Reklama

Slovenská Kia Sportage stavila na impozantný dizajn a výnimočnú priestrannosť

kia sportage
TECHBOX
kia sportage

Automobilka Kia prináša na trh celkom nový model Sportage, ktorý je opäť vyrábaný na Slovensku. Ide pritom o jeden z kľúčových modelov, ktorého domovom je práve slovenský závod pri Žiline. Nová generácia prináša množstvo noviniek, ktoré je vidieť už na prvý pohľad vďaka prepracovanému dizajnu.

Základné črty sme si rozpísali už v prvom článku seriálu. Konkrétnych zmien je skutočne veľa, dizajnéri sa nebáli ísť do výraznejších čŕt, ktoré navyše kopírujú aktuálnu prezentáciu a komunikáciu automobilky. Veci sa menia doslova od podlahy. Každý pohľad na novú Sportage odhaľuje ďalšie unikátne línie, ktoré kombinujú odvážny, robustný a zároveň športový charakter vozidla.

Jednoznačne najväčšou zmenou si prešla predná maska, ktorá opäť vyzdvihuje športový charakter, no zároveň zdôrazňuje agresívny výraz. Výnimočne veľká maska chladiča sa ťahá od ľavého svetlometu po pravý a v identickom vzore sa drží aj gril pod predným nárazníkom. Vďaka tomu pôsobí opticky ešte mohutnejšie. Ostré línie, do ktorých sú tvarované aj otvory v maske, sú charakteristickou črtou takmer celej karosérie.

Veľkou dominantnou súčasťou prednej masky sú samozrejme svetlá, ktoré sú rovnako ladené do ostrých tvarov. Vedľa denných LED svetiel sa nachádzajú aj štandardné svetlomety a diaľkové svetlá, ktoré si dokonca rozumejú s technológiou matrix. Adaptívna technológia výrazne zlepšuje svetelné podmienky pri jazde v noci, čím sa zvyšuje aj bezpečnosť. Celú technológiu svetlometov obteká atypicky vykrojená karoséria pre unikátny a pútavý dizajn.

Aj napriek takto výrazným zmenám si predná maska stále drží charakteristické tvary. Dôkazom je kapota, ktorej nesmie chýbať nos tigra, kde má svoje miesto nové logo. Pri pohľade z bočnej strany vystupuje športový charakter na maximum. Decentné krivky, jasné línie, atraktívne disky kolies, aerodynamický spoiler či ostré ukončenie v kufrovej časti, toto všetko stelesňuje dušu novej Kia Sportage.

V závislosti od výbavy si samozrejme je možné upraviť vzhľad podľa svojich preferencií vďaka rôznym balíkom a výbavám. Príkladom je sú viaceré prevedenia diskov kolies či ich veľkosť. Vybrať si môžete z troch rôznych verzií, každý v inom rozmere, konkrétne od 17 do 19 palcov. Možnosti veľkolepo uzatvára až 13 rôznych farebných variantov, v drvivej väčšine v metalickom prevedení.

Kia Sportage sa síce zaraďuje do segmentu C SUV, no aj napriek tomu ponúka nevídanú priestrannosť. Dĺžka karosérie je presne 4 515 milimetrov, na šírku má 1 865 milimetrov a na výšku 1 650 milimetrov. Rázvor kolies je taktiež veľmi slušných 2 680 milimetrov. Charakter SUV potvrdzuje aj veľmi dobrá svetlá výška, ktorá je tu rovných 170 milimetrov. Samozrejme, počítať môžete aj s možnosťou pre príves. Pri brzdenom prívese je maximálna hmotnosť 1 650 kilogramov, nebrzdený je dimenzovaný na 750 kilogramov.

Pozrite si

Nová Kia Sportage je opäť zo Slovenska a prichádza s parádnymi inováciami

Veľa zmien a inovácií sa udialo tiež v interiéri. Asi väčšina z nás ešte pred samotným nastúpením do interiéru otvára kufor pre odloženie vecí. Vzhľadom na všetky už spomenuté parametre je využiteľný vnútorný priestor naozaj veľmi dobrý. Kufor sa síce líši od zvolenej verzie, avšak počítať môžete s priestorom v objeme od 526 do 591 litrov. Navyše, ak si zvolíte benzínovú alebo naftovú verziu bez mild-hybridného pohonu, budete si so sebou voziť dojazdovú rezervu.

V interiéri sa rovnako môžete tešiť na množstvo pozitívnych zmien a prepracovanú využiteľnosť dostupného priestoru. Väčšie rozmery sa pochopiteľne budú stretávať aj s vyšším komfortom pre cestujúcich. S ponúkanými parametrami získavajú cestujúci na zadných sedadlách pozoruhodne veľký priestor na nohy. K lepšiemu pocitu z priestoru sa samozrejme pridávajú aj viaceré šikovne umiestnené úložné priestory, a to nielen pre spolucestujúcich, ale aj vodiča.

Sedadlá sú navrhnuté s precíznosťou na detail a komfort aj pri dlhších cestách. Pozornosť môžete upriamiť napríklad aj na výnimočnú drobnokresbu či možnosti dynamického farebného vyhotovenia. O ešte vyšší komfort je postarané na sedadlách vodiča a spolujazdca, ktorí sú usadení v mimoriadne pohodlnej a štíhlej športovej konštrukcii. Samotnou kategóriou je luxusné spracovanie interiéru a dôraz na ergonómiu.

Kombinácia osvetlenia, chrómových prvkov alebo hliníková úprava palubnej dosky a dverí pôsobí výnimočne. Takýto prístup vytvárajú kultivovaný priestor s dômyselnými dizajnovými vylepšeniami, ktoré nastavujú nový štandard v segmente SUV. Lepší pocit súvisí aj s ergonomickým usporiadaním kabíny či panoramatickým hlavným displejom. Ten je nabitý najnovšími technológiami nielen pre zábavu, ale aj maximálny komfort a bezpečnosť.

Takto vybavené modely sa dajú vybrať ako mild-hybridy s ešte efektívnejšou prevádzkou, teda lepšou spotrebou, a ich cena začína na 28 590 €. V cene je už zarátané aktuálne cenové zvýhodnenie vo výške 1 000 €. Pre verzie s motormi 1,6 CRDi je platné zvýhodnenie až 1 500 €. Vo februári 2022 ponuku modelov doplní aj plug-in hybridná verzia.

Článok vznikol v spolupráci s Kia Motors Slovakia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.