemysle, cudzie jej nie sú ani snahy pri rozvoji lietajúcich autonómnych taxíkoch (UberAir), Uber testuje prenajímanie elektrických skútrov a podobne.

Generálny riaditeľ spoločnosti, Dara Khosrowshahi, už v máji diskutoval na konferencii Uber Elevate o možnostiach doručovania potravín pomocou dronov. Časopis Wall Street Journal uverejnil, že Uber sa chystá spustiť túto službu už v roku 2021.

Spoločnosť začala hľadať v San Franciscu výkonného riaditeľa s potrebnými skúsenosťami aj licenciou, ktorý by mal zabezpečiť, aby boli vyhovujúce drony funkčné už na budúci rok s tým, že služba by od roku 2021 mohla komerčne fungovať na viacerých trhoch. Táto nová služba sa bude zrejme volať UberExpress a pracovať by mala pod záštitou fungujúcej donáškovej služby UberEats.

Pozrite si

Amazon službou Prime Air doručil dronom prvú zásielku

Uber pritom nie je jediný, ktorého láka poskytovanie služieb pomocou dronu. Amazon realizoval prvú dodávku dronom cez Prime Air v roku 2016 v britskom Cambridgeshire.

Alpbabet experimentálne priniesol lieky a burrito na austrálskom vidieku obyvateľom, ktorí pre jedlo, či lieky musia absolvovať 40-minútovú spiatočnú cestu autom. Toto je aj zrejme najväčší prínos doručovania dronmi – v odľahlých oblastiach, prípadne počas krízových situácií, keď je štandardné zásobovanie nemožné.

Tento rok naša redakcia realizovala ako prvá na svete zaslanie magazínu TECHBOX pomocou dronu. Už teraz sa tešíme, kedy sa objednaný tovar, vrátane teplej pizze, bude doručovať doronmi priamo do našich rúk.

Pripomeňme ešte, že Uber už v roku 2015 prišiel do Európy so službou UberEats, ktorú importoval z USA. Zdá sa, že Uber má „nos“ na služby, ktoré vzbudzujú nevôľu konkurencie, ako aj kompetentných úradov. Už dnes je problém lietať s dronom v obývaných oblastiach, dá sa preto predpokladať, že o tri roky to bude logisticky aj legislatívne oveľa prísnejšie. Ale nechajme sa prekvapiť. Veľa vecí bolo pred rokmi nemysliteľných a dnes sú súčasťou nášho života, ktorú si ani neuvedomujeme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.