Reklama

Nová Kia Sportage je opäť zo Slovenska a prichádza s parádnymi inováciami

TECHBOX

Obľúbený automobil Kia Sportage prichádza na trh už v piatej generácii s množstvom noviniek a kompletne prepracovaným dizajnom. Aj po rokoch je domovom tohto modelu slovenský závod Kia v Žiline. Ide o najmodernejší závod automobilky na svete s modulárnym prístupom.

Výroba automobilov Kia v Žiline bola spustená ešte v roku 2006. Za pätnásť rokov opustilo závod celkovo viac ako 2 milióny vozidiel, ktoré potešili zákazníkov z celej Európy. Kia Motors Slovakia má pritom rovnako dlhú históriu spojenú práve s modelom Sportage, pretože ide o jeden z prvých modelov, ktorý vyšiel z výrobných liniek slovenského závodu.

Aj vďaka tomu je možné považovať práve Slovensko za domov modelu Sportage. Vyrábali sa tu až tri generácie tohto moderného mestského SUV a pomaly sa otvára nová etapa, ktorú zastupuje už 5. generácia. Kia sa nedávno pustila do významnej zmeny identity, ktorú započala zmenou loga a následne aj dizajnom nových modelov. Na túto vlnu celkom prirodzene nastupuje aj nový Sportage.

Zdroj | Kia

Produkcia bola spustená už začiatkom minulého roka a prvé kusy sa pomaly dostávajú k zákazníkom. Nová generácia Sportage prichádza sebavedomo, s viacerými dizajnovými, ale aj technologickými zmenami, ktoré opäť posúvajú štandardy komfortu a mobility na vyššiu úroveň. Kia sa pri návrhu 5. generácie zamerala na kľúčový cieľ, a to priniesť ideálne mestské SUV, ktoré navyše kopíruje aktuálnu prezentáciu značky a jej dizajnové nastavenie.

Pozrite si

Špeciálna Kia Sportage pre Európu je tu

Prvýkrát v 28-ročnej histórii bola európska verzia Sportage navrhnutá a optimalizovaná špeciálne pre európsky trh, teda s ohľadom na preferencie európskych zákazníkov. Noviniek je tu naozaj veľa a takmer v každom smere. Postavený je na novej architektúre s rôznymi typmi motorizácii, ktoré však spája robustný a moderný exteriér v kombinácii so špičkovým a elegantným interiérom. O pohodlnú jazdu sa postará aj infotainment s najnovšími technológiami konektivity v parádnom zakrivenom panoramatickom displeji.

Zdroj | Kia

Sportage však nie je iba o pretláčaní moderných prvkov, ale aj o zachovávaní tých pôvodných a rokmi overených. Kia tento prístup nazýva veľmi trefne, ide o takzvanú filozofiu „zjednotených protikladov“, keďže stále vzdáva hold dlhej histórii tohto modelu. Vďaka tomu je Sportage moderný automobil s príťažlivým exteriérom a interiérom i spoľahlivou technológiou. Nový dizajn je v znamení ostrých línií, ktoré vynikajú ako na prednej maske, tak aj kufri.

Práve predná a zadná časť karosérie si prešla najväčšou zmenou, ktorá kopíruje súčasný štýl aplikovaný aj na ďalšie dostupné modely Kia. Opticky je predná kapota predĺžená a pôsobí masívnejšie . Môže za to hlavne výraznejšia maska chladiča, ktorá sa ťahá takmer po celej šírke vozidla a od evidenčného čísla až po samotnú kapotu motorovej časti. Dizajn podpisujú nové ostré denné svetlá s hlavnými svetlometmi ukrytými po stranách.

Zdroj | Kia

Zadná časť je skutočne unikátna. Ďalší odvážny a veľmi vydarený podpis nových modelov Kia je ukrytý v kombinácií oblého tvarovania karosérie s ostrým ukončením pod zadným oknom. Takýto ostrý prechod zároveň vychádza zo zadných svetiel, ktoré si stále držia typické prepojenie po dĺžke zadných dverí. Dizajnéri sa tak vyhrali nielen s tvarmi, ale aj svetelným podpisom na každej kľúčovej strane.

Súčasný rebranding značky a nových modelov je nielen moderný, ale aj inšpirujúci: „Pretvorením modelu Sportage získali naši talentovaní dizajnéri obrovskú príležitosť urobiť niečo nové; nechali sa inšpirovať rebrandingom značky ako aj uvedením modelu EV6 a chcú inšpirovať zákazníkov moderným a inovatívnym dizajnom SUV,“ upresňuje Karim Habib, viceprezident a riaditeľ globálneho dizajnérskeho centra. S novým modelom Sportage sa nechceme posunúť len o krok vpred, ale na celkom inú úroveň v triede vozidiel SUV,“ dodal.

Zdroj | Kia

Kia Sportage začína na sume 22 690 € so štvorvalcovým benzínovým motorom 1,6 T-GDi a manuálnou prevodovkou. K dispozícii sú pritom aj mild-hybridné verzie v kombinácii s totožným motorom, alebo motorom 1,6 CRDi s manuálnou alebo dvojspojkovou automatickou 7-stupňovou prevodovkou. V ponuke samozrejme nemôžu chýbať modely s pohonom všetkých kolies.

Tie si môžete vybrať ako mild-hybridy s ešte efektívnejšou prevádzkou, teda lepšou spotrebou, a ich cena začína na 28 590 €. V cene je už zarátané aktuálne cenové zvýhodnenie vo výške 1 000 €. Pre verzie s motormi 1,6 CRDi je platné zvýhodnenie až 1 500 €. Vo februári 2022 ponuku doplní aj plug-in hybridná verzia.

Článok vznikol v spolupráci s Kia Motors Slovakia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.