Prioritou Kia Sportage je tiež bezpečnosť a pokročilé asistenčné systémy

V rámci seriálu Kia Sportage sme sa bližšie pozreli na celkom novú identitu automobilky, prepracovaný dizajn, spracovanie exteriéru či interiéru, pozoruhodnú priestrannosť a dostupné motorizácie. Poslednú časť venujeme jednej z najdôležitejšej časti každého automobilu, ktorou je bezpečnosť.

Nová Kia Sportage vyniká vo všetkých smeroch a svoje kvality podpisuje práve výrobou v slovenskom závode v Žiline. Unikátny dizajn určite patrí medzi kľúčové zmeny, ktoré práve významným spôsobom odlišujú súčasnú generáciu od tej minulej. Vyskúšali sme si ju už aj v týždňovom teste a spravila na nás veľmi dobrý dojem. Aj napriek zásadným zmenám, ktoré sú ukotvené predovšetkým v líniách a výraze prednej masky či kufrovej časti, si stále zachováva svoju pôvodnú identitu spojenú s nosom tigra.

Pozrite siSlovenská Kia Sportage stavila na impozantný dizajn a výnimočnú priestrannosť

Jeho súčasťou samozrejme musí byť logo Kia, ktoré si len prednedávnom prešlo totožným redizajnom ako celé portfólio produktov automobilky. Dizajn vozidiel musí byť v prvom rade atraktívny pre okolie a budúcich či súčasných majiteľov, no zároveň musí spĺňať aj niekoľko ďalších, pri prvom pohľade ťažko badateľných funkcií. Pochopiteľne ide o bezpečnosť, ktorá je v prípade modelu Sportage na veľmi vysokej úrovni.

Ako roky pribúdajú, posúva sa aj technologický svet smerom dopredu a výraznejším spôsobom sa začína presadzovať aj na cestách. Zatiaľ čo v minulosti sa v autách takmer vôbec nevyskytovali, postupne sa dostávali do častí, ktoré boli pre konečného používateľa badateľné najmä z pohľadu multimediálnych funkcií či prvých aktívnych bezpečnostných systémov. Takéto zvyšovanie bezpečnosti premávky je prirodzené a pre model Sportage taktiež prioritné.

Samozrejme, v prípade tohto modelu sa myslelo na všetky typy bezpečnosti. Či už ide o aktívne alebo pasívne prvky, nájdete tu všetko potrebné pre čo najlepšiu ochranu posádky. Kia Sportage vždy patrila k veľmi bezpečným autám, no práve posun v technológiách zvyšuje možnosti na maximum. Ako je pri Kii štandardom, celý zoznam asistentov je dostupný už od základnej výbavy, no celkom prirodzene sa rozširuje aj so stúpajúcou výbavou.

V základnej výbave Silver je nová Kia Sportage vybavená približne tuctom rôznych asistentov. Samozrejmosťou je prítomnosť protiblokovacieho systému ABS, elektronického stabilizačného systému ESC či multikolíznej brzdy MCB. Určite poteší prítomnosť asistenta pre rozjazd do alebo zjazd z kopca HAC / DBC alebo asistent stabilizácie prívesu, ktorý sa určite hodí, ak pravidelne využívate možnosť zapojenia prívesného vozíka. Veľmi dobrou funkciou je asistent na predchádzanie čelným zrážkam detegujúci automobily, cyklistov a chodcov pod skratkou FCA+.

Pozrite siNová Kia Sportage je opäť zo Slovenska a prichádza s parádnymi inováciami

Vozidlo je taktiež vybavené interiérovými snímačmi DAW+, ktoré detegujú vašu bdelosť a pozornosť za volantom. Súčasťou tejto funkcie je aj upozornenie na rozjazd vozidla pred vami, čo sa určite hodí napríklad v zápchach alebo na križovatke. Vozidlo vám taktiež môže zobrazovať dopravné obmedzenia priamo na displeji vďaka funkcii ISLA. V neposlednom rade auto monitoruje situáciu pred sebou a aktívne ho udržiava v strede jazdného pruhu, čo majú na starosti asistenti LKA a LFA.

Dôležitou súčasťou každej bezpečnej jazdy je aj dobré svietenie, prípadne využívanie diaľkových svetiel na maximum. O ich automatické prepínanie sa preto postará asistent s názvom HBA. Zoznam aktívnych asistentov v základnej výbave uzatvára systém upozornenia pri opustení zadných sedadiel. V rámci pasívnej bezpečnosti sa o vás postará až sedem airbagov. Menovite ide o airbag vodiča a spolujazdca, predné bočné a hlavové airbagy či centrálny airbag medzi prednými sedadlami.

Pri výbave Platinum navyše získate pokročilý systém FCA-JX, čo je asistent na predchádzanie zrážkam s protiidúcimi vozidlami pri odbočovaní vľavo. Systém BCA monitoruje mŕtvy uhol s asistentom na predchádzanie bočným zrážkam a zrážkam pri cúvaní. Dobrým zlepšením je aj asistent jazdy na diaľnici HDA, ktorý spraví inak z monotónnej jazdy veľmi príjemnú a komfortnú cestu. Ako doplnok tiež poteší adaptívny tempomat s obmedzovačom rýchlosti a funkciou Stop&Go. Všetky spomenuté funkcie v rámci výbavy Platinum sú podmienené automatickou prevodovkou.

Za zmienku taktiež stoja Full LED svetlomety s adaptívnym diaľkovým svietením. V najvyššej výbave GT-Line sa asistenčné systémy rozširujú o posledné tri technológie, ktorými je asistent PCA na predchádzanie zrážkam pri cúvaní detegujúci chodcov, systém SEW na upozornenie pre bezpečné opustenie vozidla a BVM, ktorý zobrazuje mŕtvy uhol aj na palubnom počítači. Asistenčné systémy sú často úzko prepojené s infotainmentom a kokpitom vozidla, nakoľko práve cez tieto rozhrania prebieha komunikácia auta s vodičom.

Pozrite siKia Sportage má široký výber motorov, nechýba 4×4 a pribudne aj plug-in hybrid

Kia Sportage ponúka niekoľko rôznych displejov, no to najlepšie získate už s výbavou Platinum, ktorej súčasťou je nový plne digitálny zakrivený displej s uhlopriečkou 12,3 palca. Práve cez túto obrazovku budete dostávať spoľahlivé informácie, vďaka ktorým sa budete môcť cítiť vo vozidle maximálne v bezpečí. Zároveň, s podporou najnovších multimediálnych funkcií, vrátane konektivity mobilných telefónov Apple CarPlay a Android Auto, budete mať určite postarané aj o zábavu.

Kia Sportage je možne objednať už od 22 690 € s motorom 1,6 T-GDi a manuálnou prevodovkou. Široký výber počíta aj s mild-hybridnými verziami v kombinácii s totožným motorom, alebo motorom 1,6 CRDi s manuálnou alebo dvojspojkovou 7-stupňovou automatickou prevodovkou. Ak dávate prednosť pohonu všetkých kolies, siahnuť môžete aj po takejto motorizácii.

Modely podľa vašich preferencií sa dajú vybrať ako mild-hybridy s ešte efektívnejšou prevádzkou, teda lepšou spotrebou, a ich cena začína na 28 590 €. V cene je už zarátané aktuálne cenové zvýhodnenie vo výške 1 000 €. Pre verzie s motormi 1,6 CRDi je platné zvýhodnenie až 1 500 €. Vo februári 2022 ponuku modelov doplní aj plug-in hybridná verzia.

Článok vznikol v spolupráci s Kia Motors Slovakia.

Komentáre k článku