Reklama

PlayStation 5 vs. Xbox Series X, čo majú spoločné a čím sa líšia?

Zdroj | Sony/Microsoft
Stanislav Vinc
Zdroj | Sony/Microsoft
Zdroj | Sony/Microsoft

Nová generácia herných konzol je za rohom. Poznáme ich hardvérovú výbavu, ceny aj dátumy vydania. Aký je rozdiel medzi najdrahšími a najvýkonnejšími konkurenčnými konzolami PlayStation 5 a Xbox Series X a čo majú naopak spoločné?

V priebehu novembra uvedie na trh novú generáciu herných konzol Microsoft aj Sony. Obaja výrobcovia sa pritom v prípade tejto generácie rozhodli uviesť na trh hneď dve verzie konzol naraz – drahšiu verziu bez kompromisov a lacnejšiu verziu bez optickej mechaniky a v prípade Xboxu aj s nižším výkonom.

Tí najnáročnejší hráči si však za vstup do novej generácie rozhodne ochotne priplatia. Hoci z PC odvetvia fyzické médiá už prakticky vymizli, pri herných konzolách hrajú Blu-ray disky ešte stále dôležitú úlohu, ktorá má aj svoj ekonomický aspekt. Fyzické kópie hier sú aj hneď po vydaní často lacnejšie a na rozdiel od digitálnych kópií ich je po odohraní možné predať v bazári.

Zdroj | Microsoft

Čím sa teda konzoly PlayStation 5 a Xbox Series X od seba líšia? Prekvapivo toho majú veľa spoločného a to až do tej miery, že ich hlavný aj grafický procesor je postavený na rovnakej architektúre. V grafickej kvalite herných titulov pre obe konzoly by tak nemal byť veľký rozdiel, hoci Xbox Series X disponuje o zhruba 2 TFLOPS výkonnejšou grafikou.

PlayStation 5 Xbox Series X
Hlavný procesor 8-jadrový  AMD Ryzen „Zen 2“, max. 3,5 GHz 8-jadrový  AMD Ryzen „Zen 2“, max 3,8 GHz
Grafický procesor AMD Radeon RDNA 2 (2,23 GHz) AMD Radeon RDNA 2 (1,825 GHz)
Grafický výkon 10,3 TFLOPS 12,15 TFLOPS
Ray tracing áno áno
Spätná kompatibilita hier

99 % hier“ z konzoly PlayStation 4

„Tisícky hier“ z Xbox One, Xbox 360 a origiálneho Xboxu
Spätná kompatibilita ovládačov nie, iba nové ovládače DualSense áno, ovládače z Xbox One budú kompatibilné
Systémová pamäť 16 GB  (448 GB/s) 16 GB (10 GB – 560 GB/s, 6 GB – 336 GB/s)
Úložisko 825 GB (5,5 GB/s) 1 TB (4,8 GB/s)
Optická mechanika Ultra HD Blu-ray Ultra HD Blu-ray
Video výstup HDMI 2.1, 4K/120 Hz, 8K HDMI 2.1, 4K/120 Hz, 8K
Zvuk „Tempest“ 3D AudioTech Dolby Atmos
Vstupy/Výstupy 2x USB-A (1x do 10 Gb/s), 2x USB-C (do 10 Gb/s) 3x USB-A, proprietárny port pre rozširujúce SSD karty
Sieťové pripojenie Ethernet, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 Ethernet, Wi-Fi 5
Rozmery 390 x 104 x 260 mm 301 x 151 x 151 mm
Hmotnosť 4,5 kg 4,45 kg
Cena 499,99 € 499,99 €

Po nedávnom oznámení cien a dátumu vydania oboch konzol už vieme, že PlayStation 5 a Xbox Series X vstupujú na trh s rovnakou cenou. Xbox sa však objaví v slovenských obchodoch už 10. novembra, kým na PlayStation budú fanúšikovia čakať o viac ako týždeň dlhšie, až do 19. novembra.

Pozrite si

PlayStation 5 príde 19. novembra, poznáme už aj ceny

Ak vlastníte niektorú konzolu zo súčasnej generácie, na mieste je otázka spätnej kompatibility hier a príslušenstva. Nový PlayStation 5 má byť podľa všetkého takmer plne kompatibilný so všetkými hrami z PlayStation 4. Sony hovorí o kompatibilite „99 % herného katalógu“, hoci presný zoznam spätne kompatibilných hier nepoznáme.

Zdroj | Sony

Microsoft má v spätnej kompatibilite aj pri tejto generácii konzol opäť prevahu. Nový Xbox Series X si totiž poradí s prakticky všetkými titulmi z minulej generácie Xbox One X, ktoré budú bežať na novom hardvéri natívne. Výsledkom toho bude lepšie snímkovanie, vyššie rozlíšenie a rýchlejšie načítavanie obsahu.

V rámci virtuálnej spätnej kompatibility sa k tomuto katalógu navyše pridajú „tisícky“ hier z herných konzol Xbox 360 a originálneho Xboxu. Microsoft plánuje po vydaní novej generácie konzol tento zoznam ďalej rozširovať.

Pozrite si

Halo, Fable či nová Forza. Xbox Series X dostáva nálož exkluzívnych titulov

Čo sa týka spomínanej spätnej kompatibility príslušenstva, tam sa už Microsoft a Sony rozchádzajú. Kým Sony dovolí ku konzole PlayStation 5 pripojiť iba nové herné ovládače DualSense, Microsoft s podporou ovládačov z konzoly Xbox One na novej konzole Xbox Series X už počíta. Ak už teda doma ovládače zo súčasnej generácie konzol máte, v prípade Xboxu ste ušetrili. V prípade kúpy druhého ovládača k PlayStation 5 si k prvotnej investícii pripočítajte 69,99 €.

Zdroj | Sony

Opačný prípad môžeme vidieť v oblasti virtuálnej reality, v ktorej naopak Sony plánuje pokračovať a Microsoft ju podľa doterajších informácií naďalej ignorovať. Nový PlayStation 5 tak bude podporovať PSVR, teda headset pre virtuálnu realitu z predchádzajúcej generácie a to vo vyššej grafickej kvalite, pri vyššom snímkovaní. V príprave je údajne aj nová generácia headsetu, na ktorej predstavenie si však budeme zrejme musieť ešte nejaký čas počkať.

Pozrite si

PlayStation 5 Digital Edition vs. Xbox Series S, čo ponúkajú lacnejšie konzoly?

Na záver môžeme dodať, že kým Sony už predobjednávky na nový PlayStation 5 aj v našich končinách otvorilo, Microsoft otvorí brány predpredaja až tento utorok, 22. septembra o 9. hodine ráno nášho času. Ako ste na tom vy? Rozhodli ste sa už, do ktorej platformy z novej generácie pôjdete?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.